Anasayfa Forum İstanbul’da ‘Fikri Sönmez Yerel Yönetimler Sempozyumu’ düzenledi

İstanbul’da ‘Fikri Sönmez Yerel Yönetimler Sempozyumu’ düzenledi

Paylaş

Özgürlükçü Sol / Fatsa deneyimi ve Terzi Fikri Hugh Trevor Roper in “tarih sadece olmuş olaylar değil.olmuş olabileceklerin bağlamında olmuş olaylar  demektir” cümlesini anımsatıyor.Bu günü ve tabi ki geleceği tarihten olabilecekler bağlamıyla konuşabilmektir Fatsa  tarihine olmuşlar olarak bakmamak teslim olmamaktır .Her şeyden önce,düşten ve umuttan yana durum Terzi Fikri’yi belki de en iyi anlatan  “belediyecilik demokrasi değildir demokrasi belediyelerde baslar”ifadesi dir hayatı olabilecekler penceresiyle okuduğu için hala canlıdır.Bu nedenle Yeşiller Sol Parti  önemli bir konuyu gündeme taşımış oldu.

 

Yeşiller Sol parti eş sözcüsü Eylem Tuncaelli’nin açılış konuşmasıyla başlayan sempozyum da yerel demokrasi ,kent hakkı,kent hukuku,adalet,eşitlik,kamusal alan ,yerinden yönetim ve deneyimler konuşuldu.

Tuncaelli konuşmasına ”Bugün, burada nasıl bir yerel yönetim istediğimizi ve bunu gerçekleştirmek için neler yapacağımızı konuşacağız.

Yar yanağından gayri her yerde, hep beraber diyen Şeyh Bedrrettin’in Ortaklar hareketi ile başlayan, Fatsa ile devam eden, Dikili, Çamlıhemşin ve Hopa’da, kayyum atanana kadar Kürt illerinde yaşatmaya çalıştığımız ve bugün Nilüfer’de, Ovacık’da halen süren deneyimlerimiz ışığında geçmiş ile bugün arasında kurduğumuz, bugün ile yarın arasında kuracağımız köprünün temel taşlarını birlikte nasıl oluşturacağımızı tartışacağız.” diyerek başladı.

ve tarihsel süreçi şöyle özetledi :”Ve ne yazık ki Paris Komünü gibi merkezi otoritenin o saldırgan tavrı ile karşılaşır. 12 Eylül faşist darbesinden önce temmuz ayında, umudun adı olan kente nokta operasyonu adı altında saldırıya geçilir. Seçilmiş Belediye Başkanı Fikri Sönmez tutuklanır. Ne yazık ki bu topraklarda tarih tekerrürden ibarettir. Halkın iradesine yapılan bu saldırı günümüzde de devam ediyor; seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri tutuklu, seçilmişlerin yerine atanan kayyumlar hala gündemimizde.

  Sönmez’in belediye başkanlığı yaptığı döneme tanıklık eden Pertev Aksakal,“Doğrudan demokrasi kavramı Fatsa’yla özdeşleşmiştir” dedi.

 

İstanbul’da düzenlenen sempozyum; “Fatsa’dan Bugüne Yerel Yönetimler”, “Yerel Yönetimler ve Toplumsal Siyaset”, “Katılımcı Belediyecilik” ve “Fatsa’nın Soyadı Terzi Fikri Belgeseli” gösteriminin yapıldığı 4 oturumdan oluştu.

 

‘FATSA’DAKİ UYGULAMALAR REEL SOSYALİZMİN ELEŞTİRİSİDİR’

Sempozyuma, Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Batman Milletvekili Sadet Becerikli, Pertev Aksakal, Eski Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu, eski Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, Bursa Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ve KHK ile ihraç edilen Prof. Drç Yüksel Taşkın konuşmacı olarak katıldı.

 

Fikri Sönmez’in belediye başkanlığı yaptığı döneme tanıklık eden Pertev Aksakal, “Fatsa’da yapılan ilk girişim halkın yönetime katılması için mahalle komitelerinin kurulmasıydı. Doğrudan demokrasi kavramı Fatsa’yla özdeşleşmiştir. Fatsa’daki yerel uygulamalar reel sosyalizmin eleştirisidir. Fatsa tartışması eşit, özgür Türkiye için bir gelecek tartışmasıdır” dedi.

 

 

BAYDEMİR: BELEDİYECİLİK AYNI ZAMANDA KORUYUCU HEKİMLİKTİR

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve Parti Sözcüsü Osman Baydemir, belediyelerin halkın sağlığından da sorumlu olduğunu belirtti. Baydemir, “Belediyecilik aynı zamanda koruyucu hekimliktir. Sağlık suya erişim hakkını sağlamaktır” diye konuştu.

Diyarbakır’da kurulan çamaşır evlerinin kadınların evlerinden çıkmasını sağladığını ifade eden Baydemir, şunları söyledi: “Diyarbakır’da kurulan çamaşır evleri, kadını evinden çıkartan, çamaşırlar yıkanırken eğitim gördüğü, özgüven kazandığı faaliyetlerdir. Güneş evinde, ana okulu öğrencilerinden mimarlık öğrencilerine kadar birçok kişi ekoloji ile ilgili eğitim gördüler.”

 

 

Bursa’nın Nilüfer ilçesinin Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de “Bütün insanlar kent hakkından eşit yurttaşlar olarak, ayrımcılığa uğramadan faydalanabilmelidir” dedi.

Sempozyumun üçüncü oturumunda, “Fatsa’nın Soyadı Terzi Fikri Belgeseli”nin gösterimi yapıldı ve gazeteci Nazım Alpman’la söyleşi gerçekleştirildi.

Sempozyumun son bölümünde, Prof. Dr. Yüksel Taşkın’ın moderatörlüğünde “Katılımcı Belediyecilik Forumu” yapıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here