Anasayfa Ekoloji İstanbul’da su zamları kapıda

İstanbul’da su zamları kapıda

Paylaş

 Su Hakkı Kamyansı’ndan İlhan Akgül, İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’nin sudan kar elde ettiğini, elde ettiği karı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktardığını belirterek, 2015’te İSKİ’nin istenen düzeyde gelir elde edemediği için 2016’da büyük su zamlarının kapıda olduğunu söyledi.

Su Hakkı Kampanyası’ndan İlhan Akgül ve Nurhan Yüce, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’daki su faturalarını ve belediyelerin web sayfalarında su ile ilgili bilgileri inceleyerek hazırladıkları, “Suyumuzdan para kazanıyorlar” başlıklı raporun ayrıntılarını, İstanbul’da Cezayir Restaurant’ta düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı. CHP eski milletvekili Melda Onur’un da katıldığı toplantıda, su faturalandırılmasına ilişkin çarpıcı detaylara paylaşıldı. Raporun sunumunu Akgül ve İlhan birlikte yaptı.İstanbul en pahalısını içiyor

Raporda, İstanbulluların en pahalı suyu içtiği, İzmirlilerin en çok vergiyi ödediği, Bursalıların çok sayıda maliyete katlandığı ve Ankaralıların ise en yüksek faturayı ödediği belirtilirken, ayda 10 m3 su tüketen 4 kişilik bir ailenin Aralık 2015’e ait su faturası incelendiğinde şu bilgilere ulaşıldığı kaydedildi:

“*Suyun bedelinin en yüksek olduğu ilin İstanbul (40,8 TL), en düşük olduğu ilin İzmir (13,5 TL)

*Suya eklenen vergilerin en çok olduğu ilin Ankara (7,5 TL), en düşük olduğu ilin İzmir (5,96 TL)

*Su faturasına eklenen maliyet unsurlarının en yüksek olduğu ilin İzmir (28,44 TL), en düşük olduğu ilin İstanbul (4,08 TL)

* Su faturasının en yüksek olduğu ilin Ankara (62,69 TL), en düşük olduğu ilin Bursa (44,23 TL)

*Su faturasında maliyet ve vergilerin oranının sırasıyla İzmir’de %72, Ankara’da %47, Bursa’da %40 ve İstanbul’da %20”

‘Su hizmetlerinin tüm maliyeti vatandaşa ödetiliyor’

Raporda, tüketilen suyun pahalı olmasının bir nedeninin ise su hizmetlerinin tüm maliyetinin yurttaşlara ödetilmesi olduğu kaydedildi. Patlayan bir su borusunun maliyetinin yurttaşa ödetildiğinin belirtildiği raporda, bakım bedeli, katı atık toplama bedelinin de yine yurttaşlara ödetildiğine işaret edildi. Raporda, çevre temizlik vergisinin de su faturalarına yansıdığına da işaret edildi.

‘4 kişilik bir damacana suya ayda 107, 25 TL ödüyor’

Raporda ayrıca, sadece bir aylık musluk suyu giderleri değil, 4 kişilik bir ailenin damacana suyuna ödeyeceği para da hesaplandı. Buna göre, bir kişinin günde iki litre ambalajlı su tükettiği dikkate alındığında, 4 kişilik bir ailenin aylık su tüketimi 240 lt. 240 lt içme suyu, yaklaşık 13 adet 19 lt’lik damacana suya karşılık geliyor. İstanbul’daki su fiyatları temel alındığında bir kamu şirketi olan Hamidiye A.Ş.’nin 19 lt’lik damacana su fiyatı 8,25 TL. Bu da ayda 107,25 TL’lik damaca suyuna denk geliyor.

‘İSKİ sudan kâr ediyor’

Türkiye’de su hizmetleri özelleştirilmemiş olmasına rağmen su hizmetleri ticari bir işletme mekanizmasıyla çalışan belediyeler tarafından kâr elde edilecek bir tüketim maddesi ve kamu hizmeti alan vatandaşların da müşteri olarak görüldüğünün açıklandığı raporda, “İSKİ’nin 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında kâr elde ettiği ortada. İSKİ’nin bütçesinden İBB’ye kaynak aktarımı yapılıyor. 2015 Kasım ayında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin onayladığı 16 milyar 100 milyon liralık 2016 bütçesinin gelir kalemleri içinde: 2016 yılında Su Hizmetlerine ilişkin Kurumların Kârları 1.000.000.000 olarak yer almaktadır” denildi.

Raporun sunumundan sonra konuşan Akgül, İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’nin (İSKİ) sudan kar elde ettiğini elde ettiği karı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) aktardığını belirterek, 2015’te İSKİ’nin istenen düzeyde gelir elde edemediği için 2016’da büyük su zamlarının kapıda olduğunu söyledi.

Yüce de, su hakkı için “Susarak yaşanmaz, susuz hiç yaşanma” sloganı ile aylar önce başlattıkları kampanyanın devam ettiğini hatırlatarak, kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Basın toplantısı soru-cevap bölümü ile sona erdi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here