Paylaş

DİHA-Cizre’deki yaralıların kurtarılması ve AKP’nin savaş politikalarına karşı “Zulme karşı ses çıkar, barışa ses ver” sloganıyla bir çok merkezde ses çıkarma eylemi yapıldı.

NUSAYBİN

HDP, DTK ve DBP’nin Cizre’deki yaralıların kurtarılması ve AKP’nin savaş politikalarına karşı “Zulme karşı ses çıkar, barışa ses ver” sloganıyla yaptığı çağrıya Nusaybin’den de yurttaşlar ses çıkartarak cevap verdi. Başta direniş mahallelerinden Zeynelabidin, Kışla, Fırat, Dicle, Yenişehir ve Abdulkadirpaşa olmak üzere tüm mahallelerinde ses çıkarma eyleminin gerçekleştirildiği ilçede tencere tavalara vurarak mahşeri gürültü çıkaran halkın , “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Cizre halkı yalnız değildir” sloganları kenti inletti. Bazı yurttaşlar da eylemlerine ışıklarını yakıp söndürerek destek verdi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta da başta öz yönetim mahallelerinden Bahçelievler, Yenimahalle, Dicle, Yeşilyurt, Cumhuriyet ve Gazipaşa olmak üzere kent genelinde Cizre ve Sur’da devam eden öz yönetim direnişlerini selamlamak ve “Zulme karşı ses çıkartmak” için gürültü eylemi gerçekleştirildi. Evlerinin balkonlarından ve camlarından tencere ve tavalara vurarak ses çıkaran yurttaşlar sık sık, “Biji berxwedana Surê”, “Biji berxwedana Cizîrê”, “Biji serok Apo” ve “Faşizme karşı hendek ardına” sloganlarını attı. Öte yandan sabah saatlerinde kent genelinde yaşanan çatışmalardan kaynaklı elektriklerin kesik olduğu özyönetim mahallelerine de devlet güçlerinin saldırıları yer yer devam ediyor.

İDİL

Şırnak’ın İdil ilçesinde yurttaşlar evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak tencere ve tavalarla ses çıkarma eylemi yaptı. Ayrıca bazı yurttaşlar da evlerinin balkonlarından zılgıt ve alkışlarla ses eylemine destek verdi.

KIZILTEPE

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde de on binlerce yurttaş saatler 19.00’u gösterdiğinde evlerinin balkonlarında, camlarında ve damlarında ellerinde tencere tavalarıyla ses çıkartmaya başladı. Trafikte seyir halindeki araçların sürücüleri ise korna çalarak eyleme katıldı.

BAĞCILAR

Bağcılar Demirkapı Mahallesi’nde camlara ve balkonlara çıkan yurttaşlar zılgıtlar eşliğinde ses çıkarma eylemi yaptı. Gençler de ara sokaklarda “Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganları attı. Ses çıkaran halka müdahale etmek için gelen akrep de ara sokaklarda dolaştı.

SANCAKTEPE

Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, AKP’nin savaş politikalarına karşı ses çıkardı. Ellerinde, tencere ve tavalarla ile düdük ve ıslık çalarak zulme karşı ses çıkaran yurttaşlar, “Biji berxwadana Cizire”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı.

GAZİOSMANPAŞA

Karayolları Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar da zulme karşı ses çıkardı. Barış zinciri oluşturan yurttaşlar, ilk önce devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra, dışarıdaki yurttaşlar, ellerindeki tencere ve tavalarla ses çıkarırken, evlerinde olan yurttaşlar da ışık açıp kapatma eylemi gerçekleştirdi. Eylem, atılan sloganlarla son buldu.

MERSİN

Bölge’deki katliamların sonlanması ve ablukanın kaldırılması için başlatılan her akşam ses çıkarma eylemine Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Şevket Sümer, Yenipazar, Yeni Hal, Gündoğdu ve Güneş Mahallelerinde bulunan yurttaşlar destek verdi. Şevket Sümer Mahallesi’nde yurttaşlar pencerelerinden ve damlarından ellerinde tencere, tava, teneke, tepsilere kaşık ve çatallara vurarak ses çıkarırken, bazı kadınlarda zılgıtlarla destek verdi.

ADANA

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Küçükkırım, Yersuvar, Altıocak, Belediyeevleri mahallelerinde bir araya gelen binlerce yurttaş ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. Sokaklara inen yurttaşlar tencere, tava, davul tenekelere vurarak ses çıkardı. Yurttaşlar, Araçlardan korna çalarak ve evlerinde lambaları yakıp söndürerek ses çıkarma eylemine destek verdi. Orhan Kemal Bulvarı üzerinden Ceyhan İlçe Jandarmaya yürüyen kitleye ise bulvarı ablukaya alan polis müdahale etti. Kitle sık sık “Biji berxwedana Cizere” sloganları atmaya devam ederek ara sokaklara dağıldı. Polis müdahalesi ile başlayan eylem devam ediyor.

SEYHAN

Seyhan İlçesine bağlı, Dağlıoğlu, Gülbahçe, Karasu, Havuzlubahçe, Şakirpaşa Mahallerinde bir araya gelen kadınlar ve çocuklar ellerinde tava, tencere ve tenekelerle ses çıkardı. Alkış, slogan ve ellerinde ki tencere, tava, tepsi ve tenekelerle ses çıkaran kadın ve çocuklar tüm mahalleri gezdi.

HAZRO

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde DBP öncülüğünde meşaleli yürüyüş düzenlendi. Hazro’nun Kartallı (Boliş) Mahallesi’nde bir araya gelen ve aralarından Hazro Belediyesi Eş Başkanı Güler Özavcı Doğu, DBP-HDP ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yapılan yürüyüşte sık sık ” Biji berxwedana Sûr’e” , “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

ERGANİ

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde “Zulme karşı ses çıkarma” gürültü eylemiyle, katliamlara karşı ses çıkarıldı. Sürücüler de kornalarla eyleme destek verdi.

SİLVAN

HDP, DTK ve DBP’nin Cizre’deki yaralıların kurtarılması ve AKP’nin savaş politikalarına karşı “Zulme karşı ses çıkar, barışa ses ver” sloganıyla yaptığı çağrıya karşılık veren Silvanlılar ses çıkarma eylemi yaptı. Akşam saat 19.00 itibariyle özellikle Diyarbakır Caddesi’nde halk evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak ses çıkarma eylemi başlattı. Sık sık “Bijî berxwedana Cizîrê”, “bijî berxwedana Sûrê” ve “bijî Serok Apo” sloganlarının yankılandığı eylemde, sürücüler ise korna çalarak gürültü eylemine ses kattı.

Halkın katliamları kınamak için yaptığı eyleme tahammül edemeyen polisler zırhlı araçlarla Diyarbakır Caddesi üzerinde dolaşarak yurttaşları tehdit etti. Zırhlı araçlarla ters şeritte ilerleyen polisler “Cadde üzerinde kimse beklemesin” ve “gruplar halinde dolaşmayın” gibi anonslar geçti. Halkı ise polise tepki göstererek ses eylemini yükseltti.

KAYAPINAR

HDP ve DBP Kayapınar ilçe örgütleri Rojava Parkı Roboski Anıtı önünde süren nöbet eylemi 4’ncü gününde devam ederken, nöbet eyleminde bulunan onlarca yurttaş “Biji berxwedana Surê” ve “Amed uyuma Suriçine sakip çık” sloganları atarak teneke, tencere ve tavalar vurarak ses çıkartıldı. Kitle parkın içinde yürüyüş düzenleyerek katliamları protesto etti.
Toplanan kitle alkış ve slogan atarak dağıldı.

YENİŞEHİR

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasakları ve saldırılar 66’ıncı gününde devam ederken, “Zulme karış ses çıkarma” eylemine yurttaşlar Ofis Semti’nde bir araya gelerek gürültü eylemine destek verdi. Alanlara çıkan onlarca yurttaş korna sesleri ve düdükler eşliğinde gürültü eylemine geçti. Pencerelerden, balkonlardan ve çevreden gelen desteklerle sesin yükseltildiği alanlarda “Biji berxwedana Sure” ve “Her yer Sur içi, her yer direniş” sloganlarının atılarak halk direnişi selamladı.
Ofis Semti’nde yurttaşlar dakikalarca ses çıkararak katliamları protesto etti.

BAĞLAR

Diyarbakır Bağlar ilçesinin Sento, Göçmenler, Fatih, Yanıkköşk, Koşuyolu, Dörtyol, Emek caddeleri başta olmak üzere ilçenin tamamında halk alanlara çıkarak, gürültü eylemi çıkardı. “Biji Berxwedana Sur’e”, “Biji Serok Apo” sloganların da atıldığı eylem de araçlar korna çalarak gürültü eylemine destek verdi. Her alanda sokaklara çıkan gençler başta olmak üzere yüzlerce kişi, uzun süre ses eylemi yaparak direnişe durdu. Yurttaşların ses çıkarma eylemine akrep ve ejder tipli zırhı araçlarda gaz bombası atıldı. Zırhlı tipli araçlarda ara ara gerçek mermilerle havaya sıkıldı. (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here