İstihbarat raporu: HDP’li vekiller öldürülecek

Paylaş

Diyarbakır’da 5 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı HDP seçim mitingine dönük bombalı saldırı istihbaratının patlamadan 9 gün önce emniyete ulaştığı, buna rağmen gerekli önlemlerin alınmayarak, katliama göz yumulduğu ortaya çıktı. İstihbarat raporunda, “HDP’nin barajı geçemeyecek, milletvekilleri öldürülecek ve Kürt gençleri provoke edilececek” bilgisine yer veriliyor.

Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015’te HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla düzenlenen seçim mitingine dönük bombalı saldırının, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde olduğu ve katliamdan 9 gün önce bu yönlü istihbarat bilgisi olmasına rağmen katliama göz yumulduğu ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, katliamdan 9 gün önce yani 27 Mayıs günü DAİŞ’in Türkiye’ye yönelik faaliyetlerinin deşifre edilmesi kapsamında sürdürülen çalışmalar kapsamında DAİŞ’in Türkiye’de eylem arayışı içerisinde olduğu bu eylemlerin hedefinde de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) olduğu bilgisi il emniyet müdürlükleriyle paylaşıldı.

Eylem organizasyonu!

Alınan istihbaratın ardından “eylem emaresi” konusuyla “kişiye özel” olarak dağıtılan istihbarat belgesinde bu eylemlerin kimler tarafından gerçekleştirileceği bilgisine de yer veriliyor. Buna göre, “Eylemlerin organizasyonunun Nisan 2015 ayı içerisinde Suriye’den Türkiye’ye geçen beş DAİŞ mensubu tarafından yapıldığı, bahse konu beş şahsın birbirlerinden bağımsız hareket ettikleri, anılan beş örgüt mensubunun her birinin, Türkiye’de yapılacak eylemlerin (sözde) İslami inanışı kuvvetli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kürt kökenli şahıslar tarafından yapılacağı” deniliyor.

Bombacı Gönder biliniyordu

Diyarbakır’daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Orhan Gönder, Adıyaman nüfusuna kayıtlı Kürt bir ailenin çocuğu idi. Bombalı saldırını faili olarak katliam sonrasında yakalanarak, cezaevine konulan Gönder, “terör nitelikli kayıp şahıs” olarak aranırken ve bu saldırının istihbaratının alındığı dönemde de aranıyordu.

HDP’li vekiller evlerinde öldürülecek

DİHA’nın ulaştığı belgede, DAİŞ’in planladığı saldırının HDP’ye dönük yapılacağı ifadesi yer alırken, kimi milletvekillerinin de hedef alınabileceği kaydediliyor. Belgede, “Aralarında erkek ve bayanların da bulunduğu Kürt kökenli HDP milletvekillerinden dördünün (isim belirtilmemiştir), Kobanê’de DAİŞ’in canlarını yaktıkları, bu dört şahsın DAİŞ tarafından o dönemde mimlendikleri. Meclis tatildeyken bu dört milletvekilinin ikametlerine yönelik eylem yapılacağı, bahse konu vekillerin ikametlerinde öldürülmelerinin planladığı” ifadesi yer alıyor.

HDP barajı geçemeyecek, protestolar provoke edilecek

Diyarbakır’da katliam öncesinde elde edilen bu istihbarata göre; DAİŞ’in 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’nin barajı geçemeyeceğini planladığı, buradan hareketle de seçim sonrasında gelişebilecek olan tepkisel eylemlerin provoke edilmek istendiği bilgisi de yer alıyor.

Belgede, “Barajın geçilmemesi halinde PKK/KCK’ye müzahir unsurlar tarafından yapılacak protesto gösterileri ve eylemlerin provoke edileceği” kaydedilerek, bunun için de Kürt gençlerin kullanılacağı belirtiliyor. Bu bilgi de belgede “Şubat 2015 ayı itibarıyla Antep başta olmak üzere diğer illerdeki DAİŞ mensuplarının protesto sırasında (sözde) İslami inanışı kuvvetli T.C. vatandaşı Kürt kökenli gençleri saflarına çekmek amacıyla çalışmalar başlattıkları, bu gençlerin gösterileri provoke etmekle görevlendirildikleri” bilgileri yer alıyor.

Seçimlerin sabote edilmesi hedeflendi

Emniyet Müdürlüğü’nün paylaştığı bu istihbaratın dışında bir başka belgede de aynı şekilde DAİŞ’in eylem arayışı içerisinde olduğu ve bu nedenle güvenlik önlemlerinin üst seviye çıkarılması isteniyor. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün bağlı tüm şube müdürlüklerine, merkez ve ilçe emniyet müdürlüklerine 28 Mayıs günü gönderdiği belgede, “seçimleri sabote etmeye yönelik DAİŞ’in sözde İstanbul Emiri Abu İbrahim’in eylem hazırlığı içerisinde olduğu, eylemde kullanılması planlanan patlayıcı maddelerin naklinde 27 L 3301 plakalı araç veya gri renkli Kia Rio ile Volkwagen Transporter marka araçların kullanıldığı” bilgisinin elde edildiği kaydediliyor. Bu nedenle gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerekli görülecek ilave güvenlik önlemlerinin alınması istendi.

Diyarbakır’da 5 Haziran’da gerçekleşen bu katliamdan birkaç gün öncesine ait bu istihbaratı bilgiler, bir kez daha saldırının Suruç ve Ankara’daki katliamlarda olduğu gibi devletin bilgisi dâhilinde gerçekleştiğini gözler önüne seriyor. DİHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here