Anasayfa Forum Istranca ormanların biyolojik zenginliği bolet mantarları

Istranca ormanların biyolojik zenginliği bolet mantarları

Paylaş

Istrancalar’da kesilen ağaçlardan çıkan odunun kilosu 20 kuruş, Istrancalar’dan toplanan bolet mantarının kilosu 20 TL

İlkbahar ve sonbaharda ortaya çıkan bolet mantarı 500 bin tonluk yetişme kapasitesi ile Istranca ormanlarından 20 gün içinde 10 Milyon TL değerinde potansiyele erişip servet dağıtıyor.

Trakya halkı köylüler kadınlar ve çocuklar mantar toplama seferberliğinde. Başta Vize, Demirköy, Saray civarı ormanlarında toplanan bolet mantarını işleyici firmaların aracıları toplayıcı vatandaşlardan kilosunu 15 ile 20 TL’den satın alıyorlar. İşleyici firmalar ise 30 ile 40 TL’den satış yapmakta…

Mantarlar, Istranca ormanların biyolojik zenginliğin sadece bir kolu… Istrancalar’daki yüzlerce mantar çeşidinden sadece birisi olan bolet mantarı başlı başına bir hazine sayılıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı henüz bu hazineye yeteri kadar el atmış bulunmamaktadır. Bakanlığın öncelikle Istrancalar’da mantar üreme alanlarını belirlemesi ve belirlenen mantar alanlarında ağaç kesme faaliyetlerine sınırlama getirmesi, alanların daha verimli mantarların yetişmesi için ıslah edilmesi gerekmektedir. Istrancalar’daki Orman İşletme Müdürlüklerine acilen Odun Dışı Hizmetler Şeflikleri açılması işin Orman ve Su işleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğüne Dayko Vakfı olarak yazı yazılarak bilgi paylaşımında bulunduk. Diğer bir yanlışlık, mantarın koparılarak toplandığında o noktada ancak dört yıl sonra mantar çıktığını bilgisiyle, bölgedeki orman köylülerine ve yerel vatandaşlara mantarların toplanması konusu ile ilgili eğitimler verilmesi için Orman Genel Müdürlüğü girişimde bulunması gereklidir. Yoksa sahip olduğumuz değerli doğal varlığı mumla arayacağız.

kuzey ormanları savunması

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here