Anasayfa Demokratik Emek Meclisi İşverenler rahat olsun Asgari ücret 1300 TL olacak farkı halk ödeyecek.

İşverenler rahat olsun Asgari ücret 1300 TL olacak farkı halk ödeyecek.

Paylaş

Asgari Ücret Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

1. Asgari ücret günlük 31 lira 63 kuruş
 2. Asgari ücret açlık sınırının altında 
3. Asgari ücretle çalışan sayısı 5 milyon, 21 milyon kişi asgari ücretle geçiniyor
4. Asgari ücretlilerin oranı Avrupa bölgesinin iki katı
5. Türkiye’de asgari ücret AB ortalamasının üçte biri kadar.
6. Asgari ücretliler AB ülkelerine göre daha fazla çalışıyor, daha az kazanıyor.
7. Hükümetin 2014 yılı araç harcaması 70 bin 250 işçinin bir yıllık maaşı kadar

2015 yılı için açıklanan asgari ücret rakamlarına göre 1 Ocak 2015 – 1 Haziran 2015 tarihleri arasında asgari ücret brüt 1201,50 TL, net 949,07 TL. Bu da günde 31 lira 63 kuruşa denk düşüyor. Yani asgari ücretle çalışanlar günde 31 lira 63 kuruşla geçinmeye çalışıyor. Bugün en düşük fiyatla bir çay 0,75 kuruş, 1 simit ise 1 lira. Asgari ücretle geçinen yalnız kendisi 3 öğün çay içip simit yese ayda 157,5 lira çay ve simite harcamak zorunda kalıyor. Bu da bütçesinin yüzde 16’sına eşit.
 

 

2. Asgari ücret açlık sınırının altında

Asgari ücret açlık sınırının altında
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), bu yılın Nisan ayında gıda harcamalarının yüzde 2.49 arttığını, dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 334 liraya, yoksulluk sınırının ise 4 bin 344 liraya yükseldiğini açıkladı. Bu hesapla asgari ücret açlık sınırının ancak yüzde 71’ini karşılıyor. Yani asgari ücretliler açlık sınırının altında koşullarda yaşıyor.
 

3. Asgari ücretle çalışan sayısı 5 milyon, 21 milyon kişi asgari ücretle geçiniyor

Asgari ücretle çalışan sayısı 5 milyon, 21 milyon kişi asgari ücretle geçiniyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de çalışan nüfusun 4 milyon 970 bin 737’si asgari ücretle istihdam ediliyor. 2014 yılı için asgari ücretle çalışan kişilerin içinde bekar olanların sayısı 1 milyon 961 bin 914 iken, evli olup eşi çalışanların sayısı 809 bin 662, evli olup eşi çalışmayanların sayısı ise 2 milyon 199 bin 161 kişi. Evli olup eşi çalışmayanlar içerisinde 3 ve üzeri çocuğu olan kişi sayısı ise 871 bin 873 kişi.
 

4. Asgari ücretlilerin oranı Avrupa bölgesinin iki katı

Asgari ücretlilerin oranı Avrupa bölgesinin iki katı
Türkiye’de çalışanların yüzdee 42,9’u asgari ücretliyken, bu oran Slovenya’da yüzde 19,2, Litvanya’da yüzde 13,7, Polonya’da yüzde 9,9, ABD‘de yüzde 4,7, İspanya‘daysa sadece yüzde 0,2. (Kaynak: Çağdaş Şirin)
 

5. Türkiye’de asgari ücret AB ortalamasının üçte biri kadar

Türkiye'de asgari ücret AB ortalamasının üçte biri kadar
Sigortalı çalışanların yüzde 40’ını oluşturan yaklaşık 5 milyon kişi asgari ücretle çalışırken, Avrupa Birliği ortalamasının 711 Euro altında ücret alıyor. 28 AB üyesinin asgari ücret ortalaması 1.033 Euro, Türkiye’de ise 322 Euro. Krizle boğuşanYunanistan’da bu rakam 706, Portekiz’de 646 Euro.
 

6. Asgari ücretliler AB ülkelerine göre daha fazla çalışıyor, daha az kazanıyor

Asgari ücretliler AB ülkelerine göre daha fazla çalışıyor, daha az kazanıyor
Çalışma saatlerine bakıldığında ise Türkiye’de işçiler AB ortalamasından haftada 6.4 saat fazla çalışıyor. Türkiye’de resmi haftalık 45 saat olan çalışma süresi, AB ortalamasında 38.6, İtalya’da 36, Almanya’da ise 35 saat. Üstelik çalışanların yüzde 40’ını oluşturan yaklaşık 10 milyon kişinin haftada 50 saat ve üzerinde çalıştığı raporlarla tespit edilmiş.
 

7. Hükümetin 2014 yılı araç harcaması 70 bin 250 işçinin bir yıllık maaşı kadar

Hükümetin 2014 yılı araç harcaması 70 bin 250 işçinin bir yıllık maaşı kadar
Hükümetin 2014 yılı araç harcaması 843 bin asgari ücrete bedelken, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödenek harcamalarıyla 2 milyon 300 bin kişinin asgari ücreti ödenebiliyor. Devlet diğer alanlarda da ilginç harcamalar yapıyor. Örneğin Yalova’da eski AKP‘li Belediye Başkanı kavurmalı pilav için 972 asgari ücret öderken, devlet sadece Mart ayında tören ve yemekli organizasyon harcamaları için 14 bin 600 asgari ücretli maaşı kadar harcama yaptı. Bakan Cevdet Yılmaz bu alanda da özgün bir yere sahip. Sadece etli ekmek için 71 bin lira harcayan Bakan Yılmaz 71 asgari ücret tutarını bu şekilde yemek olarak ısmarladı.
Onedio Özel haber dosyası

 

 Asgari ücret bin 300 lira olacak ama maliyeti kim üstelenecek? Partilerin asgari ücret vaatlerine seçim öncesi sessiz kalan iş dünyası şimdi her gün getireceği yükleri hatırlatan açıklamalar yapıyor. İşverene maliyetinin 16 milyar lira olması beklenen zamma karşı patronlar sigorta prim indirimi, vergi muafiyeti ve 1 yıllık yük üstlenimi gibi taleplerde bulunuyor. Kayıt dışı riski konuşuluyor. Hürrüyet’ten neşe Karanfil’in haberine göre

ASGARİ ücretin bin 300 liraya çıkarılması vaadiyle ilgili tartışmalar bitmiyor. Seçim öncesi partilerin asgari ücrete zam yapma vaatlerine yönelik hiçbir açıklama yapmayan özel sektör temsilcileri seçim sonrası asgari ücret eleştirilerini yoğunlaştırdı. Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da bir araya gelecek olan iş dünyası temsilcilerinden her gün yeni açıklama geliyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar dün asgari ücret tartışmalarına dahil olurken, ücretin bin 300 liraya çıkarılmasının özel sektöre 16 milyar lira yük getireceğini hesapladıklarını belirtti.  Çağlar,  hükümetten bunun karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) priminde 3 puan indirim istedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise ilk 1-1.5 yılın yükünün kompanze edilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücret üzerinden gelir vergisi, SGK primi, işsizlik sigortası gibi vergi ve paylar alınıyor. İTO’nun istediği gibi SGK işveren priminde 3 puan indirim olursa, bunun devlete maliyeti yaklaşık 7 milyar lira olacak. Ancak 3 puanlık indirim sadece asgari ücretli için geçerli olursa 3 milyar liralık kısmını devlet üstlenecek.  Türkiye’de yaklaşık 12 milyon çalışan bulunuyor. Bunun yaklaşık 5 milyonunun maaşı asgari ücretten gösteriliyor. Bunun da yüzde 45’inin yani 2 milyon 750 bininin gerçek maaşının asgari ücret olduğu tahmin ediliyor. Asgari ücret bin 300 liraya çıktığında işverene 437 lira ek maliyeti olacak. Asgari ücret maaşı alanların aylık maliyeti 1.2 milyar liraya denk gelecek.

YÜK NE OLACAK?

5 milyon asgari ücretli içinde yaklaşık 2 milyon 250 bin çalışan aslında daha yüksek maaş alıyor. Ancak asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Bu kişilerin sadece kayıt altında olan asgari ücreti değişeceğinden işverenin ödediği SGK işveren primi ve işsizlik sigortasında 65 lira ek maliyet oluşturacak. Bunun da aylık maliyeti 146.5 milyon lira olacak. Böylece toplam maliyet aylık 1 milyar 349 milyon lira, yıllık maliyet ise 16.2 milyar lirayı bulacak. Çalışanları için işveren yüzde 15.5 SGK işveren payı ödemesi yapıyor. İTO yüzde 15.5’lik bu payın 3 puan indirilmesini önerdi. Bu öneri sadece asgari ücretli ve asgari ücretli olarak gösterilen çalışanlar için uygulanırsa, devletin özel sektöre 3 milyar liralık katkısı olacak. Kalan 7 milyon çalışan için asgari ücret kısmına yüzde 12.5 olur ve üstü 15.5 oranından devam ederse toplamda 7 milyar liralık bir katkı mümkün olacak. 255 liralık prim 3 puan inerse 205 lira olarak ödenecek.

‘Tulumbaya su koyun’

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması çalışmalarını desteklediklerini belirterek, ancak oluşacak ilave kazanç piyasaya tekrar dönene kadar, asgari ücretteki SGK primi işveren payında 3 puanlık bir indirim yapılmasını istedi. Çağlar, “SGK primi işveren payında üç puanlık indirim sağlanarak yüzde 12.5 oranı uygulanması işverene nefes aldırır. Biz yatırımımıza, ticaretimize devam edeceğiz, bundan kuşku olmasın. Ancak hükümetimiz tulumbaya su koyarsa, biz de yatırımlarımızı daha rahat yaparız” dedi.

Ağzımdan çıkan her söz teminat

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Benim ağzımdan çıkan her söz teminat olarak söylüyorum, önümüzdeki 3 ay içinde yerine gelecektir. Seçim stratejisi grubumuz vardı, onlara ödevler verdik ve şimdi 3 aylık, 6 aylık bir yıllık ve 4 yıllık programlar çıkartıyoruz. 3 ay içinde kanunu düzenleme gerektirmeyen bütün vaatler yerine gelecek” diye konuştu. TRT’de canlı yayında soruları yanıtlayan Davutoğlu kanun açısından bir düzenleme gerektiren konular için ise Meclis takviminin işlemesi gerektiğini hatırlatarak, asgari ücret, öğrenci bursları, polis ve askerlere verilen taahhütler, çiftçilere, esnafa, gençlere verilen sözlerin yasal düzenleme gerektirmiyorsa, 3 ay içinde gerçekleştirileceğini kaydetti. Davutoğlu bugün işveren ileişçi kesimlerini bir araya getiren bir program düzenleyeceğini ve herkesi dinleyeceğini belirtti.

Diğer çalışanlar da zam isteyecek

ASGARİ ücretin net bin 300 liraya yükseltilmesinin işverene kişi başı aylık 437 lira ilave maliyeti olacağını belirten İbrahim Çağlar, “Asgari ücret artınca, şirket içinde diğer çalışanlar da ücretlerine artış isteyecek. Yani gerçekte bu maliyetlerin daha üstüne çıkılacak. Zincirleme artışların getireceği yük çok fazla. Asgari ücrette elbette artış yapılsın. Ancak bu paranın harcama şeklinde piyasaya dönmesi bir süre alacaktır. Her KOBİ’ye de eşit derecede elbette dönmeyecek. Ayrıca dünyada rekabet üstünlüğümüzü de etkiler” diye konuştu. Bu nedenle hükümetten bir destek beklentisinde olduklarını ifade eden Çağlar, “Borcunu düzenli ödeyen mükellef için SGK primi işveren payı şu anda yüzde 15.5. Bu oran üzerinde 3 puanlık bir indirim sağlanması büyük katkı olur. Bu katkıyı da belirli bir süre için istiyoruz. Ticaretin çarkları dönmeye başlayınca işveren prim payı yüzde 15.5’e tekrar çıkarılabilir” dedi.

İlk yılın yükü kompanze edilsin

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de, asgari ücretin bin 300 lira olması ile 500 lirayı bulan bir maliyet ile karşı karşıya kalınacağını belirterek, yüzde 30’luk artışın bütün çalışanların maaşını etkileyeceğini, ayrıca aylık yüzde 8 civarında da kıdem tazminatı yükünün söz konusu olacağını kaydetti. Teklifi yapanların özel sektörün bunu nasıl karşılayacağını düşünmesi gerektiğini dile getiren Özdebir, 1-1.5 yıl için getirdiği yükün kompanze edilmesi gerektiğini belirtti. İşverenin SGK payında indirim yapılabileceğini, asgari ücretin vergi dışı bırakılabileceğini belirten Özdebir, aksi takdirde maliyeti fiyatlarına yansıtamayan işletmelerin eleman çıkartmaya gidebileceğini vurguladı. Özdebir, 1  Ocak 2016’dan itibaren cirosu 10 milyon lirayı aşanlar işletmelerde e-fatura, e-defter uygulamasının başlayacağını hatırlatarak, kaçak olma ihtimalinin azalacağını söyledi.

Kayıt dışı istihdamı artıracak

BETAM Direktörü Seyfettin Gürsel, asgari ücretin artırılmasıyla kayıt dışının artmasının beklenen bir etki olduğunu belirterek, “Kayıt dışını zorlar” dedi. 2 tür kayıt dışılık olduğunu, ilkinin yüzde 100 kayıt dışılık olduğunu ve SGK’ya kayıtlılığın bulunmadığını anlatan Gürsel, ikinci kayıt dışılığın kayıtlı ama maaşı düşük gösterilenler olduğunu belirterek, “İstihdama sınırlı olumsuz etkisi olur ancak kayıt dışını etkiler. Bu konuda yayınlanmış çok çalışma yok ancak yurtdışındaki çalışmalar ve hakemliğini üstlendiğim ancak henüz yayınlanmamış bir çalışmaya göre genç ve düşük eğitimlilerde kayıt dışılığı güçlü şekilde etkiliyor” dedi. Gürsel, artıştan en çok hizmet sektörü ve sanayide marjinal yani verimliliği düşük firmaların etkileneceğini belirterek, eksik ücret bildiriminin artacağını söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here