Anasayfa Emek izban yolcuları güvende değil

izban yolcuları güvende değil

Paylaş

İZMİR (DİHA) – BTS İzmir Şubesi, Aliağa Cumaovası seferlerini yapan İZBAN banliyö treninde tek makinistin çalıştırıldığını belirterek, yaşanan patlamanın sorumlusunun İZBAN yetkilileri olduğunu söyledi.

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İzmir Şubesi, 6 Şubat tarihinde Aliağa Cumaovası seferlerini yapan İZBAN banliyö treninde gerçekleşen patlamaya ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya demiryolu emekçilerinin yanı sıra HDP yöneticisi Süleyman Eryılmaz’da katıldı. BTS İzmir Şube Başkanı Bülent Çuhadar, 2 yıl önce sendika olarak yetkilileri uyarmak amacıyla yaptıkları açıklamaların İZBAN A.Ş. yetkilileri tarafından dikkate alınmadığını belirterek, son yaşanan olayda ise sorumluluğun tamamen kar hırsıyla hareket eden İZBAN A.Ş.’de olduğunu söyledi. Banliyö tren setlerin bakım sorumluluğunun yetine getirilmediğini ve iki makinist görevlendirilmesi gerekirken tek makinist çalıştırıldığını söyleyen Çuhadar, “TCDD’nin kurumsal olarak özelleştirildiği bu dönemde buradan bir kez daha sesleniyoruz. Demiryolu ulaşım sistemi bilgi, birikim ve uzmanlık gerektiren bir sistemdir. Bir kamu işletmeciliği olması gereken demiryolu ulaşımı piyasanın kar zarar anlayışına terk edilemez” dedi.

HDP yöneticisi Süleyman Eryılmaz ise, toplu ulaşımın güvenlikli ve ucuz olması gerektiğini ifade ederek, İzmir’de yaşanan toplu ulaşım sıkıntılarının takipçisi olacaklarını söyledi.

(cb/ek/avt)

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here