Anasayfa Haber İzmir Barış Bloku kuruluşunu deklare etti

İzmir Barış Bloku kuruluşunu deklare etti

Paylaş

İzmir Barış Bloku, kuruluşunu deklare ederek AKP iktidarının bölge siyasetine dair vahim hatalarının katkısıyla ‘kirli’ savaşı ülke sınırları içine taşıyacak karanlık güçlere karşı siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları olarak bir araya geldiklerini belirtti

izmir-baris-bloku-kurulus_7-8-15
İzmir Barış Bloku, bugün (7 Ağustos) Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kuruluşunu deklare etti. Toplantıya, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, CHP milletvekilleri Musa Çam ve Tacettin Bayır katıldı. Blok adına açıklamayı yapan Prof. Dr. Cem Terzi, Ortadoğu’nun uzun süredir emperyalist çıkarlar doğrultusunda dayatılan politikaların eseri olan bir ateş çemberinin ortasında bulunduğuna dikkat çekerek, bu çatışmaların ve yarattığı vahşetin doğrudan sonuçlarını yaşayan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi. Sınırların dışında süren savaşın etkileri ve sonuçları itibarıyla aynı zamanda bir iç sorun haline geldiğini kaydeden Terzi, “Sınırlarımızın hemen yanı başında IŞİD çetelerinin katliamlarına maruz kalan halklar, öz güçleriyle mücadele etmekte ancak bu mücadele AKP hükümetinin savaş ortamını tırmandırma hırsının da hedefi olmaktadır. Bu ortam içinde bölgede, nereye yöneleceğini bilmediğimiz büyük bir askeri yığınak yapılması ve savaş çığırtkanlığının ırkçılık ve mezhepçilik üzerinden yükseltilmesi, barış için bir araya gelme ihtiyacını acilleştirmiştir” dedi.
izmir-baris-bloku-kurulus_7-8-15-1AKP hükümetinin, Suriye’deki savaşa birinci dereceden müdahil olmak için şimdiye dek elinden geleni yaptığını ifade eden Terzi, AKP iktidarının bölge siyasetine dair vahim hatalarının katkısıyla “kirli” savaşı ülke sınırları içine taşıyacak karanlık güçlere karşı siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları olarak “İzmir Barış Bloku”nu oluşturduklarını söyledi. Girişimin temel hedefi, savaşı ülke sınırları içine taşımayı göze alan kışkırtıcıların aksine, barışı ülke sınırlarının ötesine taşımak olduğunu aktaran Terzi, “Girişimimiz, ülke içinde barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirme, güney sınırımızın ötesinde ve uluslararası alanda örgütlenmiş sivil barış inisiyatifleriyle işbirliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartma çabası içinde olacaktır” diye kaydetti.
Terzi son olarak, İzmir’deki demokratik kamuoyunu barışı birlikte inşa etmek için İzmir Barış Bloku’na katılarak, aktif destek vermeye davet etti.

Kaynak: DİHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here