İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri: Tacizciler bizden korksun!

Paylaş

Kadın öğrencileri taciz ederek, tehditlerde bulunan Prof. Dr. Veli Doğan Günay’ın kadınların teşhiri sonucu istifa etmek zorunda kalmasının kadınların ortak mücadelesinin başarısı olduğunu belirten Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi kadınlardan Gamze Şahin, “Kadın düşmanlarına karşı direnişimiz kahkahalarımızda. Özgecan’ın, Cansu’nun isyanını kampüslerden sokaklara taşıyacağız. Sistematik şiddet gördüğü için özsavunma hakkını kullanan Çilem’in gülüşü aydınlatacak mücadelemizi” dedi.

Edebiyat Fakültesi Dilbilim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veli Doğan Günay’ın, kadın öğrencileri taciz ettiği ve tehditlerle tacizi saklamaya çalıştığının ortaya çıkmasının ardından kadın öğrencilerin başlattığı eylemler sonucu Günay, istifa etmek sorunda kaldı. Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri Günay’ın istifasının kadın mücadelesinin başarısı olduğunu belirterek, yaşanan süreci anlattı.

‘Üniversite yönetimi tacizi aklama peşinde’

Günay’ın taciz ettiği kadınların çoğunun lisansüstü ve erasmus programı ile yurtdışından gelen yabancı kadın öğrenciler olduğunu belirten Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Ezgi Özay, tacizcinin teşhiri için her yolu denediklerini söyledi.

Günay’ı korumaya çalışan üniversite yönetiminin Edebiyat Fakültesi’nde bulunan odasını 2-3 özel güvenlik ile koruduğunu ve odasının değiştirildiğini dile getiren Özay, “Yetmedi okulun hiçbir yerinde kamera yokken hocanın odasının bulunduğu kısma kamera yerleştirildi. Güvenlikler asılan her afişi kaldırıyor, yazılan her yazıyı siliyordu. Yani bu şekilde tacizin nasıl aklandığını, üniversite tarafından tacizcinin nasıl korunduğunu gördük” dedi.

‘Teşhir etmeye devam edeceğiz’

Üniversitelerde tacizcileri barındırmayacaklarını belirten Özay, “Kadınlar susmasın yeter artık. Biz kız kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımıza dair söz verdik. Teşhir etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Soruşturma aylar sürdü’

Taciz olayını öğrendikten sonra yazılama ve imza toplayarak tacizciyi teşhir ettiklerini dile getiren Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Gamze Şahin, Günay’ı şikayet ettikleri dekanlığın olayı kapatmaya çalıştığını söyledi. Kadın beyanını esas aldıklarını ifade eden Şahin, “Üniversite de yürüttüğümüz teşhir çalışmasının ardından Veli Doğan Günay kampüse bile giremez oldu. Teşhirimiz sonucunda dekanlık bir adım geri atarak tacizci akademisyeni korumaktan vazgeçip, hakkında soruşturma açtı. Ancak aylar geçmesine rağmen soruşturma sonuçlanmadı. Veli Doğan Günay istifa etmek zorunda kaldı” dedi

Tacizciler bizden korksun!

Kadınların ortak mücadelesinin önemine vurgu yapan Şahin, “Tacizciler bizden korksun! Çünkü susmayacağız teşhir çalışmalarımız bu şekilde devam edecek. Tacizcileri üniversitelere sokmayacağız. Kadın düşmanlarına karşı direnişimiz kahkahalarımızda. Özgecan’ın, Cansu’nun isyanını kampüslerden sokaklara taşıyacağız. Sistematik şiddet gördüğü için özsavunma hakkını kullanan Çilem’in gülüşü aydınlatacak mücadelemizi” dedi.
diha

Paylaş

5 Yorumlar

 1. Bu ülkede var olan tüm değerleri yok etmek için FETO grubu sözüm ona solculara ve asıl olarak PKK’lıara havale etti. Dert nedir, toplumda her şeyi güvensiz hale getirmek. Artık her an bana kızına tecavüz edebilir, erkek kardeş kız kardeşe hoca öğrenciye tecavüz edebilir. Dert ne, Türkiye’de güvensiz bir ortam yaratmak. Algı operasyonu.
  Solcular bu işin neresinde? Entel dantel olayım da ne olursa olsun durumunda. Yerine göre Fetullah’ın uşağı, yerine göre PKK’nın savunucusu.
  Neden bu adam ve bunlara benzer kişileri yok etmeyi amaçladılar? Çok basit bu ülkeyi daha ileri götürecek kadroları FETO adıyla engellemek. Prof. Dr. Doğan Günay’ın web sayfasını görmüşsünüzdür.
  http://kisi.deu.edu.tr/dogan.gunay/
  Bu kadar başarılı bir adamın önünü kesmek gerekiyor. Dert nedir? Türkiye’de başarılı merkezler olmasın.
  http://www.iha.com.tr/haber-turkce-dunya-dili-olacak-511320/
  Türkçenin gelişmesinin önü kesilmelidir. Doğan Günay giderse yerine bir tane fetocu koyarız. olur biter.
  Lanet olsun sizin solculuğunuza. Hani siz Atatürkçü idiniz? Ulusalcılık nerede? Neden kafanızı kuma gömerek sorunu görmemeye çalışıyorsunuz.

  Bu yorumu yayınlamayacağınızdan da kesin olarak eminim.

 2. İnsanlara iftira atıyorsunuz. İnsanları karalamaya çalışıyorsunuz. Ama güneş balçıkla sıvanmaz. Veli Doğan Günay bu ülkenin en saygın akademisyenlerinden biridir. Ayrica kendisi istifa etmemiştir. Emekliye ayrılmıştır. Doğruları söylemiyorsunuz.

 3. Sizler Veli Doğan Günay gibi saygıdeğer bir insana böyle kötü ithamlarda bulunarak ne yapmaya çalışıyorsunuz ? Sizin amacınız nedir ? Doğan Günay hayatını bilime ve insan yetiştirmeye adamış bir kişidir. Onlarca kişiyi meslek sahibi yapıp, onlarca kişiyi de bilim camiasına kazandırmıştır. Sizleri Veli Doğan Günay’a yönelik bu söylemlerinizden dolayı kınıyorum.

 4. Lütfen sizlerden rica ediyorum, böylesine değerli bir bilim insanını karalamayın. Sözledikleriniz doğru değil. Veli Doğan Günay saygın bir kişidir. İnsanlara böyle laflar söyleyemezsiniz, böyle iftiralar atamazsınız. Girdiğiniz günahın farkında mısınız ?

 5. Sayın Prof. Dr. Veli Doğan Günay’a atılan bu suçlamaların arkasında FETÖ vardır. Bu FETÖ tarafından planlanmış bir karalama kampanyasıdır. Kendisi yapmış olduğu önemli çalışmalarla bilinen değerli bir bilim adamıdır.

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here