Anasayfa Forum İzmir Kemalpaşa’da 37 Eğitim Sen üyesi gözaltına alınmıştır.

İzmir Kemalpaşa’da 37 Eğitim Sen üyesi gözaltına alınmıştır.

Paylaş

Sendikal Faaliyetleri Suç Gibi Göstererek Yapılan Her Türlü İşlem Hukuksuzdur!

Konuya ilişkin Eğitim-Sen Genel Merkezinden yapılan açıklama

Devlet kurumları bütün kararlarını alırken ve uygularken hukuk ilkelerine bağlı olmak ve herhangi bir konuda soruşturma yürütürken tarafsız ve adil davranmak zorundadır. Ancak özellikle OHAL süreciyle birlikte Türkiye’de yaşananlar, idari ve siyasi kararlar ile hukukun nasıl katledildiğini, sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile keyfi olarak “suç” olarak değerlendirilmek istendiğini göstermektedir. İzmir’in pek çok ilçesinde aynı sendikal faaliyetler nedeniyle takipsizlik kararı verilirken, aynı gerekçeyle Kemalpaşa’da farklı bir uygulama yapılması ve gözaltı kararı verilmesi dikkat çekicidir.

Sendikal faaliyetlerin çeşitli baskı ve soruşturmalara konu yapılması, hukuki dayanaktan yoksun gözaltılar üzerinden ülkede yaşanan baskıcı otoriter uygulamalara itiraz eden herkese yönelik açık bir gözdağıdır. Ortada sayısız mahkeme ve AİHM kararı olmasına karşın ısrarla sendikal faaliyetlerin gözaltı gerekçesi yapılması en temel sendikal hak ve özgürlükleri yok saymak anlamına gelmekte, bu yöndeki tüm hukuk dışı kararları alanlar “sendikal faaliyeti engelleme” ve “görevi kötüye kullanma suçu” işlemektedir.

Eğitim Sen üyelerini yıldırmak amacıyla yapıldığı belli olan ve hiçbir hukuki nitelik taşımayan gözaltı kararı kaldırılmalı, gözaltına alınan üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, işledikleri suçlar nedeniyle bir gün mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir.

Üyelerimize yönelik her türlü baskı, tehdit ve göz altıların durdurulması için örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir!

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here