Anasayfa Ekoloji İzmir Valiliği’nin “ÇED raporu gerekli değildir” kararına mahkeme heyeti, yürütmeyi...

İzmir Valiliği’nin “ÇED raporu gerekli değildir” kararına mahkeme heyeti, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Paylaş

YSGP İzmir İl Örgütü ve EGEÇEP üyelerinin, Gaziemir’deki radyoaktif kirliliğin temizlik çalışmalarında, İzmir Valiliği’nin “ÇED raporu gerekli değildir” yönündeki kararına karşı açtıkları itiraz davasında mahkeme heyeti, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Avukatı Arif Ali Cangı, “Yaşamdan yana olan herkesi yanımızda görmek istiyoruz” dedi.
680x680nc-izm-18-03-15-yesiller-aciklama2
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) İzmir İl Örgütü ve Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) üyeleri, İzmir’in Gaziemir ilçesinde Aslan Avcı firmasına ait kurşun fabrikası arazisindeki radyoaktif kirliliğin temizlik çalışmalarında İzmir Valiliği’nin “Çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” yönündeki kararı mahkemeden geçmedi. İzmir 2. İdare Mahkemesi, valiliğin kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar üzerine grup, atıkların temizlendiği alanın yakınında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, nükleer atıklardan etkilenen Emrez ve Aydın Mahalleleri sakinleri de destek verdi. Grup adına açıklamayı okuyan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Avukatı Arif Ali Cangı, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in ortasında tehlike saçmaya devam eden nükleer atıkların bertaraf işleminin insan sağlığı gözetilmeden sürdürüldüğünü söyledi. Cangı, İzmir Valiliği’nin nükleer atıkların bertarafı için verdiği “ÇED gerekli değildir” kararına açtıkları itiraz davası sonucu mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğine dikkat çekti.

‘Hukuksal kazanım mücadele verenlerin haklılığını gösteriyor’

Hukuksal kazanımın mahalle sakinleri ve ekoloji mücadelesi verenlerin haklılığını gösterdiğini belirten Cangı, “Şimdiye kadar yaşanan acı deneyimler, özellikle Fukuşima felaketinden sonra neredeyse bütün dünya nükleerden vazgeçtiği halde Türkiye Devleti nükleer yatırımlarda ısrar ediyor. Burası, ‘Nükleer tehlike karşısında yaşamın korunması mücadelesi’ için bir laboratuardır. Yaşamdan yana olan herkesi yanımızda görmek itiyoruz” diye konuştu.(DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here