Anasayfa Haber İzmir’de katliamlar protesto edildi

İzmir’de katliamlar protesto edildi

Paylaş

İzmir Barış Bloku, Kürdistan’da süren imha operasyonlarını protesto ederek, bölgedeki kültürel katliamı protesto ederken katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi andı.

İzmir Barış Bloku, Kürdistan’da yaşanan katliamları protesto etmek ve katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anmak için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişimde açıklama yaptı. Yurttaşların yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de katıldığı açıklamada “Tarihi kültürel doğal mirasın yıkımına hayır” ve “Savaş yıkımdır” pankartları taşınarak sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Saray savaş halklar barış istiyor” sloganları atıldı.

Grup adına açıklama yapan Sevinç Korkma Dinç, Kürdistan’da “sokağa çıkma yasağı” adı altında katliamların devam ettiğini ifade ederek, 20 ilçede bugüne kadar 56 kez sokağa çıkma yasağı ilan gedildiğini ve bu yasaklarda 133 sivilin katledildiğini söyledi. Türkiye’nin Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı hareket ettiğini belirten Dinç, kültürlerarası hoşgörü çağrısı yapan AKP iktidarı için, bu topraklarda yaşayan halkların sahip olduğu kültürel ve doğal mirasın ancak servetlerine servet kattığı ya da politikalarına hizmet ettiği oranda değer taşıdığını hatırlattı. Devlet güçlerinin bölgede halkların kültürel değerlerine de saldırdığını belirten Dinç, halkların kültür ve tarihinin katledilmesini protesto eden Tahir Elçi’nin de katledildiğini hatırlattı. Elçi’yi anan Dinç, her hafta olduğu gibi haftaya Cumartesi günü savaş ve yıkımı protesto etmek için yine toplanacaklarını belirtti.

Açıklama sloganlarla sona erdi.

Paylaş
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here