Anasayfa Forum İzmir’den ‘HDP’nin etrafında kenetlenelim’ çağrısı

İzmir’den ‘HDP’nin etrafında kenetlenelim’ çağrısı

Paylaş

“Yeni yaşam için özgürlüğümüzü örgütlüyoruz” şiarıyla seçimlere hazırlanan HDP, oylarını katlaması beklenen İzmir’de seçim çalışmalarını yoğunlaştırdı. HDP, İzmir’de Selçuk, Urla ve Bergama’da kurduğu yeni ilçe örgütlenmeleriyle seçim çalışmalarına hız verdi. İzmir ve ilçelerinden “HDP’nin etrafında kenetlenelim” çağrısı yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Yeni yaşam için özgürlüğümüzü örgütlüyoruz” şiarıyla seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bir yandan aday adayı başvuruları alınıp, farklı toplumsal kesimlerle görüşmeler yapılırken, il ve ilçelerde de örgütlenme çalışmaları sürdürülüyor. İzmir’de yapılan örgütlenme çalışmaları kapsamında da Urla, Bergama ve Selçuk’ta HDP’nin yeni ilçe örgütleri geçtiğimiz günlerde açılışını gerçekleştirdi. HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ve yeni ilçe örgütlerinin eş başkanları, seçim sürecini değerlendirerek, İzmir’de yaşayan tüm “öteki”leri HDP’de birleşmeye davet etti.

Urla’da yüzde 100’ün üzerinde artış bekleyen HDP Urla İlçe Eş Başkanı Abudlkerim Kaya, Urla özelinde yerel seçimlere göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy oranlarında yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu belirterek, yerel seçimlerde oy oranı 600-700 civarındayken 2 binlere kadar yükseldiğini söyledi. Urla halkının HDP’ye olan yaklaşımının son dönemde oldukça iyi olduğunu belirten Kaya, daha önce HDP’den uzak veya karşısında olan yurttaşların “Yeni yaşam” çağrısı ile birlikte HDP’ye güvenlerinin giderek arttığını kaydetti. Yerel seçimlerde yaşanan HDP’ye yönelik saldırıları da hatırlatan Kaya, sistem partilerinin seçim sürecinde bu tür provakasyonlarına karşı Urla halkının sağduyulu davranması gerektiğini söyledi. Kaya, Arnavut, Türk, Kürt ve Rumların bir arada yaşadığı Urla’da, tüm halkları yeni yaşam umuduyla HDP’ye oy vermeye davet etti.

‘Yeni yaşam’ tanınmaya başlandı

Selçuk halkı HDP’nin “Yeni yaşam”ını tanımaya başladı. HDP Selçuk İlçe Eş Başkanı Ayşe Sığınç, Selçuk’ta da yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre oy oranının artacağını ifade ederek, Selçuk halkının HDP’yi ve HDP’nin “Yeni yaşam” politikasını yavaş yavaş tanımaya başladığını söyledi. Selçuk halkına çağrı yapan Sığınç, “Gelin hep beraber bir arada kardeşçe yaşayalım. Politikamız ve tüzüğümüz bellidir. Yurttaşlarımıza sistem partileri gibi bakmıyoruz. Onları bir arada, eşit ve özgür yaşamı vaat ediyor ve HDP’ye oy vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

‘HDP’nin politik duruşunu anlatacağız’

HDP Bergama İlçe Eş Başkanı Pelin Taşkın, birçok bölgeye göre Bergama halkının tahmin edilenin aksine HDP’ye karşı bir tepkisinin olmadığını belirterek, ilçe binası açıldığı günden bu yana olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını belirtti. 7 Haziran seçimlerine ilişkin çalışma programı hazırladıklarını belirten Taşkın, seçim süreci boyunca tüm köyleri ve mahalleleri gezerek, HDP’nin politik duruşunu anlatacaklarını söyledi. Yurttaşları HDP konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdürdüklerini de belirten Taşkın, Bergama’da yaşayan tüm emekçileri, farklı kimlik ve inançları özgür bir yaşamı, “Yeni yaşamı” inşa etmek için HDP’nin seçim çalışmalarında yer almaya davet etti.

‘HDP’nin etrafında kenetlenelim’ çağrısı

HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur ise, HDP’nin yeni yaşamı inşa faaliyetlerinin tüm hızıyla devam ettiğini ifade ederek, yeni seçim sürecinde HDP’ye yönelişin çalışmalara giderek hız kazandırdığını söyledi. HDP’nin yalnızca seçimlere dönük değil genel olarak toplumsal hayata yönelik değişim mücadelesi yürüttüğünü belirten Uğur, bu nedenle mahallelerden ilçelere örgütlenme ağını genişletmek amacıyla İzmir genelinde 28 noktadaki ilçe binalarının çalışır hale getirildiğini vurguladı. Önümüzdeki seçimlerin Türkiye’nin demokratikleşmesi için bir fırsat olarak değerlendiren Uğur, tüm İzmirli yurttaşlara çağrı yaparak, “Kendi yaşam alanlarına müdahaleyi reddeden İzmirliler açısından AKP diktatörlüğünün geriletilmesi en acil konudur. Bu vesile ile HDP’nin seçim başarısı bütün halkımıza bu imkanı taşıyacaktır. Yeter ki tüm ilçelerde AKP’nin hiçbir provakatif girişimine meydan vermeyelim. Bu seçim bize demokratik bir Türkiye’nin önünün açılmasının fırsatını verecektir. Tüm İzmirlileri HDP etrafında kenetlenmeye davet ediyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here