Anasayfa Haber İznik’te Romanlara Linç Girişiminde Herkese Beraat

İznik’te Romanlara Linç Girişiminde Herkese Beraat

Paylaş
İki yıl önce İznik’te ölümle sonuçlanan kavganın ardından Romanlara linçe dönüşen olaylarla ilgili 31 kişi beraat etti. Olayla ilgili halkı kin ve düşmanlığa tahrikten yeniden dava açılması isteniyor.
 İki yıl önce Bursa’nın İznik ilçesinde ölümle sonuçlanan kavganın ardından Romanlara linçe dönüşen olaylarla ilgili davada karar çıktı.

31 kişi hakkında İznik Asliye Ceza Mahkemesi’nde Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, mala zarar verme ve görevi yaptırmamak için direnme suçları üzerinden dava açılmıştı.

Bir önceki görülen 10. duruşmada, tümü tutuksuz yargılanan 31 sanık 1 ila 5 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün geri bırakılmasına karar verdi.

7 Eylül 2013’te Bursa’nın İznik İlçesi’nde, yol verme tartışması yüzünden çıkan kavgada Zeki Dursun hayatını kaybetmiş, kavgaya karışan Roman baba oğul N.D ve M.D. tutuklanmıştı.

Dursun’un yakınlarıyla birlikte kalabalık bir grup olayın ardından ertesi gün Romanların dağınık şekilde yaşadığı mahallelere saldırmış, birçok ev veişyerine zarar vermişti. Ertesi gün de mahalleye gelen grupla Romanlar arasında çatışma devam etmişti.

Zeki Dursun’un dayısı olan eski İznik Belediye Başkanı Zeynel Abidin Turan’ın araya girmesiyle olaylar yatışmıştı.

İddianamedeki bilgilere göre, olaylarda Romanlara ait 2 araç, yedi adet işyeri, 4 ev, 3 seyyar tost büfesi zarar gördü.

Kin ve düşmanlığa tahrikten yeniden yargılama olmalı

bianet’e konuşan davanın avukatı Hilal Çelik, Çelik, davaya müdahil olan Ankara Roman Hakları Derneği’nin, azmettiriciler hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten suç duyurusunda bulunduklarını ceza davası açılarak yeniden yargılama yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

“31 kişi hakkında yargılama devam ederken polis kamera kayıtlarını istettik. Bu kayıtlarda görülen azmettiricilerin konuşmaları oldukça ağır. Konuşmalarda tıpkı Selendi’de olduğu gibi Romanların buradan sürülmeleri yok edilmeleri gerektiği söyleniyor. Yani ortada halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu ortada. Biz de en kısa zamanda yaptığımız suç duyurusu kapsamında yargılamanın yeniden yapılmasını talep ediyoruz.”

Ayrıca Çelik, 31 kişinin sadece kamuya verdiği zarar ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten ceza aldığını onun da hükmün geri bırakıldığını halkın uğradığı zararla ilgili cezalandırılmadığına da dikkat çekti. Gerekçeli kararı alınca ayrıntıları öğreneceklerini belirten Çelik, davayı temyize götüreceklerini ekledi.

Romanlara linç için güç alacaklar

Ankara Roman Hakları Derneği Başkanı Yücel Tutal, ceza almayan sorumlular nedeniyle Roman mahallelerine tekrar linç girişimleri endişesi taşıdıklarını belirtti.

“Hem çok üzgün hem de çok şaşkınız. Zira binlerce insanın Roman mahallesini basarak linç girişiminde bulunması ve  olay anı görüntülerinin polis kamera kayıtlarında olmasına ve dava dosyasına eklenmesine rağmen herhangi bir tutuklama kararının olmaması düşündürücü ve kaygı verici.

“Selendi ve İznik davaları sonucunda bir cezalandırma çıkmaması durumunda buraları örnek alarak bazı faşizan grupların bundan güç alarak Roman mahallelerine tekrar linç girişimlerine kalkışabileceği endişesini taşımaktayız. Suçluların cezasız kalmaması vatandaşlarımızın devlete olan güvenini artıracak ve daha aydınlık günler görmemizi sağlayacak.” (NV)

Nilay Vardar

Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2011 yılından beri bianet’te muhabir/editör olarak çalışıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here