Jeotermal santraller tarım alanlarını çoraklaştırıyor

Paylaş

Türkiye’nin önemli tarım şehirlerinden Aydın’da son dönemde faaliyete geçirilen jeotermal enerji santraller nedeniyle tarım alanları çoraklaşıyor. Elektrik üretimi yapıldıktan sonra yer altı suyunun geri pompalanması gerekirken tarım alanlarına salınması sonucu toprağın verimsizleşmesi en önemli ihracat kalemlerinden incir üretimini son bir yılda yarı oranında azalttı.

Türkiye’nin önemli tarım şehirlerinden Aydın’da son dönemde faaliyete geçirilen jeotermal enerji santralleri nedeniyle tarım alanlarından verim alınamaz hale gelindi. Özellikle Germencik ilçesinde, jeotermal enerji ile elektrik üretimi yapan kuyulardan çıkartılan ve geri-enjeksiyon yöntemiyle yeraltına geri verilmesi gerekirken dışarıya salınan sıcak sular çevreyi kirletiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Aydın jeotermal atıkların en fazla toprak kirliliği neden olan iller arasında ilk sırada yer alıyor.

JES’lerin faaliyeti ile birlikte tarım alanları elverişsizleşirken Aydın’ın en önemli gelir kaynağı olan incir üretiminde son bir yılda yarı oranda bir azalma meydana geldi.

Halkın tepkisine rağmen JES’e devam

JES’lere karşı Aydın halkının hukuk mücadelesi devam ederken, AKP hükümeti ise halkın tepkilerine rağmen projelerine devam ediyor. JES’lere karşı etkin bir mücadele veren Aydın Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi ve Aydın Çevre ve Kültür Derneği Platformu (AYÇEP) ise hükümetin JES’lerin temiz enerji söyleminin gerçeği yansıtmadığını, JES’lerin ekosistemi yok etmekten başka bir sonuç doğurmadığına dikkat çekti.

‘JES’ler yüzde 10’luk tarım arazisini yok etti’

JES’lerin tarım alanlarına ve halkın sağlığına etkilerini değerlendiren Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, “Şu anda Aydın’da bulunan jeotermal santral alanları ve döşedikleri borular ile beraber, Aydın toprak yüz ölçümünün yüzde 10’u fiili olarak etkilenmekte ve bu alan tarım dışı kalmaktadır. Diğer bir toprak sorunu ise jeotermal işletmelerin Aydın’daki toprakları satın alması sonrası Aydın’da toprakların mülkiyet değiştirme sürecine girmiş olmasıdır” dedi.

‘İncir üretiminde bir yılda yüzde 50 azalma oldu’

Aydın’da artış gösteren Jeotermal santralleri insanların topraklarını zehirleyerek incir üretimlerini yarı yarıya düşürdüğünü ve dış ticaretin önünü kestiğini vurgulayan Aydın, “Jeotermal santraller işletme sürecinde çıkardıkları akışkanları derelere ve topraklara bırakarak toprakların çoraklaşmasına, üretim dışı kalmasına da sebep olmaktadır. Tüm bu çevresel faktörlere bağlı Aydın’da kuru incir üretimi 2013 yılında 80 bin ton iken 2014 yılında 40 bin tona düşmüş, 2015 ‘de zeytin rekoltesi yüzde 23 azalmıştır. 2015 yılında Aydın’dan Hırvatistan’a ihraç edilen incir ürünlerinin bir kısmı geri döndü. Bu geri dönen bir kilogram incirde 19 mg sülfat saptanmış” bilgisi verdi.

‘Jeotermal kaynakların kullanım tercihini acilen yeniden sorgulamalıdır’

JES’lerin verdiği zarar ortada iken “jeotermal işletmelerin Aydın’da temiz enerji üretiyor” söyleminin gerçeklikten uzak bir söylem olduğunu belirten Aydın, “Jeotermalin Aydın’daki bu kullanım tercihi Aydın’da halkın yoksulluğuna, tarımın yok olmasına, insanların sağlığını kaybetmesine, ekosistemin yok olmasına sebebiyet vermesinden başka bir sonucu yoktur ve olamayacaktır. O yüzden Aydın jeotermal kaynakların kullanım tercihini acilen yeniden sorgulamalıdır” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here