Anasayfa Gençlik Jones, bir Anarşist olarak Rojava’ya karşı sempati beslemem, orada gerçek bir demokrasinin...

Jones, bir Anarşist olarak Rojava’ya karşı sempati beslemem, orada gerçek bir demokrasinin var olmasından kaynaklanıyor

Paylaş

Kobanê direnişinin Kürdistan’a yönelik yarattığı ilgi ve hayranlıkla yaşanan direnişten etkilenerek yönünü Kürdistan’a çevrilerden biri de İngiliz Anarşist Ned Jones. Kobanê direnişinin ilk dönemlerde basında “Peşmergeler” şeklinde verildiğini ve bu yüzden kendiside dahil olmak üzere birçok insanın Rojava’yı, Irak’ta sandığını belirten Jones, ancak direnişle birlikte bu algının yıkıldığını ve insanların Rojava’yı tanımaya başladığını söyledi. Jones, Kürrdistan’ı tanımak, komün yaşamını deneyimlemek istediğini belirterek, Öcalan’a duyduğu hayranlığı dile getirdi.

Kobanê’de, YPG ve YPJ savaşçılarının bütün imkansızlıklara rağmen DAİŞ çetelerine karşı yürüttüğü ve dünyayı hayran bırakan direniş, İngiliz Anarşist Ned Jones’un yönünü de Kürdistan’a çevirdi. Basından takip ettiği direniş üzerinden Kürtleri tanımak isteyen Jones, aynı zamanda okuyup, tanıdıkça düşüncelerine hayranlıkta duyduğu PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı ve Kürt Hareketi’ni daha yakından tanımak için soluğu Kürdistan’da aldı.

‘Kürtleri yakından görmek ve tanımak için Kürdistan’a gittim’

Ermenistan’dayken, DAİŞ çetelerinin Kürdistan’a saldırdığını duyduğunu, ama saldırıların başlamasıyla birlikte medyada, özellikle BBC’de, DAİŞ ile savaşanların Peşmerge olduğu şeklinde haberlerin çıktığını belirten Jones, o dönem henüz YPG ve YPJ’yi hiç bilmediğini anlattı. Ama ilerleyen zamanlarda bu konuyu araştırmaya ve okumaya başladığında ise yakından görmek ve tanımak için Kürdistan’a gitmeye karar verdi.
Kobanê’deki direnişin kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu belirten Jones, “YPG, YPJ gibi Kürt güçleri DAİŞ karşısında yer alıyor. Özellikle, Rojava Devrimi için Kobanê direnişi ayrı bir yere sahip” dedi.

‘İngiliz Medyası’ndan Kürt Özgürlük Hareketine yönelik sansür var’

Diğer İngilizlerin de Rojava halkı hakkında fazla bilgilerinin olmadığını dile getiren Jones, “Medya ve basın, Kürt devrimini ve Rojava’yı bloke ediyor. Ancak muhalif basından özellikle internet üzerinden gerçek bilgileri öğrenmek mümkün. Bunların dışında kalan basın organları özellikle de BBC, Kobanê direnişi sürecinde tüm YPG, YPJ ve hatta PKK savaşçılarını Peşmerge olarak aktardı” sözleriyle yapılan karartmaya dikkat çekti.
Jones, bu yayınla Rojava devriminin gölgelenmek istendiğini belirterek, bazı kesimlerin yapılan bu yayınlar nedeniyle Rojava’nın, Irak’ta olduğunu bile düşündüğünü söyledi.

‘İngiliz halkı Kobanê döneminde gerçeği görüp destek verdi’

Birleşik Krallıktaki halkın, Kürdistan mücadelesini çoğunlukla Rojava devriminden sonra desteklediğini belirten Jones, “Çünkü muhalif medyada Kürdistan ile ilgili yürütülen propaganda kampanyası oldukça başarılı oldu. İnsanlar Kürt hareketiyle ilgili olumlu ve destekleyici konuşmaya başladı” dedi.
Jones, direnişin sürekliliği ve büyüklüğü nedeniyle Rojava’ya yönelik bu karartmanın bittiğini de söyledi.

‘Kürt Hareketinin İngilizlere anlatılması gerekir’

Kobanê’de, YPJ’nin DAİŞ’e karşı göstermiş olduğu direnişi İngilizlere anlatmak gerektiğini vurgulayan Jones’e göre, özellikle Kürt hareketi ve bu hareketin içinde yer alan kadın savaşçılarla ilgili bilgilendirmeye ihtiyaç var.

‘Rojava’da gerçek demokrasi var’

Jones, ulus devletlerin Ortadoğu’ya demokrasi götürme vaadiyle girdiğini, ancak kendi çıkarlarına dayalı sistemleri uyguladıklarını ve farklı kültürdeki insanlara dayatmada bulundukları üzerinde de durdu. Jones’a göre zaten Ortadoğu’da savaş olmasının nedenlerinden biri de bu.

“Rojava’ya karşı sempati beslemem, orada gerçek bir demokrasinin var olmasından kaynaklanıyor” diyen Jones, Ortadoğu’daki temsili demokrasinin, yalnızca batının petrol elde etmek için bir araç olarak kullandığını ifade etti.

‘Komünleri gezip, Kürt hareketiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorum’

Halkların, sisteme karşı olan direnişlerinin çok güzel bir şey olduğunu belirten Jones, özellikle Kürtlerin verdiği bu direnişin önemini vurgulayarak, “İnsanların kültürlerini bile yaşamalarına izin verilmezken, buna karşı direniyor olmaları çok güzel” ifadelerini kullandı. Bugünden sonra, Kürdistan’da yolculuk yapmayı planladığını komünleri gezip, Kürt hareketiyle ilgili daha fazla şey öğrenmek istediğini belirten Jones, “Amacım, Kürt özgürlük hareketiyle ilgili öğrenebildiğim kadar çok şey öğrenmek ve komün hayatının pratikte nasıl işlediğini deneyimlemektir” dedi.

Jones, bir Anarşist olarak kitaplarını okuyup hayran kaldığı Öcalan’ı daha fazla tanımak istediğine de dile getirdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here