Anasayfa Haber Jose Mujica: Halklar kendi kendini yönetmelidir

Jose Mujica: Halklar kendi kendini yönetmelidir

Paylaş

 Ece Temelkuran’ın moderatörlüğünü yaptığı “Destek ile yoksulluğu önleriz” konulu söyleyişte konuşan Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, halkların kendi kendini yönetmesini gerektiğini belirterek, ”Her halkın öz yönetimini savuna gelmişim. Her bir halk kendini yönetmekte özgür olmalıdır. Benim kalbimin her köşesi siyasi bağlamda halkları kendi hakkını savunma taraftarıdır” diye konuştu.

Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica İzmir Konak Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gazeteci Ece Temelkuran’ın moderatörlüğünü yaptığı “Destek ile yoksulluğu önleriz” konulu söyleyişi düzenledi.

Saraysız başkan oldunuz

Yoğun ilginin görüldüğü söyleyişte konuşan Temelkuran, kötü bir zamanda Türkiye’ye geldiğini ve ülkenin muhalefetin seçimden yenilgi ile çıktığını belirterek, “Ülkelerin meselesi ile ilgilenmek istemediğinizi biliyoruz Bazen bizde ilgilenmek istemiyoruz. Ama bu gece bu kadar insanın olması sizden umut almaya geldiler. Bize umut vermelisiniz. Saraysız bir başkan oldunuz. Saraysız bir başkanın nasıl yaşadığınızı anlatır mısınız” diyerek sözü Jose Mujica’ya verdi. Ülkesinde büyük ve güzel bir ev olduğunu ve yurttaşlarında kullanabileceğini belirten Mujica, Uruguay’ın Başkanlarının sarayda yaşamadığını söyledi. Bunun bir gelenek olduğunu ve Uruguay’ın Cumhuriyetçi bir ülke olduğuna vurgulayan Mujica, ülkede başkan olarak seçilen kişilerin yurttaşlar gibi yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

‘Yaşamı burada savunun ve onu burada severek yaşayın’

Cezaevinde kalan yılları anlatan Mujica, hapishane yönetiminin yatmak için kendisine bir yatak verdiğini söyledi. Yatağı aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Mujica, ”O yatağı aldığım gün kendimi çok mutlu hissettim. Sonra dedim mutluluk az şeyle de mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan biri hiç bir şey mutlu olamaz. Benim meslektaşlarım ve yoldaşlarım için de bu aynı şekilde geçerliydi” şeklinde konuştu. Zamana sahip olmanın asıl zenginlik olduğunu belirten Mujica, ”Otomobil ev ya da başka bir mal alabilirsiniz. Yaşamdaki zamanı satın alamazsınız. Markete gidip bana 5 yıl zaman verin diyemezsiniz. Ben anladım ki özgürlük olmak için zamanını elimde tutmak lazım ve ancak sahip olduğum zaman beni özgür yapar ve zengin yapar. Yaşam işte akıp gidiyor işte yakalamak ve yaşamak gerekiyor. Cennet burada. Yaşamı burada savunun ve onu burada severek yaşayın” diye konuştu.

‘Halklar barış için bir araya gelmelidir’

Dünyanın daha iyiye gidebilmesi için mücadelenin her zaman devam edeceğini söyleyen Mujica, yaşamın kendisinin ödül olduğunu belirtti. Medeniyette giden yollun dayanışma ve mücadeleden geçtiğini ifade eden Mujica, birlikte olmak gerektiğine vurgu yaptı. Mujica, kendisine verilen barış ödülünün reddetmesinin nedenini de şöyle açıkladı:

”Bu kadar savaş dolu bir dünya da ne yüzle Nobel barış ödülünü veriyorlar. İşte bu yüzden şöyle düşündüm başkası alsın.”

Dünyanın her yerinde savaşın olduğuna dikkat çeken Mujica, savaşın maliyetini masum insanların ödediğini kaydetti. “Tüm halklarının barış için umut için bir araya gelmeli ve savaşa hayır diyebilmelidir” diyen Mujica, dünyada her iki dakika da 2 milyon doların askeri harcamalar gittiğini söyledi.

Birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz

Ülkesine tarih boyunca 3 kes askeri müdahale olduğunu anımsatan Mujica, halkların kendi kendini yönetmesini gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Her halkın öz yönetimini savuna gelmişim. Her bir halk kendini yönetmekte özgür olmalıdır. Benim kalbimin her köşesi siyasi bağlamda halkları kendi hakkını savunma taraftarıdır. Birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here