Anasayfa Kadın Jülide Kural:’Düşünüyorum, tartışıyorum, eleştiriyorum, varım, buradayım’

Jülide Kural:’Düşünüyorum, tartışıyorum, eleştiriyorum, varım, buradayım’

Paylaş

HDP Kadın Seçim Bildirgesi’ni değerlendiren sanatçı Jülide Kural, “HDP açıkladığı kadın bildirgesiyle aslında her konuda düşünüyorum, tartışıyorum, eleştiriyorum, varım, buradayım dedi” diye konuşta. Sosyalist Feminist Kolektif üyesi Hülya Osmanağaoğlu ise, HDP’nin kadınların taleplerini meclise taşırabileceğini düşündüklerini belirterek, “Bu beyanname ile bunu tekrar görmek bizim için çok anlamlı” dedi.

 

 

680x680nc-ist-230415-kadin-beyanname-rop1necla
HDP Kadın Seçim Bildirgesi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ tarafından dün açıklandı. Kadının “yeni yaşam” bildirgesini aralarında işçi, feminist, insan hakları aktivisti, Kürt, Alevi, Arap, Ermeni ve Laz kadınlar ile çeşitli sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin bulunduğu kadınlar, “Kadınlar meclise”, “Jin jiyan azadi” sloganları atarak, coşkuyla karşıladı. 6 maddeden oluşan bildirgede kadınların yaşamdaki eşit temsiliyetinden çözüm ve müzakere sürecindeki rolüne, ekolojik ve kadın merkezli bir yaşam programından kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarına yönelik programa ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemeye kadar kadının toplumsal, siyasal ve ekonomik yaşamdaki temsiliyetine sağlanmasına kadar dönük bir çok konuyu kapsamına alan kadın seçim beyannamesini toplumun farklı kesiminden kadınlar değerlendirdi.

‘Bildirge kadın sorununun çözümü ayrıntılı olarak yer alıyor’

Sanatçı Jülide Kural, en başından bu yana HDP’nin genel çizgisinin kadın çizgisi olduğunu söyledi. “HDP bir formülü uygulamıyor hayattan aldığıyla kendisi geliştirerek aslında var ediyor” diyen Kural, HDP’nin en temel farkının da bu olduğunu dile getirdi. Bildirgede kadının toplumsal, siyasal ve ekonomik alanda yaşadığı sorunların çözümünün ayrıntılı olarak yer aldığını belirte Kural, “Bir partinin böyle bir hedef koyuyor olmasını çok önemsiyorum. Burada da aynı ciddiyet vardı. Bildirgenin tüm başlıklarında hayatın tüm alanlarındaki kadın dili, kadının varlığı üzerinden bir tanımlama yapılmış ve bir görüş ortaya konmuş” dedi.

‘Beraber yürümeye devam edeceğim’

Türkiye’de ilk defa bir partinin kendisini kadın partisi olarak tanımladığını dile getiren Kural, “Ben bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. HDP bugün açıkladığı kadın bildirgesiyle aslında her konuda düşünüyorum, tartışıyorum, eleştiriyorum, varım, buradayım dedi. Ve ben 30 yıldır bunu söylüyorum zaten ve dolayısıyla kalbim onlarla. Beraber yürümeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

‘Eşdeğer işe eşit ücret tanımı önemli’

Sendikal Güç Birliği Platformundan Necla Akgökçe ise programı genel olarak olumlu bulduğunu söyledi. Kadın Seçim Beyannamesinde ev içi emek ve mevsimlik tarım işçilerine yönelik yapılan düzenlemelerin önemli bulduğunu söyleyen Akgökçe, “Özellikle kadın emeğini ev için emekten bağımsız olarak almaması genel kadın emeği yaklaşımlarının dışında bir yaklaşımın ortaya konduğunu gösteriyor. Kadını ev işinde harcadığı ücretsiz emek bir biçimde artık bir partinin kadın programına girmiş durumda. Bu çok olumlu bir şey. Fikir olarak farklı olan kadın emeğini kamusal ayak üzerinden değerlendirmemiş . Ev içi emeği de işin içine kattığı için diğer programlardan daha kapsamlı” diye konuştu.

Bildirgede yer alan, “Eş değer işe eşit ücret” tanımlamasının da önemli olduğu vurgusunu yapan Akgökçe, şunları söyledi: “Genel hatlarıyla olumlu bir bildirge. Özellikle kadın emeği açısından. Gözden kaçan emek türleri var. Kadınların özel olarak yaptığı. Ev hizmetleri gibi. Bildirgede bu konuyla ilgili de ciddi ve kapsamlı bir değerlendirme var. Bunun da olumlu buluyorum.”

‘Bildirge çok anlamlı’

“Toplumun her kesiminden kadınları buraya çağırarak bu bildirgeyi açıklaması bile anlamlı” diyen Sosyalist Feminist Kolektif üyesi Hülya Osmanağaoğlu, HDP’nin verdiği kadın mücadelesinin kadın hareketi ile feminist mücadelenin gücünün birleştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti. “Feminist mücadelenin de önünü kesecek baskı politikaları ve mücadele alanlarını daraltan baskı politikalarına karşı tam da bu süreçte oyumuz HDP’ye” diyen Osmanağaoğlu, şöyle devam etti: “HDP’nin hem kadınlara ilişkin programı hem de kendi içinde kadınlara verdiği temsiliyet gücüyle feminist hareketin kimi taleplerini de çok rahatlıkla mecliste dillendirebileceğini, kadınların ve sokağın sesini meclise taşırabileceğini düşünüyoruz. Bu anlamda bu beyanname ile bunu tekrar görmek bizim için çok anlamlı. “

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here