Anasayfa Haber KA-DER Gn.Bşk. Gönül Karahanoğlu: Eş Başkan ve eşit temsil uygulaması sadece HDP...

KA-DER Gn.Bşk. Gönül Karahanoğlu: Eş Başkan ve eşit temsil uygulaması sadece HDP var.

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – KA-DER Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu, HDP dışında hiçbir siyasi partide eşit temsiliyetin söz konusu olmadığını belirterek, “CHP iç tüzüğe koydu ama uygulamadı, AKP her üç adaydan birinin kadın olacağına dair söz verdi ama sözünde durmadı. Eşit temsiliyet konusunda bir tek HDP’nin uyguladığı eş başkan ve eşit temsil uygulaması var. Bu bizimde onayladığımız bir model” dedi.

Hayatın her alanında ezilen, eve kapatılmaya çalışılan ve yok sayılan kadınlar, siyaset alanında da bir çok engel ile karşı karşıya kalıyor. Engelleri aşıp siyasete adım atsa bile erkek egemen zihniyet ile mücadele etmek zorunda kalan kadınlar, bu konuda da sürekli bir mücadele içerisinde yer alıyor. Kendilerini sadece erkeklerin temsil etmesini istemeyerek erkek egemen sistemin kadınlara biçtiği rollerin dışına çıkmak için siyasete adım atan kadınların ise Türkiye’de en çok temsileyet bulduğu parti HDP oldu. Geçtiğimiz yerel seçimde eş başkanlık sistemini uygulayarak kadınların siyaset sahnesinde erkekler ile eşit temsiliyete sahip olmasının sağlayan HDP, 2015 genel seçimlerinde de daha çok kadın aday göstererek, “Kadın siyaset yapamaz” algısını kırmayı hedefliyor. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu, diğer siyasi partilerde kadın temsilinin yok denecek kadar az olduğunu ama HDP’de eşit temsiliyetin olduğunu söyledi.

‘Kadınlar mecliste yüzde 14.4 oranında temsil ediyor’

Karahanoğlu, Türkiye’de seçim ve atama ile gelinen tüm karar alma mekanizmalarında kadın temsilinin çok düşük olduğunu belirterek, toplumun ve seçmenin yarısını oluşturan kadınların eşit temsilini hedef aldıklarını söyledi. Demokrasinin kendileri hakkında karar alınacak grupların parlamentoda temsil edilmesi anlamına geldiğini ifade eden Karahanoğlu, kadınların kendileri hakkında karar alınan mecliste 14.4 oranında, yerel yönetimlerde ise daha düşük bir rakamla temsil edildiğini belirtti. Bu rakamın kabul edilebilecek bir rakam olmadığını belirten Karahanoğlu, “Bu demokrasi ayıbının, eksiğini mutlaka düzeltilmesi lazım” dedi. Eşit temsili misyon edindiklerini ancak dünya uygulamalarında da görüldüğü gibi kota uygulamasından geçmeden eşit temsile ulaşmanın mümkün olmadığını dile getiren Karahanoğlu, geçici bir özel önlem olarak kotayı savunduklarını ancak hedeflerinin kadınların karar mekanizmalarında eşit temsili olduğunu belirtti.

‘Eşit temsiliyet adına çok güzel bir model’

Siyasi partiler ile kadının eşit temsili ile ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen Karahanoğlu, HDP dışında hiçbir siyasi partide eşit temsiliyetin söz konusu olmadığını kaydetti. CHP’nin parti organlarında ve adaylık süreçlerinde yüzde 33 kota uygulayacağına dair iç tüzüğüne bir madde koyduğunu ancak bu maddelerin yerel seçimlerde uygulanmadığını ifade eden Karahanoğlu, AKP’nin ise geçen seçim döneminde her üç adaydan birinin kadın olacağına dair söz verdiğini ancak bu sözünü yerine getirmediğini ifade etti. Yasal zemini olmamasına rağmen HDP’nin uyguladığı eşbaşkan ve eşit temsil uygulamasının kendilerinin de onayladığı bir model olduğunu dile getiren Karahanoğlu, “En azından uygulama da gerçekleşen bir şey ama yasal zemini de olursa kadın erkek eşit temsili konusunda çok daha güzel bir model olarak önümüze çıkabilecek. Eşbaşkanlık uygulamasının yasal zemini olmaması nedeniyle özelliklede yerellerde sorunlar yaşandığını biliyoruz, uygulamada sorunlarla karşılaşılmaması için bunun yasal olarak bir zemine oturtulması şart. Üzerinde çalışılmaya değecek bir model” diye konuştu.

‘Alanlarda olanlar kadınlar, aday olanlar erkekler’

Her seçim öncesinde alanlarda kadınların çalıştığını ancak adaylık söz konusu olduğunda kadınların adının geçmediğini ifade eden Karahanoğlu, “Partilerin kadın kollarında maalesef böyle bir uygulama var. Kadın devamlı evin mutfağında işleri yapıyor ama erkek salonda misafirleri daima erkekler karşılıyor. Ama artık bunun böyle olmaması gerektiğini, mutfakta da bir iş paylaşımı yapılmalı, sıra adaylaşmaya geldiğinde de fermuar sistemi ile beraber kota uygulansın. Eşit olarak yarışsınlar seçimlerde. Kaç tane milletvekili var? AKP’nin toplam kaç milletvekili var? Bunların içerisinde kaç tanesi kadın? Orada eşit temsil gerçekleşmiş mi? Gerçekleşmemiş. CHP için de öyle. Eşit temsilin gerçekleşmediği tüm partilerde işin mutfağında çalışıyor kadınlar. Bir tek HDP bu eşit uygulamayı model olarak başarıyla uygulayan bir parti. Diğer partilerde maalesef göremiyoruz bunu” ifadelerini kullandı.

‘Yeterince ve donanımlı kadın aday yok söylemi doğru değil’

Kadınlardan adaylık başvuru ücreti olarak tüm partilerin yarı ücret almak gibi teşvik edici bir uygulama yoluna gittiğini söyleyen Karahanoğlu, yüzde 33 kadın kotasını uyguladıklarını söyleyen siyasi partilerin kadınları seçilemeyecek noktalara koyması nedeniyle seçilen listelerde yüzde 33 kadın kotasının gerçekleşmediğini kaydetti. Yıllardır duydukları yeterince ve donanımlı kadın aday olmadığı yönündeki söylemlere karşı olduklarını dile getiren Karahanoğlu, erkek adaylardan talep edilmeyen donanımların kadın adaylardan talep edildiğini, kadınlar söz konusu olduğunda yüksek taleplerle karşılaştıklarını belirtti. Yeterince kadın aday olduğunu ancak aday listelerinde doğru konumlandırılmadığını bu yüzden kadın aday adaylarının aday listelerine geçişte kaybolduklarını söyleyen Karahanoğlu, siyasi partilerin bu tür söylemlerinin doğru olmadığını kaydetti. Kota olarak cinsiyet kotasını savunduklarını belirten Karahanoğlu, “Hiçbir cinsin yüzde 30’dan az yüzde 70’ten fazla temsil edilmemesi. Gün gelir eşit temsile ulaşırsak erkeklerin de eşit temsil edilmesi açısından kadınlarından yüzde 70’ten fazla temsil edilmemesi gerekiyor” dedi.

‘Kampanya çalışmaları devam ediyor’

Tüm yıl boyunca devam eden kadın adayları destekleme çalışmalarının dışında yerel ve genel seçimlerden önce kadın adayların eşit temsilliği konusunda siyasi parti liderlerine yönelik kampanyalar yürüttüklerini ifade eden Karahanoğlu, “Bunlar adaylaşma sürecinden önce aman kadın adaylarını unutmayın konseptinde oluyor, seçim gerçekleştikten sonra da tablolara bakarak unuttunuz veya unutmadınız şeklinde oluyor. Bu dönemde de bir kampanya hazırlığı içerisindeyiz, kampanya hazır olduğunda açıklayacağız” dedi.

(rçk/st/mö)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here