Anasayfa Kadın KA.DER’in “eşit temsiliyet ve parite” talebiyle HDP, CHP, AKP ve MHP’nin kadın...

KA.DER’in “eşit temsiliyet ve parite” talebiyle HDP, CHP, AKP ve MHP’nin kadın aday adaylar ile bir araya geldi

Paylaş

KA.DER’in “eşit temsiliyet ve parite” talebiyle HDP, CHP, AKP ve MHP’nin kadın aday adaylar ile bir araya geldiği toplantıda, HDP’li kadınların “eşit temsiliyet” talebi öne çıkarken, AKP ve MHP’li kadınlar ise “annelik” vurgusu yaptı.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) kadın adayları tanıtmak amacıyla Ramada Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Diyarbakır, Van, Ankara, İstanbul, Artvin gibi bir çok ilden HDP, CHP, AKP ve MHP’nin 30 kadın aday adayı ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınlar katıldı.

‘Türkiye’de kadın temisiliyeti ancak yüzde 10’a çıkabildi’

Toplantıda konuşan KA.DER Ankara Şube Başkanı Hatice Kapusuz, Türkiye’nin dünya ölçeğinde kadın temsiliyeti açısından 91’inci sırada yer aldığını ve birçok ülkenin kadın temisiliyetinin Türkiye’ye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Türkiye’de 1935’ten beri parlamentoda 9 dönem hiç kadının yer almadığını hatırlatan Kapusuz, Türkiye’de 24’üncü dönem parlamentosunda kadın temsiliyetinin yüzde 10’nun üzerine çıktığını; ancak yine de 43 ilde hiç bir kadın vekilin bulunmadığını dile getirdi.
680x680nc-ank-04-04-15-kader1
‘Parite ve fermuar sistemi talep ediyoruz’

Türkiye’nin seçim kanununda, cinsiyet eşitliği açısından “eşit temsili” garanti altına alacak herhangi bir düzenlemeyi içermediğinin altını çizen Kapusuz, seçim kanunda bile kadının adının geçmediğini vurguladı. Seçim yarışının partiler içinde, cinsiyet eşitliği hedeflenmeksizin devam ettiğini ifade eden Kapusuz, seçime giren partilerin tüzüğünde kadının adı olmadığını, sadece kolları olduğunu belirtti. Kimi partilerin tüzüklerinde kadın temsiliyetini artıracak her hangi bir düzenleme olmadığını dile getiren Kapusuz, kadın adaylarının bilinçli olarak seçilemeyeceği yerlerde aday gösterildiğine işaret etti. Kapusuz,”Yıllardır siyasi partileri izliyoruz. Partilerin kadın adayları seçilebilir sıradan göstermediğine tanığız. Eşit bir temsil için parite ve fermuar sistemi talep ediyoruz” dedi.

Kapusuz’un konuşmasından sonra partilerin kadın aday adayları tek tek söz alarak kendilerini tanıttı. Kadın adaylarının konuşmalarında HDP’li kadın adayların “eşit temisiliyet” talebi öne çıkarken, AKP ve MHP’li adaylarının ise annelik vurgusu dikkat çekti.

Toplantı sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınların konuşmaları ardından son buldu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here