Anasayfa Haber Gazeteci Nuh Köklü’nün cenazesi Ankara’da toprağa verildi.

Gazeteci Nuh Köklü’nün cenazesi Ankara’da toprağa verildi.

Paylaş

 

ANKARA (DİHA) – İstanbul’da kar topu oynarken bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün cenazesi Ankara’da toprağa verildi.

Kadıköy’de kar topu oynarken mahalledeki bir esnaf tarafından göğsüne aldığı bıçak darbesiyle yaşamını yitiren gazeteci Nuh Köklü’nün cenazesi, Yukarı Yurtçu Köyü Mezarlığı’na defnedildi. Cenaze törenine, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’ın da aralarında bulundu birçok kişi katıldı. Törende konuşan Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abakay, “Sabah-ATV grevine öncülük yapan ve işsiz kalarak da bedel ödeyen bir arkadaşımızdır. Türkiye cinayetler ülkesi, her alanda şiddetin kol gezdiği bir ülke haline geldi” dedi. İç Güvenlik Paketi’ne de değinen Abasay, tasarının yasallaşması sonucunda daha fazla insanın öleceğini belirtti.

680x680nc-ank-19-02-15-nuh-koklu-cenaze2

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş da, anılarını paylaştığı açıklamasının ardından ailesi, meslektaşları ve yakın arkadaşları, tabutun üzerine kurşun kalem ve kar topu bıraktı. Cenazeyi takip etmeye gelen gazetecilere de Köklü’nün arkadaşları kurşun kalem dağıttı.

Defin sonrası Köklü’nün mezarına karanfiller bırakıldı.

(Özgürlükçü Sol)-Gazeteci Nuh Köklü, bir grup arkadaşı ile birlikte akşam saatlerinde Kadıköy’de kartopu oynarken, kar toplarından birinin vitrinine gelmesine sinirlenen bir esnafın saldırısına uğradı ve hayatını kaybetti. İnsan yaşamının bu kadar anlamsız hale geldiği bu ülkede Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafların görevini nasıl tarif etmişti, ne demişti hatırlayalım.

“Bizim medeniyetimizde, bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkim, hakemdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Taksici, şoför deyip geçemezsiniz, o mahallenin eminidir, mahallenin ağabeyi, bekçisidir. Bakkal, kasap, manav, terzi deyip geçemezsiniz, o mahallenin adeta ruhudur, sokağımızın, semtimizin adeta vicdanıdır. Esnafı çıkartıp aldığınızda Türkiye tarihinden geriye hiçbir şey kalmaz. Esnafı çıkartıp aldığınızda bizi biz yapan, bizi millet yapan, temelden, özden, ruhtan geriye hiçbir şey kalmaz” diye konuşmuştu. Bu konuşmadan  yaklaşık dört ay sonra bir esnaf, durumdan vazife çıkararak kartopu oynayan biz gazeteciyi öldürdü.

Yeldeğirmeni Dayanışmasının açıklaması:

Yoldaşımızı, canımızı, can arkadaşımızı, Nuh Köklü’yü yitirdik…

 

10403159_814539031972563_1950071452123824343_n

Yeldeğirmeni Dayanışması ve Forza Yeldeğirmeni’nden arkadaşımız Nuh Köklü’yü psikopat bir esnaf gözümüzün önünde katletti.

Altıyol Boğa’da saat 20:00’da “İç Güvenlik Paketi”ne karşı ‪#‎direnözgürlük‬ nöbeti tuttuktan sonra mahallemize dönerken kar topu oynamaya başladık. Karakolhane Caddesi’ne geldiğimizde camına sadece bir kar topu isabet eden Aktar dükkanından çıkan KATİL küfürlü bir şekilde, camının kırılma ihtimali üzerine bağırmaya başladı.

Sakinleştirme çabamıza rağmen üslubunu değiştirmeyen KATİL “silahı getirir hepinizi öldürürüm, raporum var ertesi gün de elimi kolumu sallar çıkarım” diyerek dükkana koştu ve elinde bir beyzbol sopasıyla dışarı çıktı. Sopayı savurduğu anda elinden alıp olayı kapatmak için ısrar etmemize rağmen tekrar içeri koşup elinde ekmek bıçağıyla çıkan KATİL önce kendisini engellemeye çalışan kadın arkadaşımıza bıçağı savurdu ve şans eseri bıçak omzunun üstünden geçti. Onu itip erkek arkadaşımıza ulaşan KATİL bıçağı ile montunu kesti ancak yaralayamadı. Ardından karşı kaldırımda kalan başka arkadaşa yönelen KATİL çöp konteynırının arkasına onu sıkıştırıp itince NUH yardıma koştu ve KATİLE müdahale etti ve kayıp düştü. O esnada NUH’a dönüp doğrudan göğsüne saplayan KATİL ayağa kalkarak bıçağı önüne gelene savurmaya devam etti.
On onbeş adım atan NUH yere yığıldı ve sağlıkçı arkadaşımız tampon yapmaya başladı. Bu esnada psikopat halen “bana bir şey olmaz yarın çıkarım” diye bağırıyordu.

Arkadaşlarımız Nuh’u taksi ile hastaneye götürdüler. Bütün bu olanlara ve toplanan yaklaşık 150 kişinin kınamalarına rağmen küfürlerine, kadın arkadaşlara tacizlerine devam eden KATİL dükkana girip bıçağı ve ellerini yıkadıktan sonra telefonda sırıtarak biriyle konuşmaya başladı. Dışarı çıkıp önüne gelene küfür etmeye devam edince mahalleli psikopata müdahale etti ve bu esnada yere düşerken dükkanın kapısındaki camı kırıldı. Bunu açıklama nedenimiz, haberlerde sanki kartopu camı kırmış gibi takdim edilmesidir.

Gezi Direnişinden beri omuz omuza olduğumuz hayat dolu bir yoldaşımızı kaybetmenin hüznü ve öfkesiyle yazıyoruz bu satırları…

Bu bir nefret cinayetidir!

Neşe içinde kartopu oynayan, kadınlı-erkekli bir gruba duyulan nefretin sonucuydu bu olay.

Esnafa polislik yetkisi veren iktidarın yarattığı bir ölümdü… Tahammülsüz, psikopat bir toplumda bir Devrimcinin bu kadar kolay ölmesini hazmedemiyoruz. Bu kadar kolay olmamalı!

O kadar canımız yanıyor ki anlatamayız…

Bu akşam saat 19:00’da NUH yoldaşın katledildiği Karakolhane Caddesi’nin girişinde karanfillerle anma yapacağız. Bizi bu zor günümüzde ne olur yalnız bırakmayın…

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here