Anasayfa Haber Kadıköy’de eylem “Nükleere inat yaşasın hayat”

Kadıköy’de eylem “Nükleere inat yaşasın hayat”

Paylaş

Çernobil faciasının 29’uncu yıldönümü dolayısıyla yapılan yürüyüşte, Sinop ve Mersin’de yapılmak istenen nükleer santrallere dikkat çekilerek, “Dağı, taşı, gökyüzünü bile reklamlarla döşeseler insanlarımızı radyoaktif ölümün iyi bir şey olduğuna inandıramayacaklar. Bu ülkede yeterince insanımızı kansere teslim ettik, artık yeter!” denildi.

680x680nc-ist-260415-nukleer-yuruyus
“Karadeniz İsyandadır Platformu ve Kuzey Ormanları Savunması öncülüğünde, Çernobil faciasının 29’uncu yıldönümü dolayısıyla Kadıköy Boğa Heykeli önünden İskele Meydanı’nda yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe HDP İstanbul İl Örgütü, HDK İstanbul Meclisi’nin yanı sıra çevre dernekleri, siyasi parti ve platformu da katıldı. “Ya nükleer ya hayat” yazılı ana pankartın açıldığı yürüyüşe, bando grubu ve nükleeri temsil eden siyah ve beyaz renklerde elbise giyen tiyatrocular eşlik etti. “Nükleer ölüm ve sakaltlık demektir”, “Bir çernobil daha istemiyoruz” yazılı dövizlerinin de taşındığı yürüyüşte sık sık, “Santral yapma boşuna yıkacağız başına”, “Nükleere inat yaşasın hayat” sloganları atıldı.
680x680nc-ist-260415-nukleer-yuruyus2
‘Bu uğurda nice insanlarımızı öüme gönderdiler’

Çevrede bulunan yurttaşların da alkışlarıyla destek verdiği yürüyüş, İskele Meydanı’nda sonlandırıldı. Platform adına basın açıklaması yapan Gizem Akman, yüzyıllık ormanları yok eden, her ırmağın üzerine HES yapmaya çalışarak otoyol reflüjlerine dikilen ağaçlarla övünen zihniyetin bugün Türkiye’de nükleer santral yapmaya çalıştığını vurgulayarak, “Bir zamanlar çernobil faciası sonrası çaydaki radyasyonun tehlikeli olmadığını kanıtlamak için kameralar önünde çay içen eli bakan Cahit Aral’ın amacı Çernobil’den yayılan radyoasyonun Karadeniz ve Trakya kıyılarına vereceği zararı kamuoyundan saklamaktı. Bu uğurda nice insanlarımızı öüme gönderdiler şimdi Sinop ve Mersin’de yapılmak istenen de farklı değil” dedi.

Artık yeter!

Türkiye halkının ezici çoğunluğunu nükleere karşı olduğunun altını çizen Akman, “Dağı, taşı, gökyüzünü bile reklamlarla döşeseler insanlarımızı radyoaktif ölümün iyi bir şey olduğuna inandıramayacaklar. Bu ülkede yeterince insanımızı kansere teslim ettik, artık yeter!” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here