Anasayfa Kadın Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açılama yaptı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açılama yaptı

Paylaş

ANKARA (DİHA) -Ankara’da bulunan birçok kadın örgütü, kadın ve toplumsal yaşama dair gerici ifadeleri kullanan bütün Bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın istifasını istedi.

680x680nc-ank-21-02-15-kadnlar2

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformun çağrısı ile Güven Parkta bir araya gelen çok sayıda kadın örgütü, kadın katliamlarının son bulması için görüş ve taleplerini basın açıklamasıyla paylaştı. “Kadın erkek eşittir. Diktatör katildir”, “AKP’den hesabı kadınlar soracak” ve “Hepiniz o minibüsteydiniz” dövizleri taşınan eylemde kadınlar, sık sık “Özgecan’ın katili AKP’nin düzeni”, “Hükümet istifa” ile “Jin jiyan azadi” sloganları attı.

‘Bakan İslam istifa etsin’

Kadın örgütlerinin hazırladığı ortak açıklamayı okuyan Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Yurdagül, Özgecan’ın vahşice öldürülmesinin sorumlusunun “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. Fıtrata ters” diyen zihniyet olduğunu belirtti. Kadın katliamlarının en büyük sorumlusunun hükümet yetkililerinin olduğunu vurgulayan Yurdagül, kadınlara ve toplumsal yaşama dair gerici ifadeleri kullanan bütün Bakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Yurdagül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın istifa etmesini talep ederek, Kadın Bakanlığı’nın kurulmasını istedi.

Açıklamanın ardından kadınlar parkta platform kurdu. Platformda kadın kurum temsilcileri tek tek söz alarak taleplerini dile getirdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here