Anasayfa Kadın Kadın Emeği Platformu, Aile ve Dinamik Nüfus Yapısı yasasına karşı sokaklarda

Kadın Emeği Platformu, Aile ve Dinamik Nüfus Yapısı yasasına karşı sokaklarda

Paylaş

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclis’e sevk edilen yasa tasarısına karşı durmak ve kendi taleplerini haykırmak için yürüyüş düzenledi.

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclis’e sevk edilen yasa tasarısına karşı Taksim Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenledi. “AKP’nin aile ve dinamik nüfus korunması yasasına itiraz ediyoruz” pankartının açıldığı yürüyüşte kadınlar “Görünmeyen emek sesini yükselt” ve “Aile değil, kadınız, kadınız isyandayız” sloganları attı. Yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde kadınlar adına basın metnini Türkçe olarak Tuğçe Şentürk ve Kürtçe olarak da HDP Şişli İlçe Eş Başkanı Xunav Altun okudu.
680x680nc-ist-270215-kadinlar-yuruyus4
‘AKP bu yasa ile kadın erkek eşitliğini ortadan kaldırıyor’

Şentürk, emeklerinin, bedenlerinin ve yaşam haklarının her geçen gün daha fazla saldırı altında kaldığı bir dönemden geçtiklerini belirterek, “AKP iktidarının en yetkili ağzının kadınla erkeğin eşit olmadığını söyleyebildiği bu dönemde, ne koşullarda çalışacağımızdan kürtaj hakkımıza kadar, bedenimiz ve emeğimiz üzerindeki erkek-devlet denetimini git gide güçlendiren yasal düzenlemeler ile karşı karşıyayız” şeklinde ifade etti. AKP’nin hazırladığı tasarının kadınlara müjde olarak sunulduğunu söyleyen Şentürk, “Bu yasa kadınlara ancak anne olursanız, erkeklerle eşdeğer olabilirsiniz diyor. AKP fiilen kadın erkek eşitliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.
680x680nc-ist-270215-kadinlar-yuruyus2680x680nc-ist-270215-kadinlar-yuruyus

‘Pozitif ayrımcılık ilkesi hayata geçirilsin’

Şentürk, yasaya karşı olduklarını belirterek kadınların taleplerini şöyle sıraladı: “Çocuk bakım izinleri erkeklerle eşit hak ve sorumluluklarla düzenlensin. Doğumdan sonra erkeklere de ücretli zorunlu ebeveyn izni verilsin. Çalışma süreleri tüm çalışanlar için günde en fazla 7, haftada en fazla 35 saate indirilsin. Cinsiyete dayalı iş ayrımını sınırlandıracak yasal düzenlemeler yapılsın. Devlet tüm kadınlara çalışma süresine ve prime bağlı olmayan işsizlik maaşı ve prim ödemesiz sağlık güvencesi sağlasın. Tüm kamu kreşleri 24 saat açık ve anadilde hizmet verecek şekilde yeniden açılsın. Kadın- erkek olmasına bakılmaksızın en az 50 işçi çalıştıran iş yerlerinde ücretsiz nitelikli bakım evleri ve kreşler açılsın. Kadın Bakanlığı yeniden kurulsun, kadın erkek eşitliğini sağlamak üzere anayasa ve tüm yasal düzenlemelerde kadınları koruyacak politikalar ve pozitif ayrımcılık ilkesi hayata geçirilsin.”

Kadınlar eylemlerini sloganlar eşliğinde sonlandırdı. İSTANBUL (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here