Anasayfa Haber Kadın Görünürlüğü için Vikimaraton 4 Mart’ta

Kadın Görünürlüğü için Vikimaraton 4 Mart’ta

Paylaş

Art+Feminism topluluğunun, Vikimaraton etkinliği, dördüncü yılında ikinci kez İstanbul’da 4 Mart Cumartesi Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda gerçekleşecek.

Müşterek bilgi kaynaklarında kadınların görünürlüğünü artırmaya yönelik Vikimaratonların dördüncüsü bu sene aralarında İstanbul’unda olduğu 100 şehirde yapılacak.

8 Mart haftası boyunca gerçekleşecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da ikinci kez İstanbul’da, 4 Mart Cumartesi düzenlenecek.

Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası içinde gerçekleşiyor. 2014’ten bu yana, 5 kıtada toplam 280’in üzerindeki Art+Feminism etkinliğinde 4 bin 600 katılımcı, Vikipedi’de 5 bine yakın madde ile katkı sağladı. 600 katılımcı ile 31 mekânda yola çıkan ilk Vikimaraton’un düzenleyicileri bu sene 100 şehirde katılımcılarla içerik girişi yapmayı amaçlıyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın Fener’de yer alan tarihi binasında, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve Vakıfça desteklenen etkinlik, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) işbirliğinde gerçekleşecek.

Bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi ve düzeltmesi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması, hem de konu üzerine gündem oluşturulması amaçlanıyor.

Vikimaraton’a katılmak için kayıt olmak gerekiyor. Kayıt için tıklayın.

Sadece %17’si kadınlar hakkında

Vikipedi’deki profillerin sadece yüzde 17’sini kadınlar oluşturuyor.

Wikimedia Vakfı 2010 araştırmasına göre, Wikipedia yazarlarının ise yüzde 91,5’ini erkekler, sadece yüzde 8,5’ini ise kadınlar oluşturuyor.

Vikipedi’ye kadınlar hakkında içerik girmeyi hedefleyen Vikimaratonlarla, bu çevrimiçi ansiklopedide cinsiyet eşitliği sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’de iki senedir düzenleniyor

Türkiye’de 2016’da 8 Mart haftasonda İstanbul’da ve Ankara’da Vikimaratonlar gerçekleşti.

İstanbul’daki Vikimaraton, Art+Feminism etkinlkleriyle eş zamanlı olarak Karaköy’deki “fluxus/happenings çerçevesi içinde çok yönlü sanat mekânı” Space Debris’te, mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlendi.

Ankara’da ise Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Cer Modern işbirliğiyle “Vikipedi’ye Kadınları Yazıyoruz” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi.

TIKLAYIN – KADINLAR VİKİPEDİ’Yİ YENİDEN YAZIYOR

Aralık 2016’da ise BBC 100 Kadın sezonu kapsamında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 ülkede kadınlar bir araya gelerek Wikipedia’ya kadın profilleri yazdı.

TIKLAYIN – KADINLAR BUGÜN VİKİPEDİ’Yİ DAHA AZ CİNSİYETÇİ YAPTI

BBC etkinliğinin İstanbul ayağında, Vikipedi’de Türkiye’nin ilk kadın müzesinin kurucusu Meral Akkent, anaakımda ilk kadın yayın yönetmeni Nurcan Akad, Türkiye’nin ilk açık eşcinsel siyasetçisi Sedef Çakmak, yıllardır televizyon muhabirliği yapan TGC Kadın Komisyonu Koordinatörü Göksel Göksu, Cumhuriyet döneminin şarkıcılarından Lale Nerkis, yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader, aktivist ve araştırmacı Fatma Bostan Ünsal, boşandığı eşi tarafından intihar süsü verilerek öldürülen Esin Güneş’in Türkçe profil sayfaları açıldı. (NÖ/ÇT)

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here