Anasayfa Kadın ‘kadın intiharları’nın arkasında bir kez daha erkek şiddeti ve aile baskısı çıktı.

‘kadın intiharları’nın arkasında bir kez daha erkek şiddeti ve aile baskısı çıktı.

Paylaş

Kadına yönelik şiddetin hız kesmediği Türkiye’de yaşanan kadın intiharlarının arkasında da hep aynı adres çıkıyor. Çaldıran’da intihar ettiği iddia edilen 18 yaşındaki N.S.’nin küçük yaşta evlendirildiği erkeğin şiddetine uğradığı, ardından sığındığı devlette bir süreliğine koruma altına alındığı ve en son gittiği aile evinde eşine geri dönmesi için baskı altına alındığı ortaya çıktı. Kentteki kadın kurumları, N.S.’nin ölümüne neden olduğunu düşündükleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, imam, muhtar ile eşi ve ailesi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Van’da son bir hafta içerisinde Çaldıran, Saray ve Muradiye’de yaşanan ‘kadın intiharları’nın arkasında bir kez daha erkek şiddeti ve aile baskısı çıktı. En son 24 Mart gecesi Çaldıran’da intihar ettiği iddia edilen N.S.’nin (18) yaşamını yitirmesine ilişkin kentteki kadın kurumları ilçeye giderek, aile ve arkadaşları ile görüştü. Henüz 16 yaşındayken evlendirilen N.S.’nin, eşinden gördüğü şiddet dayanılmaz bir hal alınca, birkaç kez ailesinin evine sığındığı, ancak ailesinin “Sen artık evlisin, o senin kocan. İdare etmelisin, geçinmelisin” telkinleriyle geri dönmek zorunda kaldığı ortaya çıktı. Eşinin şiddeti kesilmeyince jandarmaya başvuran N.S., yaşı küçük olduğu için çocuk esirgeme kurumuna gönderildi. Burada bir yıl kalan N.S, kadın sığınma evi ya da ailesinin yanına dönme arasında karar vermek zorunda kaldı. Kendi isteğiyle ailesinin yanında kalmayı talep eden N.S.’nin, uzun süredir ailesi tarafından psikolojik baskıya maruz bırakıldığı, intihara da bunun sebep olduğu değerlendiriliyor.

Aile ‘kaderdir’ deyip işin içinden çıkıyor

Ailesi tarafından kurulan taziye çadırında aile ve yakın akrabaları ile görüşen kadın kurumlarından Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) üyesi Gülmay Gümüşhan, N.S.’nin daha önce de bileklerini keserek intihara kalkıştığı yönünde bilgi aldıklarını belirtti. Yine aile ve toplum tarafından dışlandığı iddia edilen N.S.’nin, uzun süre psikolojik travma yaşadığını aktaran Gümüşhan, ölümünün ardından ailesinin “Kaderinde varmış. Alnına böyle bir ölüm yazılmış” dediğine dikkat çekti.

Annesi psikolojik baskı uyguladı iddiası

N.S’nin eşiyle arasındaki sorunlardan kaynaklı annesinin sürekli kızını suçladığı yönünde iddiaların da bulunduğunu dile getiren Gümüşhan, intihar öncesi de anne ile tartışma yaşandığını öğrendiklerini aktardı.

Kadın kurumları dava açacak

Kentteki kadın kurumları N.S’nin intiharına ilişkin, sorumlulara cezai yaptırım uygulanması için suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, küçük yaşta nikah kıyan imam ile N.S.’nin eşi ve ailesi hakkında suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here