Anasayfa Forum Kadın Piskopos’tan Din “Adamlarına” Çağrı: Tanrı Erkek Değil

Kadın Piskopos’tan Din “Adamlarına” Çağrı: Tanrı Erkek Değil

Paylaş
Lordlar Kamarası üyeliğine seçilen ilk kadın piskopos Rachel Treweek, din insanlarına “Tanrı’dan erkekmiş gibi söz etmemeleri’ çağrısında bulundu.

İngiltere’de Lordlar Kamarası üyeliğine seçilen ilk kadın piskopos olan Rachel Treweek, din insanlarına “Tanrı’dan erkekmiş gibi söz etmemeleri’ çağrısında bulundu.

Anglikan Kilisesi’nin en üst düzey kadın din görevlisi olan Gloucester Piskoposu Treweek, “Bize Tanrı’nın insanları kendi suretinde yarattığı söylendi. Ben de Tanrı’nın suretinde yaratıldıysam o zaman Tanrı erkek olarak görülmemeli. Tanrı Tanrı’dır” dedi.

Treweek, tanrıdan söz edilirken İngilizce’de erkekler için kullanılan “He” ya da kadınlar için kullanılan “She” zamirleri yerine sadece “Tanrı” sözcüğünün tercih edilmesini istedi.

Independent gazetesine konuşan bazı üst düzey din kadınları, Anglikan Kilisesi’nde yıllardır devam eden bu tartışmada Treweek’e destek belirtti.

Treweek, Lordlar Kamerası’nda temsil edilen 26 din insanından biri olarak, sosyal adalet, mülteci, evsizler ve ev içi şiddet konularına odaklanmak istediğini söyledi.

Treweek, ülkeye 30 bin Suriyeli mülteci daha alınması için Başbakan David Cameron’a mektup yazan 84 Anglikan piskopostan biri. (ÇT)

* Bu haberi BBC Türkçe’den aldık.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here