Anasayfa Kadın Kadınlar 7 Haziran’da emeğini koruyacak

Kadınlar 7 Haziran’da emeğini koruyacak

Paylaş

Seçimlere sayılı günler kala sandık güvenliği tartışmaları başlarken, HDP de sandık müşahitlerini tamamlama çalışmalarına hız verdi. Görev alma konusunda özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterirken, HDP Diyarbakır İl Seçim Koordinasyonu üyesi Nevim Yakut Günay, “Kadınlar başından beri HDP’nin her aşamasında yer aldı. Dolayısıyla kadının büyük bir emeği var. Bu emeğin de sahiplenmesi yine kadınlara düşüyor” dedi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte sandıklarla ilgili geçmiş seçimlerde yaşanan hileler, hırsızlıklara karşı HDP bilişim sistemi kurarak ve müşahitlere verilen eğitimlerle önüne geçmeye çalışıyor. Türkiye genelinde 173 bin sandık bulunurken bu sandıkların güvenliği için HDP müşahitlik için seferber oldu. Kadınlar da müşahitlerin sandıkların güvenliği için müşahit listesinde yerini aldı. Müşahitliğe yoğun ilgi gösteren kadınların sandıklarını her yerde koruyacaklarını ifade eden HDP Diyarbakır İl Seçim Koordinasyonu Nevim Yakut Günay, HDP’nin kadın partisi olduğunu çalışmalarıyla, pratikleriyle gösterdiğini belirterek, diğer seçimlere oranla kadınların müşahit olarak başvurularının daha fazla olduğunu belirtti.

‘Kadınlar sandıklarda emeğine sahip çıkacak’

Diyarbakır’da 3 bin 141 sandığın kurulacağını ve bu sandıkların hepsinde kadın müşahit bulundurmak için çabalarının olduğunu söyleyen Günay, “Sandıkların hepsinde olmasa da büyük bir çoğunluğunda kadınlar sandıklarını koruyacak” dedi. Aynı zamanda kadınların sandıklarda görev alabilmek için büyük bir ilgi gösterdiğini dile getiren Günay, “Kadınlar başından beri HDP’nin her aşamasında yer aldı. Adaylık, koordinasyon, seçim çalışmaları düzeyinde, kadın büroların organizasyonu düzeyinde her aşamada yer aldı. Dolayısıyla kadının büyük bir emeği var. Bu emeğin de sahiplenmesi yine kadınlara düşüyor. İşte kadınlar bunun farkına vardılar” diye belirtti.

‘Kadınların sandık müşahitliğine ilgi büyük’

Kadınların çocuklarına gösterdiği sahiplenme duygusuyla HDP’yi sahiplendiğini dile getiren Günay, başından beri HDP’de söz ve karar mekanizmasında yer alan kadınların büyük bir sorumluluk bilinci ile sandıkları korumaya alacağını söyledi. Kadınların aylardır yürüttükleri çalışmaların sonucunu korumak istemeleri kadınların en doğal hakkı olduğunu söyleyen Günay, “Biz diğer seçimlerden biliyoruz. Birçok kadın arkadaşımız müşahit olarak yazılmamış olsa bile okulların önünde sonuna kadar oylarına sahip çıktı. Ama bu seçim hepimizin canla başla çalışmalara katıldığı bir seçim. Bu yüzden kadınların bu seçimde oylarını korumak için daha kararlı” ifadelerini kullandı.

‘Kadınlar sandık başlarında olacak’

Kadınların seçim sürecince oylarını korumak için eve gitmeyeceklerini okullarda sandıklarına sahip çıkacaklarına dikkat çeken Günay, “Biz seçim bürolarını gezdiğimizde de ağırlıkta kadınların okullarda sandık nöbeti tutma sohbetlerinin yapıldığını ve bu konuda kararlı olduklarını gördük” dedi. Günay, kadınların bu seçimlerde kendilerini daha çok gördüklerini ve daha çok emek kattığını vurguladı ve kadınların seçim günü alanlarda, okullarda, sandıklarının başında olacağını kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here