Anasayfa Kadın Kadınlar “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” Dedi

Kadınlar “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” Dedi

Paylaş

“Tek Başına Olmaz Hayır Kadınlar Birlikte Güçlü” grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde referandum için hayır çağrısı yaptı.

Kadınlar, Türkiye’nin dokuz ilinde Tek Başına olmaz hayır, Kadınlar Birlikte Güçlü diyerek eylem yaptı. 25 Şubat’ta İstanbul’da altı farklı ilçede gerçekleşen eylemlerin ardından Kadıköy’de Süreyya Operası önünde toplandı.

Dünya’da tüm kadınların #BirKişiDahaEksilmeyeceğiz diyerek hayatı durduracakları, 8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesi İstanbul’da İzmir’de, Eskişehir’de, Manisa’da, Mersin’de, Ankara’da, Çanakkale’de, Bursa’da, Bodrum’da kadınlar sokaklardaydı.

Kadınlar, ”Hayırdan anlamayanlara hayır, hayır demektir”, “Tek başına olmaz”, “Hayır, kadınlar artık susmayacaklar” sloganları eşliğinde yürüyüş gerçekleşti. “Göçmen kadınlar yalnız değildir”, “Kağıtsız göçmen kadınlara cinsel şiddete hayır”, “Erkek şiddetine hayır” dövizleri taşındı.

“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

Yürüyüşün ardından Özgür Saki’nin okuduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Her gün öldürüldüğümüz, her gün her türlü şiddete maruz bırakıldığımız, duymazdan ve görmezden gelindiğimiz, rızaya zorlandığımız, bombalar, tehditler ve baskılar altında yaşamaya mecbur edildiğimiz, her alanda irademizin ve seçimlerimizin yok sayıldığı, işimizin elimizden alındığı, hayatlarımızın çalındığı bu ülkede bizler de birbirimize söz veriyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!”

Kadınlar neden “hayır” diyor?

Basın açıklamasında yer alan, kadınların neden hayır dediklerinin gerekçeleri de şöyle:

* İstemedikleri hiçbirşeyi kabullenmek zorunda olmadıklarını, erkek şiddetini, cinayetleri, tacizi, tecavüzü, cinsel istismara ve istismarı meşrulaştırmaya çalışanlara, savaşa karşı, ölümün ve şiddetin savaşla olağanlaşmasına karşı, sınır ötesi operasyonların neden olduğu yıkıma karşı, barış için, adil ve güzel bir gelecek için. Ölümden değil, yaşamdan yana oldukları için güvenlik için hayatlarımızı bir adamın insafına bırakmamız gerektiğini reddediyoruz.

* KHK’lara, ihraçlara, emeğimizin daha da güvencesiz hale gelmesine, bizlere hiç sorulmadan getirilen bu anayasa değişikliğine kazandığımız haklarımızı, hayatlarımızı tek bir adama teslim edilmesine hayır diyoruz.

* Nefrete ve ayrımcılığa, karşı kimi sevdiğimiz veya kiminle seviştiğimiz üzerinden hakarete ve şiddete uğradığımız bir dünyaya isyanımız var. Trans bir kadının yakılarak öldürülebildiği, bunun meşru görülebildiği bu hayata hayır diyoruz. Çeşitli kalıplara sokulan bedenlerimiz, duyulmayan kararlarımız, makbul kabul edilmeyen arzularımız bizim.

Erkek adalet değil, gerçek adalet için

Açıklama “Kadınlar eşitlik ve özgürlük için birlikte güçlüyüz. 14 Şubat’ta eşitsiz aşka da, eşitsiz hayata da hayır demiştik. Bugün de eşitliğin olmadığı hayata da, yasalara da, ailelere de, anayasaya da, sokaklara da, meclise de, çalışma koşullarına da hayır’larımızla buradayız. Özgürlüğümüz için, erkek değil gerçek adalet için, hayatlarımıza sahip çıkmak için 8 Mart’a doğru birlikte güçlü, birlikte coşkulu olmaya devam edeceğiz” ifadeleriyle sona erdi. (NÖ/EA)

Nazan Özer

1991 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, İletişim Bilimleri Ana bilim dalında yüksek lisansını yapıyor. Ocak – Şubat 2017 bianet stajyeri.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here