Anasayfa Haber Özgecan Aslan’ın katledilmesi bir çok il de protesto edildi ..

Özgecan Aslan’ın katledilmesi bir çok il de protesto edildi ..

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Cizre, Hatay, Adana ve Ankara’da Özgecan Aslan’ın katledilmesi düzenlenen etkinliklerle protesto edildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde KESK Kadın Meclisi üyeleri, Özgecan Aslan’ın katledilmesini Sanat Sokağı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla kınadı. Birçok sivil toplum örgütü temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada, “Jin jiyan azadî”, “Jin jiyan e jiyanê nekûje-Kadın yaşamdır yaşamı öldürme” ve “Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşmez” dövizleri taşındı. Meclis adına açıklama yapan Gülnaz Sarıyıldız, Aslan’ının katledilmesinin Şengal, Musul ve Rojava’da kadınlara yönelik yapılan katliamları hatırlattığını söyledi. Kadına dönük bu katliamların önünü AKP’nin açtığına vurgu yapan Sarıyıldız, “AKP iktidarı döneminde günde 5 kadının katlediliyor. AKP döneminde kadın katliamlarda yüzde 37 artış yaşanmıştı. Ancak bilsinler ki bizler de Rojava kadınları gibi bu katliamlara karşı mücadelemizi yükselteceğiz” diye konuştu.
Kadınların açıklaması, “Jin jiyan azadî” sloganı ile son buldu.

Özgecan Aslan’ın katledilmesi Hatay’da protesto edildi
680x680nc-mrs-140215-ozgecan-aslan-cenaze-toreni3
İskenderun Kadın Platformu üyeleri Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz edildikten sonra katledilen Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti. İskenderun Şehit Pamir Caddesi üzerindeki Boyacılar Parkında bir araya gelen kadınlar, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Canımızı sokakta bulmadık ama sokakta savunacağız” dövizleri açılırken, “Jin jiyan Azadi”, “fıtratınız batsın kadınlar yaşasın”, “Bugün Özgecan yarın hangi can”, “Kadının ölümü kader değildir”, sloganlarını attı. Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Melek Demir, AKP’nin eşit değilsiniz dedikçe kadınların öldürüldüğünü söyledi. Kadın cinayetlerine sisiz kalmayacaklarını kaydeden Demir, katillerin yakasını bırakmayacaklarını vurguladı.

Ankara’da da kadınlar alandaydı

Ankara’da bulunan bir çok kadın örgütü, Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz edildikten sonra yakılarak katledilen Özgecan Aslan’a yapılan vahşeti Güven Parkta bir araya gelerek lanetledi. Ankara Güven Parkta eylem yapmak isteyen kadınlara izin vermeyeceklerini söyleyen polis, kadınların direnişi ve öfkesi karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. “Yasta değil isyandayız, özge’nin hesabını soracağız” pankartını açan kadınlar, “Ben Özgecan buradayım”, “T.C. avüz politiktir”, “Ji komkujiya jınan re beje êdî bes e” dövizlerinin taşındığı eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” “Jın jiyan azadi” sloganları atıldı.
Burada kadınlar adına yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Gamze Ağaçaya, “Erdoğan ve diğer AKP yöneticileri ne zaman ağzını açsa kadınlar erkekler tarafından katlediliyor, şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalıyor” dedi.
680x680nc-ada-140215-kadinlar-olduren-sevgi-istemiyoruz2
Adana’da Kadınlar “Öldüren sevgi istemiyoruz” diye haykırdı

Adana Kadın Platformu Tarsus’ta vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın şahsında 14 Şubat’ta ‘sevgililer gününü’ yürüyüşle protesto etti. ‘Sevgililer Günü’ adı altında kadın katliamlarının ve kadına yönelik şiddetin görmezden gelindiğine dikkat çekmek isteyen kadınlar, 5 Ocak Meydanı’nda bir araya gelerek Özgecan Aslan’ın katil zanlılarının çalıştığı Adana ve Mersin arası taşımacılık yapan TOK işletmesine yürüdü. “Siz eşit değilsiniz dedikçe kadınlar öldürülüyor, Eşitlik yoksa adalet yoksa sevgide yok” pankartı açan kadınlar, Aslan’ın fotoğrafları ile “Heteroseksist sevgililer gününüz batsın” ve “Kahkahalarla değil katillerle uğraşın” dövizleri taşıdı. Bazı kadınların gözyaşlarını tutamadığı yürüyüşte, “Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganları atıldı. Yapılan yürüyüş sırasında E-5 yolunda oturma eylemi gerçekleştiren kadınlar, yolu kısa süreli trafiğe kapatırken, tekrar yürümek isteyen kadınlara polis barikatlarla engel olmak istedi. Yüzlerce polisin ablukası altında yürüyüşlerini sürdüren kadınlar TOK işletmesinin önünde açıklama yaptı. Adana Kadın Platformu adına açıklama yapan Seda Yüce, AKP2nin 12 yıllık iktidarı boyunca kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını söyledi.
Yapılan açıklamanın ardından kadınlar alkış ve zılgıtlar eşliğinde eylemlerini sonlandırdı.

Özgecan’ın katledilmesi İzmir’de protesto edildi

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesi Alsancak’ta binlerce kadının katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Sevinç Pastanesi önünde toplanan kadınlar, “Özgecan’ın hesabı sorulacak” pankartı açarak “Kadına yönelik şiddet savaş halidir -KJA”, “Yasta değil isyandayız Özgecan’ın hesabını soracağız KJA”, “Emeğinde savaşın da yarısı biziz” yazılı dövizlerle cadde boyunca yürüdü.
680x680nc-ada-140215-kadinlar-olduren-sevgi-istemiyoruz8
Yürüyüş boyunca, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Biji berxwedana YPJ”, “Jin jiyan azadi”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganları atan kadınlar, alkış ve zılgıtlarla Aslan’ın öldürülmesine tepki gösterdi.

İstanbul’da binlerce kadın biraraya geldi

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etmek ve kadın cinayetlerine dur demek için Kadıköy Altıyol Meydanı’ndan Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Birçok kadın örgütü ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği yürüyüşe binlerce yurttaş katıldı. “Özgecan’ı katledilen kadınları unutmayacağız” yazılı pankartının açıldığı yürüyüşte “Yasta değil isyandayız”, “Tecavüzcüleri kadınlara verin” “Öz savunma haktır” yazılı dövizler açıldı. “Özgecan’ın katili erkek devlet şiddeti”, “Her yer katliam katiller her yerde”, “Jin jiyan azadi”, “Meclis uyuma erkekleri engelle” sloganlarının atıldığı yürüyüşte kadınlar zılgıt, alkış ve ıslıklarıyla kadın katliamlarına karşı sağır olanlara seslerini duyurmaya çalıştılar. Yürüyüşün ardından oturma eyleminde bulunan kadınlar adına basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu üyesi Şengül Alıcı yaptı. Alıcı, Mersin’in Tarsus İlçesinde tecavüz edip öldürüldükten sonra yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan ve kadın cinayetlerinin hızla artmasına neden olan erkek-yargı-devlet işbirliğine hesap sormak amacıyla alanlarda olduklarını belirtti.

‘Kadın katliamından kim sorumlu?’

Erkek şiddetinin her geçen gün arttığını kadın cinayetlerinin de katliam boyutuna vardığını belirten Alıcı, şiddet yuvasına dönüşen ailelerde kadınların en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü dile getirdi. Erkek şiddetinin sokaklara, iş yerlerine, toplu taşıma araçlarına ve tüm kamusal alanlara yayıldığını ifade eden Alıcı, devletin hiçbir önlem almadığı Türkiye’de kadınların her gün şiddet, taciz, tecavüz, cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakıldığını kaydetti. Yapılan tüm yasal düzenlemelerin kağıt üzerinde kaldığını belirten Alıcı, “Mahkemelerin erkeklik indirimi vermek için yarıştığı, toplumun tüm bu yaşanılanları normalleştirdiği, basının haberleri failin gerekçeleriyle sunduğu Türkiye’de erkek şiddetinden, kadın katliamından kim sorumlu?” diye sordu.

‘Sevginiz de nefretiniz de kadınları öldürüyor’
680x680nc-izm-140215-ozgecan-protesto3
İktidarın ve toplumun kadına yönelik baskıcı ve cinsiyetçi saldırılarının yayılmasına ve meşrulaştırılmasına neden olduğunu, bu nedenle kadın cinayetlerinin politik olduğunu ifade eden Alıcı, “Tüm kamusal alanlarda özgürce yaşamak istiyoruz. Artık tek bir kadının daha şiddet görmesine, katledilmesine tahammülümüz yok. ‘Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen ya da mahkemelerde direnmediği için neredeyse suçlu bulan, Özgecanları katledenleri değil kadınların kıyafetini sorgulayan erkek egemen zihniyetten hesap soruyoruz. Siz faillerin lehine söylemlerde bulunarak ya da kararlar vererek kadınlara yönelik suçlara ortak oluyorsunuz. Biz kadınlar erkek adaleti değil gerçek adalet istiyoruz. 14 Şubat adı altında, aşk-sevgi söylemlerinizin ardında sizler kadına yönelik tacizi, tecavüzü, şiddeti görünmez kılarken, Özgecan gibi birçok kadın katledilirken bizler öldüren sevginizi istemiyoruz. Sevginiz de nefretiniz de kadınları öldürüyor” dedi.

Mersin Barosu: Özgecan’ın faillerini savunmayacağız

Mersin Barosu yaptığı yazılı açıklamayla katledilen Özgecan Aslan’ın ailesinin yanında olacaklarını belirterek, “Davaya müdahil olup sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için her şeyi yapacağız.” denildi. Mersin’den hiçbir avukatın olayın faili olanları savunmak istemediği belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: “Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) müdafiliğinden görev gelmesi halinde avukat arkadaşlarımız bunu kabul etmeyeceklerdir. Herkesin savunma hakkı bulunduğu düşünülse dahi biz canileri savunmak istemiyoruz.”

(ekip/mö)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here