Anasayfa Haber Kadınlar Hakikat Peşinde Varto’dalar

Kadınlar Hakikat Peşinde Varto’dalar

Paylaş

Kadın Özgürlük Meclisi’nin çağrısıyla İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Muş’un da aralarında olduğu pek çok şehirden 100’ü aşkın kadın Varto’da toplandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile milletvekilleri Hüda Kaya, Tuğba Hezer, Burcu Çelik, Yurdusev Özsökmenler, Mizgin Irgat ve Asiye Kolçak, Kongra Jınên Azad/Özgür Kadın Kongresi’nden (KJA) Ceylan Bağrıyanık ile HDP Muş Eş Başkanı Elif Çetinbaş da heyette yer aldı.

Heyeti Varto girişinde HDP ilçe eş başkanı Sabite Temelli karışladı. Temelli, son üç dört gündür zor günler geçirdiklerini, bu sabah da çatışma yaşandığını söyledi. Daha güzel sebeplerle bir arada olmayı umduklarını ancak böylesi bir zamanda kadınlarla birarada olmaktan mutlu olduklarını belirtti.

Varto’daki çatışmada hayatını kaybeden HPG’li Kevser Eltürk’ün (Ekin Wan) öldürüldüğü yerde açıklama yapılmasının ardından Varto içinde yürüyüş yapıldı.

“Hakikatleri açığa çıkarmak”

Heyet adına Hülya Osmanağaoğlu’nun okuduğu açıklamada, hakikatlerin ortaya çıkmasının önemine değinildi:

“Birçok örgütten/kurumdan kadınlar ve feministler olarak, hem kadınlara destek vermek hem de hakikatleri açığa çıkarmanın bir parçası olmak için burada olduklarını söyledi:

“Gittiğimiz ilçelerde muhalefet var, barışın yapılmamasına, müzakerelerin durmasına, oyalanmaya, yok sayılmaya, bastırılmaya, gözaltına, baskıya isyan var. Bu devletin, muhalifleri özellikle de o muhalif kadınsa hiç sevmediğini çok iyi biliyoruz. Direnen bir kadın her zaman, erkek devlet tarafından bir tehdit olarak görülmüştür.”

“Topluma ve kadınlığa karşı savaş”

Osmanağaoğlu, öldürüle kadın gerillayla ilgili de şunları söyledi:

“Ekin Wan-Kevser Eltürk isimli kadın gerillanın işkence edilmiş bedeninin teşhir edilip, fotoğrafının o biçimiyle  güvenlik görevlilerince servis edilmesi işte direnen kadına tahammülsüzlüğün en çirkin halidir. Öldürdünüz. Peki, niye soydunuz? Niye ölüsüne işkence ettiniz? Çünkü siz topluma ve kadınlığa karşı savaşıyorsunuz.”

Varto, Silvan, Silopi’de ne oldu?

“Varto’da üç gün boyunca tam olarak ne yaşandığı bilinmiyor. Silvan’da da, Silopi’de de. Özellikle sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günün gecesi tam bir karartma.

İnsanlar evlerinden çıkamıyor, olaylara şahitlikleri sınırlı. Bu ilçelerin hiç birinde kurşunlanmamış ev -dükkan yok gibi.  Kimi evler insanlar içindeyken ateşe veriliyor. Varto’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı günün ertesi sabahı üç kez patlama sesi duyuluyor. Yasak kalktıktan sonra insanlar dışarıya çıkabiliyor ve bir ağaç gövdesi ve dallarında saçılmış parçalanmış insan parçaları buluyor.  Ölen kişilerin kim olduğu hala tespit edilebilmiş değil.”

Sivil katliam kaygısı

Açıklamada, gerçeğin devlet eliyle karartıldığının altı çizildi:

“Sivil katliamların yaşandığına ilişkin çok ciddi kaygılarımız var. Varto’da dört kişi öldürüldü, ikisinin kimliği tespit edildi. Diğer iki kişinin kim olduğu bilinmiyor. Aileleri kimliği tespit edilen bu iki kişinin inşaat işinde çalışanlar olduğunu söylüyor. Peki bu insanlar nasıl öldürüldü?”

Yüksekdağ: Barış kazanacak, kadınlar kazanacak

Figen Yüksekdağ, “Erkek düzeni kadınların yaşamını sınırlamaya dönük düzen kurdu. Her zaman düzenin çarkına çomak sokan kadınlar vardı. Gücümüzü onlardan aldık.

“Ekin’i öldürmekle yetinmediler, işkence yapıp bedenini teşhir ettiler. Bu, erkek egemen siyaset mekanizmasının tüm kadınları nasıl gördüğünün, kadın kimliğine ne yapmak istediğinin ifadesi.

“Gerilla Ekin’in çıplak bedeni onurumuzdur. Ölü bedenine bu işkenceyi reva görenler eskiyen ahlakın temsilcileridir. Siyaseten onları tarihe gömmeye başladık, başladığımız işi bitireceğiz.

“Savaş ve zulüm düzeninin bu topraklarda gezmesine izin vermeyeceğiz. Zulmün karanlığı kaybedecek. Barış, kadınlar kazanacak.”

Barış Anneleri tülbentlerini bıraktı

Barış Anneleri beyaz tülbentlerini Wan’ın vurulduğu yere bıraktı.

Varto’da yürüyüş

 

Varto içinde gerçekleşen yürüyüşte “Jin, Jiyan, Azadi”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Kadına/Ekin’e uzanan eller kırılsın” sloganları atıldı.

Dükkanlarda ve evlerde mermi izlerinin görüldüğü ilçede Varto’lular da yürüyüşe katıldı.

 

Heyet, ardından kolluk kuvvetlerince öldürülen iki inşaat işçis Rahmi Kızıltaş ve Abdullah Toprak’ın ailelerini ziyaret etti. Aileleri dinleyen Yüksekdağ “Barış ve çözüm için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. (BK/AS)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor. bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here