Anasayfa Haber Kadınlar sandıkta AKP’ye sırtını dönecek

Kadınlar sandıkta AKP’ye sırtını dönecek

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivil itaatsizlik eylemi geliştirerek kendisine sırtını dönen HDP’li kadınlara “Ahlaksızlar, ne anlama geldiği belli de, tabi edebimiz müsaade etmez” sözlerine tepki gösteren kadın örgütleri, “Biz kadınlar AKP’ye asıl 7 Haziran seçimlerinde sandıklarda sırtımızı döneceğiz” dedi. Erdoğan’ın söylediklerini iade eden kadınlar, kadınlara yönelik saldırıların altında HDP’nin başarılı çalışmalarına kadınların öncülük etmesinin yattığını belirtti.

Iğdır’da seçim çalışmaları kapsamında düzenlenen mitinge katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sivil itaatsizlik eylemi çerçevesinde sırtını dönen HDP’li kadınlara “Ahlaksızlar, ne anlama geldiği belli de, tabi edebimiz müsaade etmez” sözleriyle karşılık vermesine yönelik tepkiler artıyor. İktidarı süresince “kadın erkek eşitliğine” inanmadığını belirten, kadınlar için “Kadın mıdır kız mıdır” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik kullandığı son eril söylemlere kadın örgütleri de sert tepki gösterdi.

‘Erdoğan’ı başkan yaptırmayacak en büyük güç kadınlar’

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Kadın Koordinasyonu Üyesi Benazir Coşkun, AKP’nin 12 yılı aşan iktidarı boyunca gerek söylemi, gerekse de pratiği açısından; kendi varlığını en sağlam kılan ve en çok beslendiği noktanın kadın sömürüsü ve düşmanlığı olduğunu belirtti. Coşkun, AKP iktidarı için en büyük tehlikenin iktidarlarını sonunun gelmiş olması olduğunu dile getirerek, AKP’yi iktidar, Erdoğan’ı da başkan yaptırmayacak en büyük gücün kadınlar olduğunu söyledi.

‘Öz savunmamızla yok edeceğiz’

Coşkun, Erdoğan’ın söylem ve tavrının “tecavüz devleti” diye tanımlanan gerçekliğin itirafı ve kendini ifşa etme hali olduğunu vurgulayarak, “Bu durum aynı zamanda, sonunun geldiğini bilme durumu ve bunu yaratan kadın iradesini görmesinden kaynaklanıyor. Bunu gördükçe tecavüzcü dilini ve pratiğini bize tekrardan hatırlatan, basit bir demokratik tepki kadından gelince erkek egosuna yakıştırmayan bu aciz hale dönüşüyor. Bütün bu tavrı önce 7 Haziran’da sonra da yaşamın her alanında kurduğumuz öz savunmamızla yok edeceğiz! Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız!” dedi.

‘Erdoğan’ın ‘ahlaksız’ sözlerini kendisine iade ediyoruz’

Yeni Demokrat Kadın (YDK) Üyesi Gözde Kaya ise, kadınların Erdoğan’a sırtını, “kadın katliamlarından sorumlu olduğu için kadın haklarını yok saydığı için dil ve üslubunu bozduğu için” döndüğünü belirterek, “Biz edebin gerçekten kimde olduğunu çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu. Kaya, Erdoğan’ın söylediklerini aynen kendisine iade ettiğini söyledi. Kaya, Erdoğan’ın kadınlara saldırmasının altında kadınların HDP çalışmalarına öncülük etmesi yattığını belirterek, Erdoğan’ın bu nedenle kadınları hedef alan cümleler sarf ettiğini söyledi. Kaya, bu tarz söylemlere karşı kadınları öz savunmaya çağırdı.

‘Kadınlar sandıkta AKP’ye sırtını dönecek’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Yöneticisi Ayşen Kavas da, “Erdoğan’ın kadın düşmanı olduğunu tüm dünyaca bilindiğini” belirterek, seçim öncesi de AKP’nin kadınlar öncülüğünde yürütülen seçim çalışmalarından güç kaybettiğini gördüğünü ve bundan korktuğunu söyledi. Kavas, kadınların en doğal olan protesto hakkının bile Cumhurbaşkanı tarafından “ahlaksız” olarak ilan edilmesinin kabul edilecek bir durum olmadığını kaydetti. Kavas, “Türkiye’de kadın boşanmak da istese, çalışmak da istese, siyaset de yürütse, kahkaha da atsa; anne olmak istemezse de ahlaksız ilan edildi AKP tarafından. Elbette ki bu fikirler yüzünden kadın cinayetleri bu noktaya vardı” dedi. Kadınların siyaset yapmasının önünün de bu şekilde alındığını belirten Kavas, Erdoğan’ın da bunun için elinden geldiğini söyledi. Kavas, “Hiç merak etmesin kadınlar sandıkta kadın düşmanı AKP’ye sırtını dönecek” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here