Anasayfa Dergi Kadınlardan Erdoğan’a Tepki :Kadın Kadındır,Yarım Aklındır!

Kadınlardan Erdoğan’a Tepki :Kadın Kadındır,Yarım Aklındır!

Paylaş

Kadınlar Erdoğan’ın annelikle ilgili söylemine karşı Bugün 18.30’da Ankara Yüksel Caddesi’ne çağırıyor.Aynı gün19.30’da Galatasaray lisesi önünde eyleme çağırıyor.

Erdoğan Ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada kadın-erkek eşitliğini “erkek ve kadının birbirine rakip, hasım olması” olarak; çocuk yapmayan kadınları da “yarım” olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“Kadın hakları konusunda bu toprakların ürünü olmayan görüş, yıllarca egemen olmuştur. Altınla demiri eşitlediğinizde demiri daha kıymetli bir hale getirmiş olamazsınız. İnsanlığın yarısını oluşturan kadın, zarafetiyle, estetiğiyle, anneliğiyle değerlidir. Erkek ve kadını birbirine rakip, hasım olarak gören anlayışı kabul etmiyoruz.

“Çalışıyorum’ diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Bu benim samimi düşüncemdir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır, eksiktir, yarımdır.

“Üretmek, hayatın her alanında var olmak kesinlikle anneliğe engel değildir. Özellikle çalışan kadınların anneliğini teşvik için çok önemli düzenlemeler yaptık. Bunu iktidarımız döneminde gerçekleştirdik. Hamilelik, doğum ve süt izinlerinden, esnek çalışmaya, iş yerlerinde kreş zorunluluğuna kadar kadınlarımızın anneliğini kolaylaştıracak pek çok imkanı devreye soktuk. Başbakanlığımdan, Cumhurbaşkanlığım dönemine kadar hiçbir dönemde olmadığı kadar, kadına ve aileye desteği biz verdik. Her alanda kadınları, çocuklarıyla birlikte kollayan, destekleyen yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Teknolojik imkanlar, kadınlarımızın pek çok işi evinden, çocuklarının yanından yürütebilmesine fırsat veriyor. Velhasıl, iş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum.”

CkNkTu9VAAAIlAd

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here