Anasayfa Kadın Kadınlardan ‘hayır’lı gece yürüyüşü

Kadınlardan ‘hayır’lı gece yürüyüşü

Paylaş

İstanbul’da Feminist Gece Yürüyüşü başladı. Kadınlar ‘gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek yürüyüşe başladı.8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Ankara, Diyarbakır başta olmak üzere bütün hafta tüm yurtta düzenlenecek etkinliklerle kutlandı. Eylemlerin ardından İstanbul’da “Feminist Gece Yürüyüşü” yapıldı. Yürüyüş bu yıl 15’nci kez gerçekleştiriliyor. Yürüyüşe katılanlardan Besra İşseven, “Kadınlar özgürleştikçe dünya özgürleşecek” dedi.

Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar ve LGBTİ bireyler İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapıyor. Erbaneler, davullar ve düdüklerle yürüyüşe başlayan kadınlar sık sık “hayır” sloganları atıyor. Kadınlar, “Erkekler birer çiçektir”, “Bırak evi b.k götürsün”, “Erkekler o haldeyse kadınlar direnişte” yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüşe oyuncu Füsun Demirel de katıldı.

Kadınlar sloganlarla Tünel’e doğru ilerliyor. Yürüyüşte “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor”, “Hayır hayır demektir”, “Jin, jiyan, azadi (Kadın, yaşam, özgürlük)” sloganları atılıyor.

‘İKTİDARA VE ERKEKLİĞE KARŞI SES ÇIKARIYORUZ’

Yürüyüşe ilk kez katıldığını söyleyen Burcu Aylin Kaya, “Ailemden kaçarak geldim. Bu eylemin bu kadar coşkulu olması ben çok umutlandırdı, kadınların korkmadan bir arada olması çok güzel. Bugün burada iktidara ve erkekliğe karşı ses çıkarıyoruz” dedi.

kadin-eylem

Burcu Aylin Kaya (solda) ve Besra İşseven

‘KADINLAR ÖZGÜRLEŞTİKÇE DÜNYA ÖZGÜRLEŞECEK’

Kadın bilinciyle yürüyüşe katıldıklarını belirten Besra İşseven, “8 Mart emekçi kadınların günü. Buraya kadın olarak, kadın bilinciyle geldik. Kadınlar sokağa çıktığı zaman kazanımlarımızı elde etmemiz daha kolay oluyor. Erkeklerden destek göremiyoruz. Kadınlar özgürleştikçe dünya özgürleşecek.” şeklinde konuştu.

Yürüyüşün ardından Taksim’de bulunan “The Mekan”da parti düzenlenecek.

istanbul-yuruyus-istiklal-5kadin-yuruyus-istanbul-2kadin-yuruyus-istanbul-4

Duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here