Anasayfa Kadın Kadınlardan Nevin Yıldırım davasına destek çağrısı

Kadınlardan Nevin Yıldırım davasına destek çağrısı

Paylaş
ISPARTA – Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden kendisine tecavüz eden erkeği öldüren Nevin Yıldırım’ın yargılandığı davanın karar duruşması 25 Mart’ta görülecek. Medyanın önce ‘canavar’ sonra ‘namusunu temizleyen kadın’ diye servis ettiği haberlerin görmediği olayın aslında ise Nevin’in kendini savunmasının hikayesi vardı. İstanbul Feminist Kolektifi (İFK) ve Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Nevin’e destek için duruşmaya çağrı yaptı.

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 29 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürmüş ve ardından başını bir çuvala koyarak, “İşte namusuma uzananın kellesi” diye köy meydanına atmıştı. Nevin, ifadesinde Nurettin’i önce tüfekle vurduğunu, sonra başını bıçakla kestiğini söylemişti.

İstemediği tecavüz bebeğini doğurmak zorunda kaldı

Nevin Nurettin’i öldürdüğünde 5 aylık hamileydi ve tecavüzden olan bu bebeği doğurmak istemiyordu. Devletin tecavüzü görünmez kılan “Sen doğur biz bakarız,” şeklindeki yaklaşımı sonucu, 7 Kasım 2012 tarihinde isteği dışında bu bebeği dünyaya getirmek zorunda bırakılmıştı. Tutuklanıp Isparta cezaevine konan Nevin; “tasarlayarak canavarca hisle kasten adam öldürmek” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandı.

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyor

Yargılama süreci boyunca Nevin’in avukatı Adli Tıp Kurumu’ndan cezai ehliyetinin olup olmadığına ilişkin rapor alınmasını talep etti. Nevin’in akıl sağlığının yerinde olduğuna dair ATK raporu 3’e karşı 2 oyla, Kasım 2014’te mahkemeye sunuldu. 12 Ocak 2015 günü, davanın 13. celsesinde savcı Osman Çabuk, ilk iddianamesindeki sadece “canavarca hisle” ibaresini çıkartarak, “tasarlayarak kasten adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle mütalaa verdi.

Medyanın ikiyüzlü hali!

Bu mütalaa, “…köy halkı tarafından da Nurettin’le ilişkisinin konuşulması, Nurettin’in de istemesine rağmen Nevin’i yanında götürememesi üzerine, zor durumda kalan sanık Nevin’in, kendisini topluma ve ailesine karşı tecavüze uğradığına inandırmak gayesi ile 2010 yılından beri rızası ile ilişki yaşadığı ve kendisinden hamile kaldığı Nurettin’i tasarlayarak öldürdüğü kanaati” üzerine kuruldu.

Mütalaadaki bu iddia, Nevin Yıldırım’ın medyadaki temsilini temelden değiştirdi: Olay ilk olduğu sırada “Tecavüzcüsünü öldürüp namusunu temizleyen kadın” olarak onay gören Nevin, bir anda, evlilik dışı ilişki yaşadığı erkeği öldüren “canavar kadın” olarak tasvir edilmeye başladı. Karısını öldüren erkek hakkında “cinnet geçiren  koca” gibi aklayıcı ifadeler kullanan medya, Nevin’e karşı aynı anlayışı göstermedi, onun hakkında “canavar kadın” suçlaması taşıyan haberler yapmakta beis görmedi.

Kadınlar: Nevin’e destek için orada olacağız

İFK ve Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Nevin’e destek için kadınların Yalvaç Adliyesi önüne çağırdı. Çağrıda şunlar belirtildi: “Nevin Yıldırım’ın yargılandığı davanın bütün duruşmalarını feministler olarak takip ettik. Nevin Yıldırım’la dayanışmak için 25 Mart Çarşamba günü saat 13.00’de Yalvaç Adliyesi’ndeyiz. Muhtemelen davanın son-karar duruşmasında da Nevin’in yanında olacağız. Nevin’in yanındayız çünkü; Nevin’lerin erkek şiddetinden kurtulma yollarının kapatıldığı, tecavüzcüyü engellemek yerine kadınların suçlandığı, kadının toplumsal cendere içine itilerek, yaşayan bir ölü haline getirildiği  “haksız” süreci görüyoruz. Nevin’in duruşma salonunda söylediği “yaşadığım hiçbir şeyi gönüllü yaşamadım, ben orada isteyerek gülmedim, Nurettin beni devamlı rahatsız etti, tecavüze uğradım, köylüler onu engellemeyerek bana yapılan şiddete göz yumdular” sözlerini esas alıyoruz. “Dedikodu yaparak beni ölmeden mezara gömmüşlerdi, yaşamak için bana musallat olan, silah zoruyla, tehditle tecavüz eden bu erkeği öldürmekten başka çarem kalmamıştı”  diyen kadına inanmayanların Nevin’leri anlamalarını beklemiyoruz. Bugüne kadar Nevin Yıldırım davasını takip ettiğimiz gibi  25 Mart Çarşamba saat 13.00’de   Yalvaç Adliyesi’nde duruşmada hazır bulunacağız.”JINHA

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here