Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 2011 yılında çıkan bir yönetmenliği gerekçe göstererek, binlerce atık kağıt işçisini işsiz bırakacak düzenlemesine tepki gösteren kağıt toplayıcıları, hükümetin ekmekleri ile oynadığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 2011 yılındaki yönetmeliğe dayanarak, kağıt işçilerinden kağıt alan lisanslı firmalara denetleme memurları gönderip 140 bin TL ceza uygulayacağını tebliğ etmesi üzerine gündeme gelen atık kağıt toplayıcıları, bu düzenlemeyle birlikte işsizler ordusuna yeni işsizlerin katılacağını söyledi.Atık kağıt alıcılığı işini yapan Talat Ulu, vergi ödediğini ve sigortalı işçi çalıştırdığını belirterek, yasanın neyi kapsadığını anlamadıklarını dile getirdi. Sokakta atık kağıt toplayıcılığı yapan işçilerin mağdur edildiğini ifade eden Ulu, sokaktaki kağıt toplayıcılarının sigortalı çalışmasının bir yolu varsa bunu devletin sağlaması gerektiğini söyledi. Atık kağıt toplayıcılarından kağıt alamadıklarını da belirten Ulu, bir an önce bu duruma bir çözüm bulunmasını isteyerek, binlerce kişinin bu işten ekmek kazandığını kaydetti.
atik-toplayicilari-copcu-degil,-en-buyuk-cevreciyiz-354672-03
‘Ekmeğimizle oynuyorlar’Atıkların geri dönüştürülmesine katkı sağlayarak topluma faydalı bir iş yaptıklarını ifade eden Ulu, ülke ekonomisine önemli bir katkıları olduğunu dile getirdi. İşsiz kalan binlerce kişinin açlık sınırına dayanacağının, düzenlemenin birçok soruna yol açacağını vurgulayan Ulu, “Ekmeğimizle oynuyorlar, neden böyle bir düzenlemeye gidildi bilmiyoruz. 10 bin TL değerinde lisans istiyorlar. Bunu karşılayacak gücümüz yok. Lisans alsak dahi, çalışmamıza izin vereceklerine inanmıyorum. İşsiz kalan insanlar, yapacak bir şey bulamayınca gayri meşru işlere yönelecek. Bizi aynı zamanda suça teşvik ediyorlar” diye konuştu.

‘Huzurumuz kalmadı’

Atık kağıt toplayıcılığı yapan Ali Akçay ise, 3 çocuğunun olduğunu ve evinin kira olduğunu belirterek, zorunluluktan kâğıt topladığını söyledi. Sigortalı bir işte çalışmak istediğini fakat iş bulamadığını dile getiren Akçay, 4 mevsim boyunca sokaklarda sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar çöp konteynırlarda kağıt topladığını kaydetti. İzmir’de binlerce kişi bu yolla evine ekmek götürdüğünü ifade eden Akçay, “Gelirimiz günde 10 ya da 15 lira, ona da göz koydular. Huzurumuz kalmadı artık” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here