Anasayfa Haber Kamudaki tasfiye ve ‘Güvenlik soruşturması’ 15 Temmuzdan önce planlanmış!

Kamudaki tasfiye ve ‘Güvenlik soruşturması’ 15 Temmuzdan önce planlanmış!

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- OHAL ilanından sonra yaygın bir şekilde yürütülen ve hükümet tarafından milli güvenlikle ilişkilendirilmeye çalışılan kamudaki tasfiyeleri ile son KHK ile yasaya tekrar konulan ‘Güvenlik Soruşturması’nın OHAL’den önce planlandığı ortaya çıkıyor.

Henüz 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmadan ve OHAL ilan edilmeden önce hükümetin kamuda tasfiyeye hazırlandığı ve devlet memuru alımlarında ‘güvenlik soruşturması’ adı altında kadrolaşmaya gideceği yolunda haberler yapılmış olduğu ortaya çıktı.

1

2

Hükümete yakın haber yapan ve bürokrasiden haber kaynaklarına sahip oldukları tahmin edilen çeşitli internet haber sitelerinin 28 ve 29 Haziran tarihlerinde yaptıkları haberde “Bundan sonraki dönemde tüm kurumlara alınacak personellerin işe başlatılmadan önce güvenlik soruşturmasından daha sıkı şekilde geçirilmesi bekleniyor. Özellikle terör bağlantısı olan kişiler, kamuya kesinlikle alınmayacak. Mevcut memurlar da kurum bazında soruşturmadan geçirilecek. Terör bağlantısı olan memurlar işten atılacaktır” ifadelerine yer verilmiş.

4

 

5

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin yaşanmadığı ve OHAL ilan edilmediği bir tarihte OHAL uygulamalarıyla birebir örtüşen haberlerin yapılmış olması, son aylarda süren tasfiyeler ile kadrolaşma planlarının önceden yapılmış olduğunu akla getiriyor.

Darbe girişimini önceden biliyorlar mıydı?

15 Temmuz darbe girişiminden 15 gün önce OHAL çerçevesinde alınacak önlemlerle ilgili haberleri yapan internet siteleri ile onların bürokraside var olduğu tahmin edilen haber kaynaklarının 15 Temmuz darbe girişimini önceden bilip bilmedikleri şüphe uyandıran sorular arasında.

3

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here