Kapatılan 11 Alevi derneği de Gülen cematince kurdurulmuş

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in ilk kanun hükmünde kararnamesiyle kapatılmasına karar verilen vakıf ve dernekler arasında Alevi dernekleri de var.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Hubyar Vakfı, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Boğaziçi Alevi Derneği’nun kurucularından Ali Kenanoğlu, twitter adresinden yaptığı açıklamada bu derneklerin Gülen Cemaatince kurdurulduğunu ve AKP tarafından Alevi derneklerine karşı kullanıldığını açıkladı.

25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili ve Evrensel Gazetesi köşe yazarıolan Kenanoğlu, kapatılan 11 derneğin Gülen Cemaati tarafından kurdurulduğunu ancak daha fazlasının olduğunu bildiklerini belirtti. 104 vakıf ve 1125 derneğin olduğu listede adlarından Alevi derneği ya da vakfı olduğu anlaşılan 13 kurum var.

Bu kurumların listesini görüntülemek için tıklayın

 

Ali Kenanoğlu’nun açıklaması

Yakın zamana kadar bu Alevi dernekleri makbul, gerçek Alevi kurumları ise marjinal olarak adlandırılıyordu. AKP bunları bize karşı kullandı

— Ali Kenanoğlu (@alikenanoglu) 23 Temmuz 2016(HK)

Kenanoğlu: Kapatılan Alevi Dernekleri Bize Karşı Kullanılıyordu

Ali Kenanoğlu, twitter adresinden yaptığı açıklamada bu derneklerin Gülen Cemaatince kurdurulduğunu ve AKP tarafından Alevi derneklerine karşı kullanıldığını açıkladı.
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here