Anasayfa Haber Kaplan: Kürtler düşerse bir sonraki hedef Alevilerdir

Kaplan: Kürtler düşerse bir sonraki hedef Alevilerdir

Paylaş

MUĞLA (DİHA) – Kürdistan’daki katliamları batının sadece seyrettiği ve konuştuğu eleştirisinde bulunan Pir Sultan Abdal Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, özyönetim talebinin ülkede tartışmaya açılması gerektiğini belirterek, “Özyönetim biçimi 1777 yılına kadar dergâhlarda yönetilen bir biçimdi. Kürtler düşerse bir sonraki hedef Alevilerdir” dedi.

Alevi toplumunun çatı örgütü olarak kabul edilen Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde Kürdistan’da süren devlet katliamına karşı başlatılan açlık grevi eylemi Türkiye’nin batısında yayılıyor. Muğla’nın Marmaris ilçesinde aralarında Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın da bulunduğu 8 kişinin başlattığı 3 günlük açlık grevi sona erdi. Yaşanan vahşete karşı duyarlılık yaratmak için başlattıkları eylemi değerlendiren Kaplan, batının savaşa karşı barışı dile getirmediği sürece ülkeye barışın gelemeyeceğini dile getirdi.Batıdaki halk sadece seyrediyor

Batıdaki halkın sadece Kürdistan’da yaşayanları konuşmakla yetinmesini ve sokağa çıkmamasını eleştiren Kaplan, devletin yaklaşımlarını da, “Operasyonlar ve saldırılar direk yok etmeye ve imha etmeye yöneliktir. Oradaki çoluk çocuk direk yok etmeye yönelik bir durumla karşı karşıyayız. İlk önce su depoları ardından elektrikleri kesmeleri durumları gösteriyor ki bugün topyekûn bir saldırı söz konusudur” sözleriyle dile getirdi.

‘Eğit-donat ekibi Sur’da Cizre’de operasyon yaptığını görüyoruz’

Kürdistan kentlerinin Suriye’de yıkılmış kentleri andırdığını kaydeden Kaplan, “Bu da devletin eğitip, donatıp Suriye’ye göndermediği eğit-donat ekibinin Türkiye’de operasyon yaptığını görüyoruz. Saldırı ve operasyon şekline baktığımızda bunların özel olarak eğitildiğini görüyoruz. Bunun sonucunu devlet nereye gittiğini nereye gideceğini de kestiremiyoruz. Ucu açık bir savaşla karşı karşıyayız” dedi.

Kaplan Kürtlerden sonra sıranın başka toplumsal kesimlere geleceğini ifade ederek, “Kürtler düştüğü an da bir aşama sonrası Alevilerdir. Bu nokta sıra bize gelecek diye değil, mazlumun yanına yer almak adına Kürt halkının yanındayız” dedi.

‘Özyönetim biçimi 1777 yılına kadar Dergâhlarda yönetilen bir biçimdi’

Özyönetim ülke tartışmaya açılması gerektiğini belirten Kaplan, özyönetimin daha önce tartışmaya açılıp, konuşulması gerektiğini söyledi. Özyönetim biçiminin 1777 yılına kadar dergâhlarda yönetilen bir biçim olduğunu hatırlatan Kaplan, “Özyönetimden ziyade eyalet sistemi tartışmaya açılmalıdır. Almanya modeli araştırılarak eyalet sistemin geçmesi daha doğru olacaktır” diye kaydetti.

Pir Sultan Abdal Derneği Marmaris Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Acar ise, Kürdistan’da yaşanan katliama yabancı olmadıkları için yaşanan katliam karşısında da sessiz kalmalarının mümkün olamayacağını söyledi.

‘Özyönetim batının da talebi’

Özsavunma ve özyönetim taleplerini bir hak olarak gördüklerini belirten Acar, ortada bir inkar ve asimilasyon dururken buna karşı direnmenin en büyük hak olduğunu ifade etti. Acar, Batıda yaşayan halkların da özyönetim talepleri olduğunu ancak devlet baskısı ve korkusunu aşamadığı için bunu yüksek sesle dile getiremediğini söyledi.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here