Anasayfa Kadın ‘Karadeniz’de direnen kadınla Cizre’deki kadının direnişi aynı’

‘Karadeniz’de direnen kadınla Cizre’deki kadının direnişi aynı’

Paylaş
  •  DİSK içinde örgütlenen kadınlar, Kürdistan’da devlet terörüne karşı direnen kadın ve çocuklarla dayanışmak amacıyla “Dayanışma Ağı” kurdu. Karadeniz’de HES’lere karşı direnen kadınla Cizre’de katliamlara karşı direnen kadının mücadelesinin aynı olduğunu belirten kadınlar, Türkiye ve Kürdistan’da direnen kadınların direnişini birleştireceklerini kaydetti.

AKP’nin özel güçleri tarafından Kürdistan’da estirilen terörü yerinde inceleme ve bölgedeki kadınlarla dayanışma amacıyla Türkiye’den kadınların destek ziyaretleri sürerken, DİSK içinde örgütlenen kadınlar, Kürdistanlı kadın ve çocuklar için “Dayanışma Ağı” kurdu. Kurdukları dayanışma ağıyla hem Kürdistan’da yaşanan vahşeti yerinde görmek hem de var olan direnişi batıya aktarmak üzere, önümüzdeki günlerde başta Cizre olmak üzere Kürdistan illerine bir dizi ziyaret gerçekleştirecek olan kadınlar, Karadeniz’de HES’lere karşı direnen kadınla, Cizre’de katliamlara karşı direnen kadının direnişinin aynı olduğunu belirtti.

Türkiye ve Kürdistan’da direnen kadınların direnişini birleştirmek için harekete geçtiklerini belirten DİSK Kadın Komisyonu üyesi Nebile Irmak Çetin, ülkede 30 yılı aşkın süredir bir savaşın olduğunu ve bu savaşın en ağır ve acı faturasını ise kadın ve çocukların ödediğini söyledi. “Cizre’nin kadınları ne yaşıyorsa bizde o acıyı içimizde hissederek yaşıyoruz” diyen Irmak Çetin, Cizreli kadınlarla dayanışmak adına bir program çıkardıklarını ve bu program dahilinde Nur Mahallesi’nde tespit ettikleri bir okulda bulunan 650 öğrenci için kampanya hazırlığı yaptıklarını kaydetti.

‘Emekle gelen barış kalıcıdır’

Cizre dönüşü barış için bir imza kampanyası başlatacaklarını dile getiren Çetin Irmak, barışın, kadınların omzunda olduğunu ve emek mücadelesiyle geleceğini aktardı. Irmak Çetin, “Barış için emek, özveri ve fedakarlık gerekiyor. Bu da emekçi kadınlara düşüyor. Emekle gelecek olan barış kalıcı olur” diye belirtti.

‘Kadınların direnişini birleştireceğiz’

Karadeniz’de HES’lere karşı direnen kadınla, Cizre’de katliamlara karşı direnen kadının mücadelesinin aynı olduğunu kaydeden Irmak Çetin, barışı isteyen herkese, “Hangi düşünceye sahip olursa olsun, bu savaşa artık dur demeleri ve barışa el uzatmaları gerekiyor” diyerek çağrıda bulundu.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İşçi Temsilcisi ve aynı zaman da DİSK Kadın Komisyonu üyesi Fatma Deringöl de, her koşulda en ağır faturanın kadın ve çocuklara ödetildiğini vurgulayarak, Cizre’deki okulları ziyaret ederek, destek de bulunacaklarını söyledi.

‘Maddi destekten ziyade manevi desteğe ihtiyaç var’

İstanbul Üniversitesi’nde temizlik personeli olarak çalışan Fatma Coşkun ise, Cizre’de bulunan kadınların ve çocukların maddi destekten ziyade manevi desteğe ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Bir Türk kadını olarak Cizre’deki kadınların ve çocukların çektiklerini yerinde görmek için Cizre’ye gideceğim” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here