Anasayfa Haber KARADENIZ’DE ‘YEŞIL YOLA’ KARŞI KAMPANYA

KARADENIZ’DE ‘YEŞIL YOLA’ KARŞI KAMPANYA

Paylaş

Ekoloji aktivistleri, Karadeniz’in dağlarına yapılması planlanan “yeşil yola” karşı sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattı. Aktivistler tüm kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor.

  • Samsun’dan başlayıp Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin’i birbirine bağlayacak “Yeşil Yol Projesi” kapsamında yaylalarda yol yapım çalışmalarının startı verilirken, büyük bir doğa tahribatına yol açacak söz konusu yolun yapımına karşı çıkan ekoloji aktivistleri www.change.org üzerinden imza kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında doğa tahribatını anlatan fotoğraflar da paylaşıldı. İmza kampanyasını başlatan aktivistlerden Ali Şahin, yaylaların “yeşil yol” adlı rant yoluyla kurban edilmek istendiğini belirterek, projenin hizmet değil, yaylaların tasfiyesi programı olduğunu ifade etti.

‘Tepkisiz kalma!’

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için yapılan doğa katliamına “dur” denilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Kültür varlıklarımızı rant uğruna kaybetmemeliyiz. Yeşil Yol Projesinin bölgede ihtiyaç duyulmayan bir çalışma olduğu bilinmelidir. Tekrar değerlendirilmelidir. Şehirleşmeye, betonlaşmaya ve yeşilin yok edilişine dur denilmelidir. Tepkisiz kalma, tepkisizliğin yaşam alanlarının elinden alınmasına sebeptir” dedi.

Aktivistler amaçlarının kamuoyunun dikkatini ekolojik yıkıma çekerek, toplumsal bir refleksin gösterilmesi ve projenin durdurulmasını sağlamak olarak değerlendiriyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here