Anasayfa Haber Karikatürist Avni Odabaşı, 22 yıl aradan sonra doğduğu kent olan Diyarbakır’da sergi...

Karikatürist Avni Odabaşı, 22 yıl aradan sonra doğduğu kent olan Diyarbakır’da sergi açacak.

Paylaş

Karikatür yolculuğuna 12 Eylül askeri darbesinde girdiği cezaevinde başlayan Karikatürist Avni Odabaşı, 22 yıl aradan sonra doğduğu kent olan Diyarbakır’da sergi açacak.

Karikatürist Avni Odabaşı, 40 çalışmasının yer aldığı sergiyi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yarın Sergi Salonu’nda açacak. Sergi 24 Mart’a kadar açık kalacak. Karikatür yolculuğuna 12 Eylül askeri darbesinde girdiği cezaevinde başlayan Karikatürist Avni Odabaşı, 22 yıl aradan sonra doğduğu kent olan Diyarbakır’da sergi açıyor. Çizgilerinde düşünce özgürlüğü, insan hakları ihlalleri, 12 Eylül askeri darbesi, Kürt sorunu gibi politik ve toplumsal meselelere dikkat çeken Odabaşı, derdini yazısız çizgilerle anlatıyor. Sanatçının 40 çalışmasının yer aldığı sergi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açılacak.

680x680nc-dyb-13-03-15-karikatur-odabasi 680x680nc-dyb-13-03-15-karikatur-odabasi-3680x680nc-dyb-13-03-15-karikatur-odabasi-2

Odabaşı kimdir?

1957 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1977 yılında Endüstri Meslek Lisesi’ni Manisa’da bitirdi. Tabela ressamlığı yaptı. 12 Eylül Askeri darbe sonrası 1982 yılında politik nedenlerden dolayı tutuklandı. Karikatüre cezaevinde başladı. İlk karikatürü 1983 yılında GIRGIR Mizah Dergisi’nde yayınladı. İlk kişisel sergisi 1985 yılında İstanbul’da açıldı. Ardından 1986 yılında GIRGIR Dergisi’nin düzenlediği “İçeriden Dışarıya Sevgilerle” adlı karma karikatür sergisinde cezaevi konulu çalışmaları sergilendi. 1986 yılında cezaevinden tahliye olduktan sonra “Dışarıya Merhaba” adlı kişisel sergisini Türkiye’nin 36 il ve ilçelerine taşıdı.

Karikatürle cezaevi olgusunu gündeme getiren Odabaşı, yurtdışında da sergi açması konusunda çeşitli öneriler aldı. Siyasal nedenlerden dolayı pasaport verilmediği için, bu önerileri gerçekleştiremedi.12 yıl sonra pasaport yasağının kalkmasının ardından 1998 yılında Wuppertal Şehir Kütüphanesi’nin resmi davetlisi olarak Almanya’ya gidip “Türkiye’den Politik Karikatürler” adlı sergisini gerçekleştirdi. Türkçe ve Almanca hazırladığı “Düşünceme Dokunma” adlı ilk karikatür albümünü de burada imzaya sundu. İlk yurtdışı sergisi Alman medya ve basınında yer aldı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here