Anasayfa Forum Katalonya’da Mutlak Zafer Bağımsızlık Yanlılarının

Katalonya’da Mutlak Zafer Bağımsızlık Yanlılarının

Paylaş

Katalanlar referandumun ardından 27 Ekim’de tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesi kararı almış, İspanya merkezi hükümeti de aynı gün anayasanın 155’inci maddesini uygulayarak parlamentoyu feshetmiş ve Katalonya’da 21 Aralık’ta erken seçime gidileceğini ilan etmişti.

Bölgesel hükümetin görevden alınan ve şu an Brüksel’de bulunan başkanı Carles Puigdemont’un bağımsızlık yanlısı Avrupa Demokratik Partisi, Oriol Junqueras’in Cumhuriyetçi Sol Partisi (ERC) ve antikapitalist Halk Birliği Adaylığı’nın (CUP) oluşturduğu Katalonya İçin Birlikte koalisyonu 135 sandalyeden 70’ini kazandı.

Carles Puigdemont seçim sonuçlarını bir nevi sürgünde olduğu Brüksel’de değerlendirdi.

“Puigdemont Başkan” sloganları atıldı

70 sandalye parlamentonun yüzde 48’ine tekabül ediyor. Mutlak çoğunluk içinse 68 sandalyeye sahip olmak yeterli.

Seçim sonuçları gece yarısından önce açıklanırken Barcelona sokaklarında Katalan lider Puigdemont için “Puigdemont başkan” sloganları atıldı.

Inés Arrimadas’ın lideri olduğu bağımsızlık karşıtı merkez sağ parti Ciudadanos ise 37 sandalye kazanarak seçim yarışından en güçlü siyasi parti olarak çıktı.

“Rajoy suratına tokat yedi”

Madrid hükümetinin girişimiyle hükümetinden çok sayıda bakan ve milletvekili gözaltına alınan Puigdemont, seçim sonucunu tutuklanmamak için gittiği Brüksel’de öğrendi.

Puigdemont sonuçları “Katalan Cumhuriyeti” için bir zafer ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un “yüzüne atılmış bir tokat” olarak değerlendirdi.

Seçime katılım yüzde 80

Yaklaşık 5,5 milyon seçmenin sandık başına çağrıldığı seçimde katılım oranı yüzde 80 olarak belirlendi. Ayrılıkçıların “bağımsızlık için halk oylaması” olarak ilan ettikleri 2015 yılındaki bölgesel seçimde seçmenlerin yüzde 77’si sandık başına gitmişti.

Seçimden birinci parti olarak çıkan ancak hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamayan Vatandaşlar’ın (C’s) liderleri Ines Arrimadas (sol 3) ve Albert Rivera (sol 2), İspanya Meydanı’nda toplanan taraftarlarına seslendi.

Mücadele devam edecek

Katalonya’da erken seçimin sonucu bölgenin ve İspanya’nın geleceği açısından büyük önem taşıyor. Ayrılıkçıların mutlak çoğunluğu kazanması, bağımsızlık mücadelesine ve merkezi hükümet ile çatışmaya kaldıkları yerden devam etmeleri anlamına geliyor.

Katalonya’da 1 Ekim’de yapılan referandumu bağımsızlık yanlıları kazanmış, ancak referandum hem anayasaya aykırı hem de katılımın düşük olduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu. (PT)

*Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

**Fotoğraflar: Dursun Aydemir/ MADRİD/ AA

kaynak bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here