Anasayfa Kadın Katil erkeklerin davası başladı,bakalım hukuk ”Özgecan’mı”

Katil erkeklerin davası başladı,bakalım hukuk ”Özgecan’mı”

Paylaş

Özgecan Aslan’ın hunharca katledilmesiyle ilgili Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında katil zanlıları yaptıkları savunmalarında birbirlerini suçladı. Tüyler ürperten ifadesinin alınması sırasında sık sık ağlayan sanıklardan minibüs şoförü Supki Altındöken, mahkeme başkanının “ağlamaları geçelim” azarıyla karşılaştı.
680x680nc-mrs-120615-ozgecan-aslan-davasi-45Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te bindiği bir minibüste tecavüz girişimine direndiği için üniversite öğrencisi Özgecan Aslan hunharca katleden Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasında bugün hakim karşısına çıktı. Tarsus Adalet Sarayı’nın 108 koltuklu duruşma salonunda görülen dava duruşmasına, sanıklardan baba-oğul Altındöken’leri mahkemenin görevlendirdiği avukatlar, sanık Fatih Gökçe’yi ise özel avukatı savunmak üzere katıldı. Özgecan Aslan’ın amcası Yaşasın Aslan’ın katıldığı duruşmada, aileyi davaya müdahil olan 100’ün üzerinde avukat temsil etti.
680x680nc-mrs-120615-ozgecan-aslan-davasi-42
HDP ve CHP milletvekilleri, kadın kurumları ve STK temsilcilerini de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi de duruşmada yer aldı. Duruşmayı çok sayıda basın mensubu da izledi. Duruşmanın başlaması öncesinde basın mensupları için ayrılan yer ile duruşma salonu arasına konan cam da basın mensuplarının tepkisi üzerine görevlilerce kaldırıldı.

İki kadın üyeden oluşan üç kişilik mahkeme heyetinin yerini almasının ardından sanıklar tek tek salona alınmasıyla duruşma başladı.
680x680nc-mrs-120615-ozgecan-aslan-davasi-41
Katil zanlılarının başka suçlardan sabıkaları var
Ardından sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken’in “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek yada yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, Necmettin Altındöken ile Fatih Gökçe’nin ise “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” suçlarından en üst sınırdan cezalandırılmaları istenen haklarında hazırlanan iddianame kayıttan okundu.
İddianamenin okunmasının tamamlanması sonrası ise sanıkların kimlik tespiti yapıldı.
Mahkeme başkanının daha önceden sabıkaları olup olmadığı yönündeki sorusuna “sabıkaları olmadığı” yanıtını veren sanıkların ikişer sabıkaları olduğu ortaya çıktı. Avukatlar sanıkların yalan beyanda bulunduğunu belirterek, bu durumu tutulan zapta geçirdi.

‘Fatih Gökçe Özgecan yaralı iken cinsel saldırıda bulunmak istedi’
680x680nc-mrs-120615-ozgecan-aslan-davasi-43
Geçilen savunmalardan ilk olarak sanıklardan minibüs şoförü Suphi Altındöken’in ifadesi alındı. Daha önce verdiği ifadesini tekrarlayan Altındöken, arkadaşı Fatih Gökçe’nin yaralı olarak arabada yattığı sırada Özgecan Aslan’a cinsel istismara yeltendiğini belirtti.
Mahkeme başkanının, kendisinin bir şey yapıp, yapmadığını sorması üzerine ise Altındöken, Gökçe’nin kendisini tehdit ederek, susmasını söylediğini aktararak, kendisini savundu. Altındöken, Özgecan Aslan’ın kendisine biber gazı sıkıp sıkmadığı konusunda ise çelişkili ifadeler verdi

Sık sık ağlayınca Heyet Başkanı ‘Ağlamaları geçelim’ dedi

Altındöken’in ifadesi alınması sırasında sürekli ağlaması, salondakilerin sinirlerini de gerdi. Sık sık ağlaması üzerine mahkeme başkanı, Altındöken’i “Ağlamaları geçelim” diyerek azarlayıp, on dakikalık ara verildi.
Verilen aranın ardından Altındöken’in ifadesine devam edildi. Altındöken, ifadesinde Aslan’ın acelesi olduğu söyleyip, gideceği yere götürmesi için 100 lira teklif ettiğini ve kendisinin de bunun kabul ettiğini söyledi. Savcının “Madem anlaştınız neden sana saldırdı?” sorusunu yönelttiği Altındöken, şu yanıtı verdi: “Onu bilmiyorum. Onu da siz araştırın. Benim alnım açıktır bu konuda.”

İkazlara rağmen heyete çıkıştı

Altındöken, mahkeme başkanının kendisine sorduğu sorulara verdiği cevaplarla alınan ilk ifadesinin çeliştiğini söylemesi üzerine ise heyete “İyi dinleyin” diyerek çıkıştı. Bu çıkışı yüzünden mahkeme başkanının sert ikazda bulunduğu Altındöken, “Ben doğru konuşuyorum” sözleriyle bu çıkışını sürdürmeye devam etti. Devamında da ilk defa bir mahkemeye çıktığı için nasıl konuşacağını bilemediğini belirterek kendini savundu.
Savunmasının devamında Aslan’ın kendisine “Şerefsiz, köpek” gibi diyerek hakaretler bulunduğunu, ancak mahkemeye olan saygısından dolayı bu ifadeleri kullanmadığını da söyleyen Altındöken, bir avukatın “Özgecan’ı öldürürken gözyaşların neredeydi?” sorusuna ise “Allah kimsenin başına vermesin” yanıtı vermesi yine salondakilerin tepkisine yol açtı.
Altındöken’in savunmasının ardından duruşmaya bir kez daha ara verildi.

‘Mevcut yasalar uygulanmıyor’

Verilen arada Osmaniye Barosu Kadın Hakları Komisyonu Dönem Sözcüsü Av. Ebru Coşkuner Kolak, adliye önünde açıklamada bulundu. Özgecan cinayetinden sonra da yüzlerce kadının katledildiğini ve bu cinayetlerin hepsinin gazetelerin üçüncü sayfalarında yer aldığını belirten Kolak, şiddetin önlenebilmesi için asgari düzeyde yapılan yasaların şeklen yapıldığını ifade etti. Kolak, uğradığı şiddet sonrası çığlık atan kadının çığlığının dahi haksız tahrik sayıldığını kaydetti.

Kadınlardan katillerin avukatlarına tepki

Adliye Sarayı’nın önünde, duruşmayı takip eden kadın örgütlerinin yine duruşmayı takip eden hükümete yakınlığıyla bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyelerine dönük protestosuna da sahne oldu. Yaşanan gerginlik üzerine polis KADEM üyelerini çembere aldı.

Yine verilen arada adliyenin balkonuna çıkan sanıklardan Fatih Gökçe’nin avukatı da bina önündeki kadınlarca yuhalandı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here