Anasayfa Forum Katledilmekten dayandığı duvarı kırarak kurtuldu  

Katledilmekten dayandığı duvarı kırarak kurtuldu  

Paylaş

MARDİN (DİHA) – 5 yurttaşın devlet terörü sonucu katledildiği Nusaybin’deki son sokağa çıkma yasağı sırasında aynı gün aynı sokakta katledilen Mehmet Emin İnan (55) ve Cudi Teber’i öldürülmesine tanıklık eden Gülistan Yüce (36), şahit olduğu o anları anlattı. Vurulup yaralanan İnan’ın yardımına koşarken kendisi bir duvar dibinde mahsur kalan Yüce’yi kurtarmaya çalışan eşinin de aralarında bulunduğu 5 kişi kurşunların hedefi oldu. Gözleri önünde vurulan bu kişilerden biri ise İnan ile birlikte olay yerinden kan kaybından yaşamını yitiren 23 yaşındaki Cudi Teber’di.

ilan edilen son yasağın 2’inci gününde Dicle Mahallesi Ziyan Sokak’ta özel harekat polisleri tarafından Mehmet Emin İnan ve Cudi Teber’in katledildiği 4’ünün ise yaralandığı saldırıda olay yerinde olan Gülistan Yüce, yaralıları kurtarmak için olay yerine koştuğunda saatlerce duvar dibinde üzerine yağan kurşunlardan dayandığı duvarı kırarak kurtarılabildi.

Aylardır saldırı altında olan Mardin’in Nusaybin ilçesinde 5 kez ilan edilen ve sonuncusu 4 gün süren sokağa çıkma yasağında 5 yurttaş, özel harekat polisleri tarafından katledildi. Kurulan abluka ile Fırat, Abdulkadirpaşa, Yenişehir ve Dicle mahallelerine yönelik şiddetli saldırılar gerçekleştirilirken, son yasağın ikinci gününde Dicle Mahallesi’ne yönelik saldırılar şiddetlendi. Dicle Mahallesi Ziyan Sokak başına konumlanan zırhlı araç tarafından Mehmet Emin İnan (55) katledilirken, 5 yurttaş ise yaralandı. Yaralananlardan Cudi Teber (23) ise hastanede yaşamını yitirdi.

Beyaz bez salladı yinede kurşunlar sıkıldı

2 yurttaşın katledildiği 5 yurttaşın ise yaralandığı Ziyan Sokak’ta, o gün yaşananlara şahit olan ise Gülistan Yüce (36), Mehmet Emin İnan’n vurulduğu haberini alması üzerine koştuğu sokakta zırhlı bir araçtan etrafa ateş açılması nedeniyle bir duvarın köşesinde mahsur kaldı.
Mahsur kalan Yüce’nin onların yardımına koşan eşi Ali Yüce, Rabia Taylan, Cudi Teber, Delal Çiftçi ve Ahmet Çetinkaya bu zırhlı araçtan sıkılan kurŞunlar sonucu yaralandı. Kolundan bacağından yaralanan yurttaşlar, sürünerek olay yerinden uzaklaşmayı başarırken Cudi Teber ve Mehmet Emin İnan saatlerce sokak ortasında yerde kaldı.
Gülistan Yüce’nin ise duvar dibindeki bekleyişi 2 saat sürdü. Yere oturarak bekleyen Yüce’nin eline aldığı beyaz bir bezi sallamasına rağmen sığındığı yere kurşun sıkılmaya devam edildi. Onlarca merminin sıkıldığı sokakta Yüce, korkulu dakikalar sonrası sığındığı duvarın diğer taraftan kırılması sonucu kurtarılabildi.
Vurulmaları üzerine yerde sürüklenerek kurşunlardan kaçmaya çalışanların yerde bıraktıkları kan izleri ise yaşanan vahşetin boyutlarını gözler önüne seriyor.

‘Arkamdaki evin duvarını kırarak çıkarıldım’

O gün yaşadıklarını ve şahit olduğu anları anlatan Gülistan Yüce (36), “Mehmet Emin İnan ve diğer yaralıları kurtarmak için tam oturduğum yere geldim. Burada mahsur kaldım. Elimde beyaz bayrak olmasına rağmen, taramaları durmadı. Hareket eden insan, tavuk ve kuşları bile vuruyorlardı. Önümde bir duvar olduğu için kurşun almadım ama yerimde de kıpırdayamadım saatlerce. Yaklaşık iki saat bu noktada kaldım. Arkamdaki duvarı kırılmadan buradan çıkamadım. Eğer sokağa çıksaydım beni de öldüreceklerdi” dedi.

Kendisine yardıma gelen diğer yurttaşlara da ateş açıldığını söyleyen Yüce, ölü ve yaralılar olmasına rağmen ambulansın dahi gelmesine izin verilmediğini aktardı. Yüce, “Çağçağ Caddesi üzerinde konumlanan özel harekatçılar bize sürekli kurşun sıkıyorlardı. Duvara yapıştırmıştım kendimi, beni görmüyorlardı. Kim başını çıkarsa onu katlediyorlardı” diye konuştu.

‘Kültürümüze ve ülkemize sahip çıktığımız için katlediliyoruz’

Yapılanların insanlık dışı olduğunu ifade eden Yüce, maruz kaldıkları zulme şu sözlerle isyan etti: “Bu bizim değil, Erdoğan’ın savaşıdır. Biz Erdoğan’ın savaşının kurbanlarıyız. AKP çeteleri bizim yerimizi ve toprağımızdan göç ettirmek istiyorlar. Biz kimliğimizin mücadelesini ve toprağımızın savunmasını yapıyoruz. Buraları terk etmedik ve terk etmeyeceğiz. Kanımızı versek de biz burada olacağız. Bu toprağı terk edecek tek kişi varsa onlardır, bizler değiliz. Biz ülkemizde yaşamak istiyoruz. Diyorlar biz terörist öldürmüşüz. Mehmet Emin İnan ve 15 yaşındaki çocuk terörist mi? Katledilen kadınlar ve insanları hepsini terörist ilan ediyorlar. Biz kültürümüze ve ülkemize sahip çıktımız için bizi katlediyorlar.”

Yaşadığı o günü hiçbir zaman unutamayacağını belirten Yüce, “Halen o silahların sesi kulağımda ve sıktıkları esna gözlerimin önünde. O günü nasıl unutacağımı düşünemiyorum. Psikolojik olarak bizi yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here