Anasayfa Forum Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık:’Katliama ilişkin yayın yasağı ile delil karartmanın...

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık:’Katliama ilişkin yayın yasağı ile delil karartmanın önü açıldı’

Paylaş
  • ADANA (DİHA) – Ankara katliamına ilişkin getirilen yayın yasağına tepki Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, yasağın olağanüstü dönemlere özgü, siyasi iktidarın yargıyı kontrol altında tutması ve yargıya yön verebilmesinin göstergesi olduğunu belirtirken, İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör ise, saldırının kamuoyundan kaçırılarak, gündemden çıkarılmasının amaçlandığı söyledi.

Ankara’da yüzü aşkın yurttaşın katledildiği ve yüzlercesinin de yaralandığı barış mitingine dönük bombalı saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında Ankara 6’ncı Sulh Ceza Hakimliği tarafından saldırı ile ilgili her türlü yayın, eleştiri, röportaj yasağı getirmesine hukukçular tepki gösterdi.

‘Yasak kararı delillerin karartılmasının önünü açar’

Getirilen yayın yasağının içerik açısından saldırı ile ilgili soruşturmanın selametini amaçlamadığını vurgulayan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, saldırının kamuoyundan kaçırılarak, gündemden çıkarılmasının amaçlandığı vurguladı. Kararın içeriğinde en dikkat çeken noktanın eleştiri yasağı olduğunu vurgulayan Öngör, toplumun Anayasal olarak bilgi edinme ve eleştirebilme hakkı olduğunu hatırlattı. Hükümetin toplumu bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Öngör, katliamın ardından hükümet kanadından gelen açıklamalar ile hükümetin katliamın yaşanmasındaki sorumluluğunun ortaya çıktığının altını çizdi. Öngör, kararın hükümetin çıkarları doğrultusunda delillerin karartılmasının önünü açan bir karar olduğunu kaydetti.

Yasak kararı temel hak ve hürriyetin özüne dokunan bir karardır

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık da, katliam ile ilgili getirilen yayın yasağının kapsamının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, kararın temel hak ve hürriyetin özüne dokunulduğunun açık olduğunu söyledi. Getirilen yayın yasağının sansür niteliğinde olduğunu kaydeden Çıtırık, Sulh Ceza Hâkimliklerinin olağanüstü dönemlere özgü, siyasi iktidarın yargıyı kontrol altında tutması ve yargıya yön verebilmesinin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here