Anasayfa Haber Katliam,baskı,ölüm,göz yaşı halka ,iktidar AKP’ ye ! Seçimin plancosu çok ağır oldu.

Katliam,baskı,ölüm,göz yaşı halka ,iktidar AKP’ ye ! Seçimin plancosu çok ağır oldu.

Paylaş

7 Haziran seçimlerinde büyük hezimete uğrayan AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tarihten sonra devre koyduğu savaş konseptinin bilançosu ağır oldu. İktidarı için her yolu mubah sayan AKP, Kürt sorununu tekrar inkar etmeye başladı, kara ve hava operasyonlarını devreye koydu; desteklediği DAİŞ Suruç ve Ankara’da katliam yaptı, Kürdistan’da özyönetim ilan edilen kentlerde Saray talimatıyla hareket eden özel harekat timleri 1990 yıllara rahmet okutan uygulamalara imza attı. 5 ayda 33’ü çocuk 258 sivil hayatını kaybetti; şehitlikler ve ibadethaneler bombalarla yerle bir edildi; seçilmişlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce Kürt siyasetçi tutuklandı; HDP’nin 190 binası basılarak yakıldı, HDP’ye oy veren yurttaşlar linç saldırısına maruz kaldı, işyerleri yakıldı.

7 Haziran genel seçimlerinde “Başkanlık” için istediği 400 vekili bulamayan Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ve 13 yıllık iktidarını kaybeden AKP, devreye koyduğu savaş politikasıyla Kürdistan kentlerinde savaşın startını verdi. AKP öncülüğünde geliştirilen savaşa, yerinde ve yerelden yönetim anlayışıyla inşa edilen “özyönetim” ilanlarıyla karşılık veren Kürtler, katliamlara rağmen direnişini gün gün büyüttü. “Kürt sorunu yoktur”, “Dolmabahçe Mutabakatı’nı doğru bulmuyorum” ve “İzleme Kurulu’na karşıyım” sözleriyle adım adım savaşı ören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedelini ağır ödeyeceksiniz” sözlerinden sonra Saray’ın talimatıyla Kürdistan kentlerine gönderilen özel harekat timleri, 1990’lı yılları katbekat aşan uygulamalara imza atmaya başladı. 7 Haziran’dan hemen sonra devreye konulan ve 24 Temmuz hava saldırılarıyla tırmandırılan savaşta, sivil ve doğa katliamlarının ardı arkası kesilmedi, ülke adeta kan gölüne çevrildi.

Önce ‘Güvenlik Bölgesi’, sonra operasyon

3 yıllık “çözüm süreci” boyunca kalekol, sevkiyat ve barajlarla önceden savaşın hazırlıklarını yapan asker, 7 Haziran’dan 6 gün sonra Elazığı ve Dersim kırsalında operasyon başlattı. Operasyon hava ve karadan adım adım Kürdistan’ın tüm kent ve ilçelerine yayıldı. Peş peşe Kürdistan kentlerinin kırsal alanları valilikler tarafından “Güvenlik Bölgesi” ilan edilerek, sivillere yasaklandı. Genelkurmay Başkanlığı ve sivil toplum örgütlerinin açıkladığı verilere göre, toplam 87 askeri hava ve kara operasyonu yapıldı. Havadan savaş uçakları ve helikopterlerle, karadan da top, havan ve uzun namlulu silahlarla açılan ateşler sonucu Kürdistan’ın birçok kırsalında yangınlar çıktı. Yangınlar sonucu yüzlerce hektarlık bağ-bahçe, ekili ve ormanlık alan küle dönerken, birçok canlı da yok oldu. Doğa katliamlarının yaşandığı saldırılara “güvenlik” gerekçe gösterildi.

Suruç katliamının hesabından kaçmak için…

Bununla yetinmeyen iktidar, saldırılarını daha da tırmandırdı. Kobanê’de büyük bir darbe alarak hezimete uğrayan DAİŞ’in insanlık dışı, katliamcı yüzünü, 5 Haziran’da Diyarbakır HDP’nin mitingine yapılan bombalı saldırıdan sonra bu kez 20 Temmuz’da Suruç’ta kendini gösterdi. Defalarca görüntü, fotoğraf ve belgelerle kanıtlanan AKP’nin verdiği destekle ayakta kalan DAİŞ canlı bomba ile Kobanê için Suruç’ta buluşan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlerin basın açıklamasına saldırdı. 34 gencin yaşamını yitirdiği katliamdan sorumlu tutulan AKP, gelen eleştiri ve tepkilerin yönünü değiştirmek için 24 Temmuz’da “DAİŞ ve PKK’ye aynı anda hava saldırısı” adı altında sadece PKK’ye yönelik bir gecede 500’ün üzerinde hava saldırısı gerçekleştirdi. Sivillerin de hedef alındığı saldırılar hala devam ediyor.

Saldırılara karşı ‘özyönetim’

Her geçen gün şiddeti ve bilançosu artan saldırılara karşı Kürt halkı, birçok kentte “özyönetim” ilan ederek yanıt verdi. “Devleti ret etmeden, kendi kendimizi biz yöneteceğiz” diyerek yerinde ve yerelde yönetim anlayışıyla “özyönetim”lerin ilan edildiği yerlerde devlet güçleri, katliam girişimlerini devreye koydu. Şırnak’ın merkez, Silopi, Cizre; Mardin’in Nusaybin; Diyarbakır’ın Silvan, Bismil, Lice, Sur, Bağlar; Muş’un Varto; Van’ın Tuşba, Edremit, İpekyolu, Başkale; Hakkari’nin Yüksekova; Bitlis’in Hizan ilçelerinde “özyönetim” ekseninde yaşamı yeniden inşa eden halka saldırılarını yoğunlaştıran başını özel harekat timlerinin çektiği devlet güçleri, katliam üstüne katliam yaptı.

Şehitlikler, cemevleri ve camiler yerle bir edildi

Özyönetim ilan edilen kentlerde halkın direnişine çarpan AKP iktidarı bu kez yeni bir saldırı konseptini devreye koydu. Halkın en kutsal değerleri arasında bulunan şehitliklere ve ibadethanelere saldırılar art arda gelmeye başladı. Adeta halkın sabrını sınayan saldırılar sonucu PKK’lilere ait mezar ve Dersim 38 Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin kemiklerinin de bulunduğu şehitlikler ve yanında bulunan cami, cemevi ve konferans salonları karadan ve havadan yapılan bombardımanlarla yerle bir edildi. Muş’un Varto, Dersim’in Pülümür, Bitlis, Hakkari’nin Yüksekova, Siirt’in Eruh, Batman ve Siirt arasındaki Mawa Dağı, Mardin’in Bağok Dağı ve Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde kurulan şehitlikler ve ibadethaneler saldırılar sonucu yıkıldı.

Canlı kalkanlara tutuklama

Halkın değerlerine yapılan saldırıları durdurmak için şehitliklere akın ederek operasyonlara karşı bedenlerini kalkan eden yurttaşlar, devlet güçlerinin engeline takıldı ve birçok kentte yapılan canlı kalkan eylemcileri gözaltına alınarak, tutuklandı. Batman’da belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi tutuklandı, itiraz üzerine bir ay sonra serbest bırakıldı.

Katliam bilançosu

7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar olan savaşın bilançosu oldukça ağır. 5 aylık sürede devlet güçlerinin saldırısı sonucu 33’ü çocuk 258 sivil yurttaş hayatını kaybetti. İktidar destekli DAİŞ’in Suruç saldırısından sonra hedefi bu kez Ankara oldu. Ankara’ın göbeğinde “Barış Mitingi”ne yönelik yapılan canlı bomba saldırısında 100’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı. HDP binalarına ve yöneticilerine yönelik yapılan operasyonlar sonucu sadece HDP’nin 500’e yakın üye ve yöneticisi tutuklandı. HDP’nin 190 parti binası basılarak yakıldı, HDP’ye oy veren yurttaşlar linç saldırısına maruz kaldı, işyerleri yakıldı.

Seçilmişler tutuklandı

AKP iktidarının saldırılarından seçilmişler de nasibini aldı. Özyönetimin ilan edildiği kentlerin belediye eşbaşkanları ve belediye meclis üyeleri başta olmak üzere yüzlerce kişi hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınarak, tutuklandı. Erdoğan, her ağzını açtığında “Terörle mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” diyerek savaşı tırmandırırken, özel harekat timleri de Kürdistan’da “terör” estirdi.

İnsanlık yerlerde sürüklendi!

Savaş gittikçe yayılırken, insanlık dışı uygulamalar da devreye konulmaya başlandı. Muş’un Varto kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YJA Star gerillası Kevser Eltürk’ün (Ekin Wan) cenazesine işken yapıldı, çıplak fotoğrafları çekilerek teşhir edildi. Şırnak kent merkezinde de 2 Ekim’de Hacı Lokman Birlik adlı yurttaş önce özel harekat timleri tarafından infaz edildi, sonra boynuna ip bağlanarak akrep tipi zırhlı aracın arkasında sürüklendi.

Eylemsizlik kararına ‘karnımız tok’ yanıtı

AKP’nin devreye koyduğu topyekûn savaşla birlikte çatışmalar daha da şiddetlenirken, Türkiye ve Kürdistan’daki sivil toplum örgütlerinden, HDP’den ile Avrupa ülkeleri ve ABD’den gelen yoğun çağrılar üzerine Koma Civakên Kurdistan (KCK) yönetimi bir kez daha çözümde ısrarcı olduğunu ortaya koyan bir adım attı. 10 Ekim’de eylemsizlik kararı alan KCK’nin bu açıklamasına rağmen hükümet “Eylemsizliklere karnımız tok” yanıtı vererek, çatışmaları daha da yaygınlaştırma yolunu seçti. Eylemsizlik kararının açıklanmasının beklendiği gün, Ankara’da 100’ün üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliam yaşanırken, hükümet tüm çağrılara rağmen savaşta ısrarcı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

7 Haziran seçimlerinden hemen sonra 13 Haziran’dan bu yana devlet güçlerinin baskı ve şiddetinin bilançosu şöyle:

* 13 Haziran: Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Bozçanak köyünün Hanönü mezrasında el yapımı bombanın patlaması sonucu Ensar Yıldırım (9) ve Ecrin Yıldırım (3) yaşamını yitirdi.

* 20 Temmuz: Urfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Patlamada 33 sosyalist genç yaşamını yitirdi.

* 24 Temmuz: İstanbul Bağcılar’da polis tarafından gerçekleştirilen operasyonda Halk Cephesi üyesi Günay Özarslan polis kurşunuyla yaşamını yitirdi.

*25 Temmuz: 21 yaşındaki Abdullah Özdal vücuduna isabet eden nereden kurşunla hayatını kaybetti.

* 26 Temmuz: Mardin’in Nusaybin ilçesinde özel harekât timlerinin silahla taraması sonucu Abdulkadir Asan isimli genç yaşamını yitirdi.

*26 Temmuz: Mardin’in Nusaybin ilçesinde Seyithan Dede adlı yurttaş polis kurşunuyla katledildi.

*26 Temmuz: Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Yeniköy’de polisin kovaladığı 11 yaşındaki Beytullah Aydın adındaki çocuk 7. kattan düşerek yaşamını yitirdi.

* 26 Temmuz: Mersin’in Akdeniz ilçesindeki üçüncü kattaki evinin balkonunda otururken kafasına isabet eden gaz bombasından ağır yaralanan Bülent Güngör’ün (36) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

*29 Temmuz: Şırnak’ın Cizre ilçesinde polisin zırhlı araçtan açtığı ateş sonucu Hasan Nerse (17) yaşamını yitirdi.

* 31 Temmuz: Ağrı’da bir eve baskın yapan özel harekat timleri, Ağrı Diyadin nüfusuna kayıtlı Sezai Yaşar (26), kardeşi Ahmet Yaşar ve HPG’li Mirzettin Görtürk’ü infaz etti.

*1 Ağustos: TSK savaş uçaklarının Güney Kürdistan’ın Zergelê köyüne yönelik hava saldırısında, Ayşe Ahmed Mustafa, Heybet Resul Muhammed Emin (60), Karox Muhammed Emin Hıdır, Abdulkadir Ebubekir, Ali ve Necip Abdullah, Salih Resul Mehmed Emin, Sema Rustem ve Xabat isimli sivil yurttaşlar hayatını kaybetti.

* 5 Ağustos: Şırnak’ın Cizre ilçesinde minibüsün geçişi esnada yaşanan patlamada şoför Sahip Akıl (31) olay yerinde yaşamını yitirdi.

* 7 Ağustos: Şırnak’ın Silopi ilçesi Zap Mahallesi’nde hem evlerinin önünde hem de hastaneye götürülürken taranan 27 yaşındaki 3 çocuk babası Kamuran Bilin, Hamdin Ulaş (58) ve 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa hayatını kaybetti. 8 kişi yaralandı, polis 6 evi de ateşe verdi.

* 11 Ağustos: Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 29 Temmuz gecesi içinde bulunduğu aracın taranması sonucu yaralanan İbrahim Turan, 14 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

*12 Ağustos: Ağrı’nın Diyadin ilçesinde fırında çalışan Orhan Aslan (16) ve Emrah Aydemir (15) isimli çocuklar, özel harekat timleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak katledildi.

* 14 Ağustos: Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde polis evinin kapısında oturan 40 yaşındaki Fahrettin Budak adlı yurttaşı 3 kurşunla infaz etti.

* 14 Ağustos: Mardin’in Nusaybin ilçesinde Hükümet Konağı’na 11 Ağustos ‘ta hükümet konağına yapılan saldırıdan sonra Mardin Valiliği’nin “BTÖ mensubunu etkisiz hale getirildi” açıklamasından sonra 3 çocuk babası 29 yaşındaki Hivzullah Doğan’a ait olduğu ortaya çıktı.

*17 Ağustos: Muş’un Varto-Hınıs Karayolu üzerinde bulunan Gimgim Mahallesi’nin Çemêsus Bölgesi’nde askerlerce açılan ateş sonucu Rahmi Kızltaş ve Abdullah Toprak isimli yurttaşlar yaşamın yitirdi.

* 18 Ağustos: Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Sorgun Askeri Kışlası önünde başından ağır yaralanan Ömer Cinkılıç (23) hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

*18 Ağustos: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde polis saldırısında kafasına kurşun isabet eden Serhat Binen (25) hayatını kaybetti.

* 18 Ağustos: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde özel hareket timlerinin bombalı saldırısı sonucu kalp krizi geçiren Hanife Durak (80) ve Veysi Toraman (60) adlı yurttaşlar yaşamını yitirdi.

*18 Ağustos: İstanbul Esenler’de polisin açtığı ateş sonucu Fırat Elma isimli 16 yaşındaki genç yaşamını yitirdi.

*20 Ağustos: Şırnak’ın İdil ilçesinde Cabbar Acar adlı yurttaş polis saldırısında hayatını kaybetti.

*20 Ağustos: Mardin Artuklu’da evine giden 19 yaşındaki Ali Akpınar, polisler tarafından ensesinden vurularak katledildi.

*27 Ağustos: Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polis saldırısı sonucu Fettah Es, Yakup Babat ve Ali Kaval isimli yurttaşlar hayatını kaybetti, 20 kişi de yaralandı.

* 27 Ağustos: Şırnak’ın Cizre ilçesinde etrafı tarayan askerlerin silahından çıkan kurşunlarla 7 yaşındaki Baran Çağlı ve 10 yaşındaki Emin Yanaş yaşamını yitirdi.

* 27 Ağustos: Şırnak’ın Cizre Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık personeli Eyüp Ergin, evine giderken özel harekat polislerinin ateş etmesi sonucu hayatını kaybetti.

* 27 Ağustos: Şırnak merkezde polisin açtığı ateş sonucu boğazına kurşun isabet eden Ahmet İrtegün (17) adlı çocuk yaşamını yitirdi. Yine aynı gece İzmir’deki askeri birliğinden hava değişimi için gelen Bahri Külter isimli asker, saldırı sonucu hayatını kaybetti.

* 27 Ağustos: Şırnak’ın Cizre ilçesinde DEDAŞ çalışanı olan 28 yaşındaki Mesut Sanrı arıza onarırken yaşanan saldırıda yaşamını yitirdi.

* 27 Ağustos: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Uluyol Polis Karakolu’nun yakınlarındaki evine giderken özel harekât timinin “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla açılan ateş nedeniyle Erhan Tanrıkulu (28) kafasına isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.

* 29 Ağustos: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde polisleri taşıyan servise düzenlenen saldırının ardından yol ve kimlik kontrolü yapan özel harekât timlerinin, ehliyeti olmadığı için “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen Mazlum Turan’ın (16) kullandığı araca açtıkları ateş sonucu Mazlum Turan ensesine isabet eden tek kurşunla katledildi.

* 30 Ağustos: Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir eve özel harekât timlerince düzenlenen baskında Ali Ödük (20), Halil Can (22) ve Faruk Aydın katledildi.

*30 Ağustos: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde meydana gelen patlama sonucu Fırat Simpil (13) isimli çocuk yaşamını yitirdi, bir kişi ise yaralandı.

* 31 Ağustos: Diyarbakır’ın Lice ile Kulp ilçeleri arasında bulunan Yünlüce köyü yakınlarında seyir halindeyken PKK’lilerin yol kestiğini görmesi üzerine geri kaçmaya çalıştığı sırada uzun namlulu silahlarla ateş açılan Dr. Ahmet Biroğul hayatını kaybetti.

* 31 Ağustos: Şırnak’ın Silopi ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Büro Amirliği’nde konuşlandırılan keskin nişancıların açtığı ateş sonucu binanın karşısında bulunan evlerinin damında uyuyan Fatma Ay (55) ve kızı B.Ö. Ay (14) vuruldu. Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Fatma Ay yaşamını yitirdi, kızı ise Batman’a sevk edildi.

* 1 Eylül: Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde bir panzerden açılan ateş sonucu Ali Kaval (18) kafasına ve bacaklarına isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.

* 4 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesi Nur Mahallesi’nde polislerin attığı bomba sonucu vücuduna isabet eden şarapnel parçalarıyla Sait Çağdavul (19) yaşamını yitirdi.

* 4 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde Mehmet Emin Levent’in (21) polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. İlçede meydana gelen patlamalar nedeniyle Hacı Ata Borçin (70) ve Xetban Bülbül (65) adlı yurttaşlar da kalp krizi geçirerek öldü.

* 4 Eylül: Mardin’in Nusaybin ilçesinde polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Lokman Süne kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

*4 Eylül: Dersim merkezde markete giderken polis kurşunlarının hedefi olan Ayten Günhan hayatını kaybetti.

* 5 Eylül: Şırnak’ın Silopi ilçesinde Cizre’ye yönelik saldırıları protesto etmek için düzenlenen gösterilere ateş açan özel harekât timleri Muttalip Pusat’ı (28) öldürdü, Yasin Uysal’ı da (30) ağır yaraladı.

* 5 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesi Nur Mahallesi’nde rahatsızlanan 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış adlı bebek, ambulansın engellenmesi nedeniyle yaşamını yitirdi.

* 6 Eylül: Mersin’in Tarsus ilçesinde yol kontrolü yapan polis, motosikletle kendilerine yaklaşan ve “dur” ihtarına uymadığı iddia edilen kişilere ateş açtı. Olayda Murat Özdemir (28) öldü, Mehmet Çopur (23) yaralandı.

* 7 Eylül: Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde Şapatan Jandarma Karakolu yakınlarında askerlerin “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla bir minibüse ateş açması sonucu ağır yaralanan Minlal Kerimi (10) adlı Afgan çocuk kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

* 7 Eylül: Şırnak’ın Cizre İlçesi Cudi Mahallesi’nde tepelere yerleştirilen zırhlı araçlardan ateş açılması sonucu Cemile Cağırga (13) adlı çocuk yaşamını yitirdi.

* 7 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde keskin nişancıların açtığı ateş sonucu yaralanan Osman Çağlı (18) hastaneye gidişinin engellemesi nedeniyle kan kaybından yaşamını yitirdi.

*8 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde sağlık sorunu yaşayan İbrahim Çiçek (80) çağrılan ambulansın mahalleye girmesine polislerce izin verilmemesi üzerine yaşamını yitirdi.

* 9 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesi Yafes Mahallesi’nde polisin ateş açması sonucu yaralanan Özgür Taşkın (20) ambulansın gelmesine izin verilmemesi üzerine yaşamını yitirdi.

* 9 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesi Yafes Mahallesi’ndeki evinin önünde oturan Meryem Süne (53), polisin zırhlı araçtan açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

* 9 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde evine roket isabet eden Bahattin Sevinik (50) ile Suphi Saral (50) yaşamını yitirdi.

* 10 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde keskin nişancılar tarafından açılan ateş nedeniyle Zeynep Taşkın (18) ile Maşallah Edin (35) yaşamını yitirirdi. Sait Nayici (17) ile Sürme Karane de açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Nur Mahallesi’nde de açılan ateş nedeniyle 55 yaşındaki Eşref Edin yaşamını yitirdi.

* 11 Eylül: Şırnak’ın Cizre ilçesinde keskin nişancıların vurduğu Selman Ağar (10) ile Bünyamin İrci (14) ambulansa izin verilmemesi nedeniyle kan kaybından yaşamını yitirdi. Kalp rahatsızlığından durumu ağırlaşan Mehmet Dikmen (70) ise abluka nedeniyle hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitirdi.

* 11 Eylül: Cizre’ye yönelik uygulamaları ve ihlalleri protesto etmek için Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde düzenlenen eyleme katılan Ruken Demir (18) adlı genç, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

* 11 Eylül: Cizre’de sokağa çıkma yasağı sürerken Mehmet Diken’in (70) kalp rahatsızlığından dolayı durumu ağırlaştı, hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitirdi.

* 12 Eylül: Cizre’de alışveriş yapmak için dışarı çıkan Mehmet Erdoğan (75) keskin nişancıların açtığı ateşle öldürüldü.

* 12 Eylül: Cizre’de yoğun gaz bombası kullanımın ardından rahatsızlanan Şahin Açık kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

* 15 Eylül: Van’ın merkez Edremit ilçesinde özel harekat timlerinin silahlı saldırısı sonucu 18 yaşındaki Vedat Balık isimli genç yaşamını yitirdi.

* 24 Eylül: Şırnak’ın Beytüşebap ilçesine bağlı Setkar köyüne alaydan atılan havan toplarının evlerine isabet etmesi sonucu Ahmet Temel, oğlu Behçet Temel ve akrabaları olan Alya Temel yaşamını yitirdi, Fevzi Temel ve Ahmet Temel’in oğlu Hasan Temel ise ağır yaralandı. Sabah saatlerinde bizzat kaymakam tarafından yaralı polisleri alması için aranan ambulans şoförü Şehmuz Dursun ilçe merkezi girişinde bulunan polis noktasında bulunan polisler tarafından katledildi.

* 28 Eylül: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bir eve roket isabet etmesi sonucu 8 yaşındaki Elif Şimşek yaşamını yitirdi, aynı aileden Pelda, Avaşîn, Bedia, Ahmet ve Mehmet Şimşek de yaralandı. Yine Bismil’de polislerin kurşun yağmuru sonucu Halil Kurtdiş (19) yaşamın yitirdi.

* 29 Eylül: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Halil İbrahim Oruç Parkı’nda bulunan Berat Güzel isimli bir çocuk polis tarafından vurularak yaşamını yitirdi.

*28 Eylül: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 9 Eylül’de polis kurşunuyla yaralanan 16 yaşındaki Bilal Mengil adlı çocuk, tedavi gördüğü Batman Özel Dünya Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

* 28 Eylül: Şırnak’ın Silopi ilçesinde evinden komşusuna gitmek üzere dışarı çıkan Latife Tutuk (23) adlı kadın polis kurşunlarıyla vurularak yaşamını yitirdi.

* 1 Ekim: Şırnak merkezde polislerce vurulan Abdulhamit İnal ile soyadı öğrenilemeyen Erdal isimli yurttaşlar yaşamlarını yitirdi.

* 1 Ekim: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 28 Eylül gecesi çıkan çatışmalarda ağır yaralanan 20 yaşındaki Agit Yıldız tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

* 2 Ekim: Şırnak kent merkezinde Hacı Lokman Birlik adlı genç önce özel harekat timleri tarafından infaz edildi, kafasına basılarak fotoğraf çektirildi ve daha sonra boynuna geçirilen ipin zırhlı araca bağlanmasıyla yerlerde sürüklendi.

* 2 Ekim: Iğdır’dan İstanbul yönüne giden yolcu otobüsü Amasya girişinde durduran silahlı bir kişi, otobüs muavini Mehmet Tatlı’yı (42) başında vurarak öldürdü.

* 2 Ekim: Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde polis tarafından vurulan 16 yaşındaki Vedat Akcanım yaşamını yitirdi.

* 3 Ekim: Sokağa çıkma yasağının olduğu Mardin’in Nusaybin ilçesinde polisin saldırısı esnasında evinde bulunan 61 yaşındaki Ahmet Sönmez adlı yurttaş yaşamını yitirdi, 75 yaşındaki Musa Akçin isimli yurttaş da yaralandı. Aynı gün Yeni Turan Mahallesi Azizoğlu Sokak’ta motosikleti ile seyir halinde olan 27 yaşındaki Şahin Turan, polisler tarafından açılan ateşle vurularak katledildi.

* 4 Ekim: Diyarbakır’da polis iki ayrı mahallede gençleri taradı. Bağlar’a bağlı 5 Nisan Mahallesi’nde Ömer Koç (16) isimli bir çocuk, Huzurevleri Mahallesi’nde ise Rezan Kaya (20) isimli genç polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

* 5 Ekim: Van’ın Özalp ilçesinde 1 Ekim günü asker ve özel timlerinin zırhlı araçlarla ablukaya aldıkları Tepedam Mahallesi’de 2 HPG’liyi infaz edip, ardından mahalleyi tarayarak 1’i çocuk 3 sivili yaraladığı saldırıda başından vurularak ağır yaralanan Ömer Faruk Satılmış adlı yurttaş yaşamını yitirdi.

* 6 Ekim: Sokağa çıkma yasağının olduğu Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde polis saldırısı sonucu 4 sivil infaz edildi.

* 6 Ekim: Cizre’de 9 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında polislerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan 6 çocuk annesi Mülkiye Geçgel (48), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

* 7 Ekim: Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından polis ve özel harekat timlerinin gerçekleştirdiği saldırılarda 2 Ekim günü ağır yaralanan ve hastaneye kaldırılan Hayriye Hüdaverdi yaşamını yitirdi.

* 8 Ekim: Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Tekel Mahallesi’nde bulunan Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu yakınında çocukların yerde bulduğu bir cisim patladı. Cismin patlaması sonucu 9 yaşındaki Hasan Yılmaz yaşamını yitirdi, Ümit Yılmaz, Mert Yılmaz, Mazlum Yılmaz isimli amca çocukları ise yaralandı.

*8 Ekim: Diyarbakır Bağlar’da 5 Nisan Mahallesi Sakarya Caddesi üzerindeki Dilan Apartmanı 2. katındaki eve polisin baskın düzenledi ve bir kadın infaz edildi.

* 10 Ekim: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı esnasında Halil Tüzülerk isimli yurttaş evinin çatısında bulunan güvercinlerine bakmak için çatıya çıktığı sırada polisler tarafından başından silahla vurularak katledildi.

* 10 Ekim: Ankara’da yapılan Barış Mitingi’nde meydana gelen patlamada, 100’ü aşkın kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı.

* 11 Ekim: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte polis saldırısında 1 yurttaş yaşamını yitirdi, 5 yurttaş da yaralandı.

* 11 Ekim: Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Sîsê Mahallesi’nde bulunan “Şehit Amed û Şehit Hêvidar Şehitliği”nin etrafına savaş uçakları tarafından yapılan bombalama sonrası 8 cenazeye ulaşıldı.

* 11 Ekim: Diyarbakır’da Ankara katliamını protesto eden yurttaşlara polisin gerçek mermilerle saldırması ve yoğun gaz kullanması sonucu kalp hastası olan Ahmet Taruk (63) isimli yurttaş yaşamını yitirdi.

* 12 Ekim: Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sıkıyönetimin 3’üncü gününde Hasırlı Mahallesi’nde polis ve özel harekat timleri tarafından açılan ateş sonucu ekmek almaya çıkan 12 yaşındaki Helin Hasret Şen katledildi.

* 13 Ekim: Mardin’in Dargeçit ilçesinde 18 yaşındaki İdris Cebe isimli yurttaş özel harekat timleri tarafından infaz edildi.

* 26 Ekim: Şırnak’ın Silopi ilçesinde polisin açtığı ateş sonucu başına isabet eden kurşunla ağır yaralan ve polis ablukasından hastaneye kaldırılamayan 16 yaşındaki Mustafa Aşlığ, yurttaşların kendi imkanlarıyla yaptığı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here