Anasayfa Haber KATLİAMIN 1. YILINDA SOMA: ÖFKE ACI VE İSYAN

KATLİAMIN 1. YILINDA SOMA: ÖFKE ACI VE İSYAN

Paylaş

Manisa’nın Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs’ta meydana gelen maden katliamında yaşamını yitiren 301 madenci için katliamın birinci yılında Türkiye’nin dört bir yanında anmak ve katliamın sorumlularından hesap sormak için eylemler yapıldı.

Türkiye’nin bir çok  kentinde sokağa çıkanlar iş cinayetlerinin sermayenin çıkarlarını temel alan iktidar programından, alınmayan iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinden, rödovans, dayıbaşı sisteminden, taşeron düzeninden, aşırı çalıştırma ve üretim zorlamasından kaynaklandığı vurgulandı. AKP iktidarının “fıtrat” açıklamaları hatırlatılırken işçi katili iktidarın sorumluluktan kaçamayacağı vurgulandı.

Soma

Sabah saatlerinden itibaren mezarlık ziyaretleri başladı. Aileler hem acılarını paylaşıyor hem de tutulmayan sözlere, hala adaletin sağlanmamasına isyan etti.

soma-saygı-durusu-sendiklar

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri Soma Madenci Anıtı’na bir yürüyüş gerçekleştirerek burada basın açıklaması düzenledi. Ardından madenci aileleri ile birlikte mezarlık ziyaretinde bulunan emek ve meslek örgütleri temsilcileri, madenci yakınları ve maden işçileri Enez maden ocağı önünde ve Kınık’ta basın açıklaması yaptı.

 

İstanbul 

İstanbul’da 13 Mayıs’ta DİSK-KESK-TMMOB-TTB çağrısı ile saat 18.30’da Taksim Tünel’de toplanan emek ve demokrasi güçleri Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş yaptı. Kitle, en önde yaşamını yitiren maden işçilerinin isimlerinin yazılı olduğu bir pankartla birlikte taşınan  “Soma ne unuturuz, ne affederiz” yazılı pankartın arkasında “İşçinin katili taşeron düzeni”, “İşçi katili, hırsız  AKP”, “Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak sloganları ile yürüdü.

soma-istanbul-9

Yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda Soma katliamının sorumlusunun AKP olduğu  vurgulandı. Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde katliamda yaşamını yitiren işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan konuşmalarda  “Katliamın sorumlusu, Soma’nın, Ermenek’in, Torunlar’ın sorumlusu AKP iktidarının neoliberal politikalarıdır” denildi. Çağrıcı 4 kurum adına da konuşmaların yapıldığı eylemde DİSK adına konuşan Önder Atay “İktidar bu katliamı fıtrat olarak nitelendirdi. Çünkü bu iktidarın  vadettiği tek şey ölüm ya da kölece çalışmadır” dedi. KESK adına Şubeler Platformu dönem sözcüsü Turgut Yokuş konuştu. Yokuş “24 Ocak kararları 12 Eylül darbesi olmasaydı yaşanmayacaktı. Bu uygulamalar vahşi kapitalizmin en acımasız uygulamalarını yaşattı bize…İşçiye yaşam odalarını çok görenler Ak Saray’lar yapmaya devam ediyorlar. Türkiye işçi sınıfı bunların hesabını soracak” dedi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç ise yaptığı konuşmada “Bu cinayetler asla kaza değil ideolojik cinayetlerdir” dedi. TMMOB İstanbul İKK sözcüsü Süleyman Solmaz ise ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamada “İş cinayetleri, emekçileri taşerona denetimsizliğe, güvencesizliğe teslim edenlerin işlediği cinayetlerdir. Biz yaşamını alınteri ile kuran emekçiler, güvenceli koşullarda çalışmak istiyoruz. Kayıt dışı çalışma engellenmeli, sendikasızlaştırma ortadan kaldırılmalı, taşeron sistemine son verilmeli” denildi. Basın açıklamasının bitiminde 16 Mayıs’ta Soma’da gerçekleştirilecek mitinge çağrı yapıldı.

İstanbul Üniversitesi’nde Soma yürüyüşü

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Soma’nın birinci yılı sebebiyle eylem yaptı. Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Merkez Kampusa yürüyen öğrenciler, “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “Soma’nın hesabı sorulacak.”, “Soma’nın kömürü katilleri yakacak” ve “Hırsız, katil AKP” sloganları atıyor. Ayrıca Havuzlu Bahçe’nin suyu siyaha boyandı. Beyazıt Ana Kapı’ya yürüyen öğrenciler basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan öğrenciler, ‘‘Gençlik, Soma katliamı ardından insan hayatını yok sayanlardan, taşeron sistemi zorunlu hale getirenlerden hesap sordu. Katliamın hemen ardından üniversitemizde yaptığımız boykotlar, İTÜ Maden Fakültesi başta olmak üzere üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz işgaller emekçilerle dayanışmanın en güzel örnekleri oldu. AKP yandaşlarının, patronların, gözünü kar hırsı bürümüş işçi düşmanların enselerinde olacağız.’’ dedi.

istanbul-üni-soma

BHH Soma için Kadıköy’de yürüdü

Kadıköy Altıyol Caddesi’nde toplanan Birleşik Haziran Hareketi, İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği ve Sosyal Haklar Derneği üyeleri Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili bir basın açıklaması için Kadıköy İskele Meydanı’na yürüdü.

Sık sık “İş kazası değil bu bir cinayet” ve “Soma’nın kömürü AKP’yi yakacak” sloganları atıldı. Maden işçilerini temsilen takılan baretlerle yürüyen kitle “Taşeron Çalışma Yasaklansın” dövizleri taşıdı. Ayrıca yürüyüşte 3 gün önce Kadıköy’de öldürülen ÖDP ve BHH üyesi Bahadır Grammeşin’in resmi de taşındı.

bhh-kadıköy-soma

HALKEVLERİ’NİN SOMA YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI: ADIM ADIM İŞÇİ KATİLLERİNİN ÜSTÜNE

Halkevleri Soma katliamının yıl dönümünde “İşçi katillerinin, emek düşmanlarının üstüne yürüyoruz” sloganıyla İstanbul’dan Soma’ya düzenlediği yürüyüşü bugün (13 Mayıs) Kadıköy’de gerçekleştirdiği eylemle başlattı. Kocaeli ve Bursa’dan katılımla sürecek olan yürüyüş 16 Mayıs’ta Soma’da sonlanacak.

soma-halkevi

HDK Soma İçin Adalet İstedi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Soma madenindeki iş cinayetinin birinci yıldönümünde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İstanbul İl Müdürlüğü’ndeki basın açıklamasıyla Soma’ya adalet istedi.

“Soma’yı unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı eylemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) imzalı “Soma’da işçileri katledenleri unutmadık unutmayacağız” dövizler taşındı.

Eyleme HDK Eş Sözcüsü ve HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, HDP milletvekili adaylarını da aralarında olduğu kişiler katıl

HDK adına yapılan açıklamayı seslendiren Sevtap Akdağ “Soma’da yaşanan katliamın sebebi özelleştirme, taşeronlaştırma, esnek ve güvencesiz çalıştırma, sendikasızlaşma” dedi.

hdk-soma-anma

Ankara
Ankara’da Soma katliamında yitirilen madencileri anmak ve katillerden hesap sormak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak çağrısıyla demokrasi güçleri saat 18.30’da Sakarya Meydanı’nda bir araya geldi. Buradan Olgunlar Caddesi’nde bulunan Madenci Anıtı’na yapılan yürüyüşte sık sık “Hırsız, katil AKP”, İşçiler değil AKP mezara”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Anıtın önüne gelindiğinde ilk olarak Soma’da yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşu yapıldı. Ardından da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına hazırlanan ortak basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından eylem sonlandırıldı.

Fotoğraflar eklenecektir.

SOMA KATLİAMININ YILDÖNÜMÜNDE KADINLARDAN DAYANIŞMA EYLEMİ

Halkevci Kadınlar, resmi rakamlara göre 301 işçinin can verdiği Soma katliamının yıl dönümünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir araya geldi. Kadınlar katliamın sorumlusunun AKP iktidarı ve onun hayatı hiçe sayan politikaları olduğunu dile getirirken AKP’nin sonunun 301 madencinin çıkarırken can verdiği kömür karası olacağını ifade etti.

csgb-onu-soma-dayanisma-eylemi-manset

Antalya

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE SOMA ANMASINA POLİS SALDIRISI : 10 GÖZALTI

Akdeniz Üniversitesi’nde 301 kişinin öldüğü Soma katliamında yaşamını yitiren işçileri anmak, sorumluları protesto etmek isteyen öğrencilere polis ve özel güvenlik saldırdı. Saldırı sırasında polis öğrencileri yerde sürükleyerek gözaltına aldı. 10’dan fazla öğrencinin gözaltına alındı.

gözaltı-akdeniz

Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut saat 18.00’da Attalos Meydanı’nda ” Katil AKP hesap verecek” sloganlarıyla toplandı. Meydanda yapılan ortak açıklanın ardından, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut Attalos Heykeli önüne baret ve karanfil bırakarak emek ve meslek örgütlerinin çağrısını eyleme katılmak üzere Kapalı Çarşıya yürüdü.

Birleşik Haziran Hareketi de saat 18.00’de Üç Kapılar’da toplanıp, Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş düzenledi ve burada basın açıklaması yaptı.

Devrimci İşçi Partisi Kışlahan İşhanı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada gözaltına alılananların serbest bırakılması talebi de yer aldı.

DİSK, KESK, TMOBB, TTB ‘nin çağrısı ile 19.00’da anma yürüyüşü için Kapalı Çarşı önünde toplandı. Soma için Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin yürüyüşü başladı.  “Somayı unutma AKP’den hesap sor”, “Soma’nın katili sermaye devleti” sloganlarıyla bini aşkın kişi Soma katliamında yaşamını yitirenler için Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Meydan da katliam sonucu yaşamını yitiren 301 madenci için saygı duruşunda bulunulduktan sonra demokrasi güçleri adına ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklama da Akdeniz Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrencilerin biran önce serbest bırakılması çağrısı da yapıldı.

Kocaeli

koü-soma

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri öğlen saatinde, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenciyi anmak amacıyla Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Umuttepe Kampüsü’nde önünden Sosyal Tesislere yürüyüş düzenledi. Burada bir basın açıklaması yapan öğrenciler, yanlarında getirdikleri kömür ile yere ‘Soma’ yazdı. “Soma’nın katili AKP hükümeti” sloganlarını atan öğrenciler, “Soma’nın ateşi Sarayı yakacak”, “Soma 301″, “Katillerden hesabı gençler soracak” dövizleri taşıdı.

koü-soma-yazı

Mersin

Mersin’de de emekçiler sokağa çıkıp katliamda yaşamını yitiren maden işçilerini anarak, katliamda sorumlulukları bulunanlara tepki gösterdi.

mersin-emek-soma
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek Mersin Maliye Müdürlüğü önüne kadar yürüdü. “13 Mayıs Soma unutma unutturma” pankartı arkasında bir araya gelen platform bileşenlerine HDP Mersin milletvekili adayları, demokratik kitle örgütleri ve DİSK Genel-İş’e bağlı taşeron işçiler de destek verdi. İstiklal Caddesi ve Hastaneler Caddesi’ni trafiğe kapatarak, yürüyen kitle sık sık “Somayı Unutma Unutturma”, “Soma’nın katili AKP devleti” sloganları attı. “İş cinayeti maliyet değil hayattır” ve “İş kazaları kader değil cinayettir” yazılı dövizler taşıyan kitle maliye binası önünde önce 301 işçi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

mersin-oü-soma

Mersin Üniversitesi öğrencileri de sabah erken saatlerde fakültelerde başlayan etkinlikleri ile Soma madeninde 301 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetinin yıldönümünde anma düzenledi. Öğlen saatinde ise öğrenciler Fakülte önünden “Soma’nın hesabı sorulacak”,  “Katil sermaye hesap verecek” , “Kömür karası değil yüz karası” sloganlarıyla kampüs içinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelen üniversiteliler saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklaması yaptı.

Bartın 

Bartın Demokrasi Platformu bileşenleri saat 18.00’de Eski Belediye önünde bir araya gelerek Soma’da yaşamını yitiren maden işçileri için anma ve protesto eylemi gerçekleştirdi. Amasra’dan maden işçilerinin kıyafetleriyle eyleme katılmaları dikkat çekti. Saygı duruşunun ardından ”Madenci’nin feneri sönmeyecek” diyen emekçiler, yaşanan iş cinayetinin kader değil katliam olduğunu ifade etti.

bartın-soma

Didim

Emek ve Demokrasi Platformu çağrısı ile saat 18.30 KESK temsilciliği önünde toplanan kitle buradan Kent Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Kent Meydanı’nda 301 maden işçisi için saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapıldı.

Bursa

Bursa İş Cinayetlerini Durduralım Platformu bileşeni olan emek ve meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler saat 19.00’da Setbaşı’nda biraya gelerek 1 Mayıs’ta özgürleştirilen Heykel Meydanı’na yürüdü. ‘’Katil devlet hesap verecek’’ sloganlarının ardından, Soma’da hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundular. Kalabalık olduğu gözlemlenen eylemde yapılan açıklama da ‘‘Soma katliamının sebebi özelleştirme ve taşeronlaştırmadır.’’ denildi.

Afyon

Afyonkarahisar’da Soma katliamını protesto etmek için 17.30’da yapılan basın açıklamasına emek ve demokrasi güçleri katıldı.

Eğitim-Sen temsilciliği önünden kent meydanında bulunan PTT binasına kadar yüründü. PTT önünde bir araya gelenler önce saygı duruşunda bulundu, ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması, madenci baretine bırakılan karanfillerle son buldu.

Samsun

Samsun’da Soma Katliamının 1. yılında KESK-DİSK-TMMOB-TÜRK-İŞ çağrıcılığı ile çiftlik caddesi süleymaniye geçidinde basın açıklaması yapıldı. İş cinayetleri sonucunda hayatını kaybeden işçiler için 1 dakikalık saygı duruşu ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında: ‘‘Soma’da yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir.’’ denildi. ‘‘İşçi katliamlarının sorumlulara hesap verene kadar mücadelemiz devam edecek.’’ denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

samsun-soma-anma

Eskişehir

Eskişehir Halkevleri Soma katliamının yıl dönümünde “İşçi katillerinin, emek düşmanlarının üstüne yürüyoruz” sloganıyla İl Sağlık Müdürlüğü önünde tulumları, baretleri ve kömürleriyle toplandı. 301 işçinin isimleri ve kömür karası yüzleriyle yürüyüşe geçen kitle çarşı mevkiinde tam patlama saatinde bir süre bekleyerek bir yıldır Soma’da yaşanan hukuksuzluktan bahsetti.

“Hesap verirler elbet ama ben göremem” diyen Elmas Teyze’ye söz verdik. Şimdi bu sözü haykırmak; adalet için için, Soma’nın hesabını sormak için herkesi yan yana gelmeye çağırıyoruz” diyerek ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi.

Halktan yoğun katılım ve desteğin olduğu eylemde Soma için insanlık zinciri oluşturularak Çalışma İl Müdürlüğü önüne yüründü. Müdürlük önüne, getirdikleri kömürle SOMA 301 yazıp üzerine kırmızı boya dökerek AKP’nin kömüre kan bulaştırdığını ifade ettiler.

Çanakkale

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile saat 13.00’de Halk Bahçesi’nde, Soma’da alınmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği sonucu yaşamını yitiren 301 maden işçisi için basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından eyleme katılan Kazova işçileri de konuştu.

Akşam saat 17.00’de de Golf Aile Çay bahçesinde toplananlar buradan iskele meydanına doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüş sırasında sık sık “Soma’yı unutma unutturma”, “Gün gelecek, devran dönecek Akp halka hesap verecek” sloganları atıldı. İskele meydanında basın açıklamasının ardından halk bahçesinde Kazova işçilerinin, Greif işçilerinin, Sütaş işçilerinin, bilgi üniversitesi işçilerinin katılacağı foruma geçildi.

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here