Anasayfa Forum Katliamlara sessizlik ‘halklar kardeştir’ söylemini anlamsızlaştırıyor’  

Katliamlara sessizlik ‘halklar kardeştir’ söylemini anlamsızlaştırıyor’  

Paylaş

 

– Kürdistan’daki katliam girişimlerine karşı Türkiye toplumunun tepkisizliğini değerlendiren HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, yaygın medyanın bilgileri filtreleyerek gerçekleri yansıtmadığı için doğru reaksiyonun da gerçekleşemediğini belirterek, “Türkiye’de reaksiyon yoksa Kürdistan da tepkiler yeterli değilse aslında yetersizlik bizdedir. Biz işimizi yaptıkça halkın vicdanı ayağa kalkacaktır” dedi. HDP İzmir Milletvekili Adayı Mülkiye Birtane de, Kürdistan’daki katliamlara karşı Türkiye toplumundaki sessizliğin “Tüm halklar kardeştir” sözlemini anlamsızlaştırdığını ifade etti.

AKP’nin özel savaş güçleri tarafından Kürdistan’da tırmandırılan şiddet katliama dönüşürken, Türkiye toplumunun yaşananlar karşısındaki tepkisizliği ise tepkilere neden oldu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın batının katliama yönelik tepkisinin yetersiz kaldığı yönündeki eleştirilerinin ardından HDK Eş Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile DTK Daimi Meclis üyesi Mülkiye Birtane, Türkiye toplumunun katliamlara yönelik tepkisizliğini değerlendirdi.

‘Bilgilerin filtrelenmesi doğru reaksiyonun gerçekleşmesini engelledi’

Kürkçü, Kürdistan’da yaşanan katliama denk olacak şekilde Türkiye’den beklenen tepkinin gelmediğini belirterek, bunda basının rolünün etkili olduğunu söyledi. Ana akım medyanın hem sansür altında olduğunu hem de tabiatı gereği esasen tekçi ve baskıcı devlet pratiklerine son derece açık olduğundan katliam haberlerinin de bu filtrelerden geçtiğine işaret eden Kürkçü, filtrelenerek verilen bilginin batı kamuoyuna doğruları aktarmadığı için doğru reaksiyonun gerçekleşmemesine neden olduğunu belirtti.

Kürkçü şunları aktardı: “O yüzden bence en önemli mesele bu bilginin doğru yayılmasını sağlamak, kader ortaklığına ilişkin olarak HDP’nin ortaya koyduğu genel siyaseti daha yaygın hale getirmek, kamuoyu oluşturmak ve seferber etmek önemlidir.”

‘Biz işimizi yaptıkça halkın vicdanı ayağa kalkacaktır’

“Türkiye’de reaksiyon yoksa Kürdistan da tepkiler yeterli değilse aslında yetersizlik bizdedir” diyen Kürkçü, “Bu nedenle HDP ve HDK’ye birinci görev düşüyor. Biz işimizi yaptıkça halkın vicdanı ayağa kalkacaktır. Selahattin Demirtaş çok güzel bir yanıt vermişti Ahmet Hakan ile ilgili saldırıya. Aslıda bu saldırıya basın daha iyi gazetelik yaparak cevap verebildi. Ama daha iyi gazetecilik kendi yazdıklarına sahip çıkmak değil tek bir yurttaşımızın bile örneğin Hacı Birlik’in cesedine yapılan saldırı da olduğu gibi ona da karşı çıkabilme cesaretidir. Onları da cesaretlendirmek yine bize düşüyor” dedi.

‘Sessizlik halklar kardeştir söylemini anlamsızlaştırıyor’

DTK Daimi Meclis Üyesi ve HDP İzmir Milletvekili Adayı Mülkiye Birtane de, Kürdistan’da bugün bir katliam olduğunu ve bu katliama rağmen Türkiye’deki toplumun sessiz kalması durumunda barış, adalet, eşitlik ve demokrasi noktasında tüm siyasi partilerin bir kez aha kendilerini gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti. AKP’nin başlattığı savaşta diğer siyasi partilerin de ses çıkarmayarak yer aldığına dikkat çeken Birtane, “Eğer Kürdistan da katliam oluyorsa ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde ses çıkmıyorsa tüm halklar kardeştir söylemi de anlamı yitiriyor” diye belirtti.

‘Kardeşlik hukukunun ancak katliamlara karşı sergilenecek duruş ile gösterilebilinir’

Tek taleplerinin Türkiye’de yaşayan halkların Kürdistan’daki katliamlara ses çıkarması olduğunu belirten Birtane, kardeşlik hukukunun ancak katliamlara karşı sergilenecek duruş ile gösterilebileceğini söyledi. Birtane, şöyle devam etti: “Kardeş kardeşe kurşun sıkmaz. Kardeş kardeşinin 35 günlük çocuğunu katletmez. Kardeş kardeşin katlettiği gencin boynuna ip takıp panzerin arkasından sürüklemez. Biz bu görüntüleri 90’lı yıllarda gördük. Bugün de aynı şeyi denemeye çalışıyorlar. Biz bunları defalarca yaşadık ama yılmadık.”

Birtane, Türkiye toplumunun katliamlara karşı gözlerini açarak katliamın sorumlularından hesap sormasını istedi. diha680x365cc-izm-07-10-15-bati-katliam-tepkisi-degerlendirme-kurkcu

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here