Anasayfa Haber Kayıp asker cenazesi kime ait ?

Kayıp asker cenazesi kime ait ?

Paylaş

ANF’nin haberine göre ‘Kayıp asker cenazesi’nin üzerinde çıkan belgeler cenazenin bölük komutanı olan Tolga Artuğ’a ait olduğu ihtimalini güçlendiriyor.

ef8a4ca34ec4186dee23c8abeede6df93e1a62b2_1444118782

Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Geliyê Dostkî alanında 6-7 Eylül tarihlerinde yaşanan çatışmalarda gerillaların eline geçen asker cenazesinin üzerinde bulunan belgeler, cenazenin bölük komutanı olarak görev yürüten Tolga Artuğ’a ait olduğunu gösteriyor. Ancak Tolga Artuğ’a ait olduğu belirtilen bir cenaze ailesine teslim edilmiş ve törenle toprağa verilmişti. Gerillanın elindeki cenaze üzerinde çıkan belgeler Tolga Artuğ yerine bir başka cenazenin ailesine verildiği ihtimalini güçlendiriyor. Asker cenazesi üzerinde Tolga Artuğ’a ait bulunan sağlık raporları, iş görmezlik raporu, çalışabilirlik kağıdı, laboratuvar sonuçları ve kimi askeri belgeler çıktı. Cenaze üzerinde yapılan arama sonucu ceplerinde bulunan bu belgeler büyük bir skandalı işaret ediyor.

KARAYILAN DA ÇAĞRI YAPMIŞTI

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanı Murat Karayılan, yaptığı bir röpotajda ellerinde bir asker cenazesinin bulunduğunu, cenazenin üzerinde çıkan belgelerin Tolga Artuğ’a ait olabileceğini belirtmiş ancak  devlet yetkililerinden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Karayılan, girişimde bulunulması halinde asker cenazesini teslim edebileceklerini ifade etmişti.

CEVAPLANMASI GEREKEN SORULAR

Asker cenazesi üzerinde çıkan bu belgelerle cevaplanması gereken bir çok soruyu akla getiriyor:

Cenazeye dair neden resmi bir açıklama yok?

Bu belgeler neden ölen askerin ceplerindeydi?

Cenaze Artuğ‘a aitse resmi törenle defnedilen kimdi?

Eğer Tolga Artuğ’a ait değilse gerillanın elindeki bu cenaze kime ait?

Türk devleti neden cenazesinin alınması için girişimde bulunulmuyor?

DNA testiyle gerçekler neden ortaya çıkarılmıyor?”

 

6 Ekim 2015 Salı 10:03
ANF- Behdinan – Doğan ÇETİN
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here